تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 11572
تاریخ انتشار : ي, 1392/12/11 - 20:25
افزايش قلیان سراها در پارس آباد؛ دودی که به چشم جوانان می‌رود

آران مغان: یکی از معضلاتی که اخیرا جوانان بسیاری را در پارس آباد متوجه خود کرده است استعمال قلیان در مراکز مختلف شهر به‌ویژه در قهوه خانه هاست؛ مصرف دودی که به چشم سلامت جامعه می‌رود.

به گزارش خبرنگار آران مغان، با وجود اینکه شهرستان پارس آباد به دلیل شرایط اقلیمی جزو پاک‌ترین شهرهای کشور از نظر آب و هوایی است، اما ریه‌های جوانان آن به علت استعمال مداوم مواد اعتیادآور به ویژه قلیان در وضعیت نامناسبی بسر برده و به نظر می‌رسد بیش از پیش توجه دستگاه‌های فرهنگ‌ساز را می‌طلبد.
نکته حائز اهمیت اینکه عموم شهروندان اگرچه از مضرات جسمانی مصرف قلیان مطلع هستند اما عمده مصرف کنندگان معتقدند قلیان نه یک ماده اعتیادآور بلکه یک ابزار سرگرمی است!
اين در حالي است كه روز به روز بر تعداد اماکن عرضه قلیان در پارس آباد افزوده می‌شود و متاسفانه این مكان ها نه تنها در اين شهر رو به كاهش نبوده، بلكه به محل‌هایی برای شیوع انواع بیماری‌ها همچنین نقطه آغاز ابتلای نوجوانان و جوانان به اعتیاد به مواد مخدر تبدیل شده، به طوری که محل کشیدن قلیان برای بعضی‌ها به عنوان شغلی غیرقانونی و بدون پروانه کسب تعریف شده است.
معضل مصرف قلیان در بین سنین نوجوانان و جوانان درحالی تشدید می‌شود که قلیان با تبدیل شدن به تفریحات اين عده جایگاه ویژه‌ای یافته است بطوری که اگر به كافه يا قهوه خانه هاي پارس آباد در روزها و به خصوص در پاسي از شبها سر بزنيد متوجه حضور جواناني خواهيد بود که قلیان بدست گرفته و سرگرم پوك زدن به آن هستند.
ولی آنچه در اين بين قابل تأمل است رشد بيش از حد مراکز عرضه قلیان طی ماه‌های اخیر در این شهرستان و تحت عناوینی همچون سفره‌خانه سنتی، قلیان سرا ، کافه سرا ،  قهوه‌خانه ، کافه سنتی و از این دست عناوین فریبنده است! به ویژه اینکه این مراکز در مسیرهای منتهی به خيابان يكطرفه كشاورز و حتی در خيابان سلمان فارسي بيشتر به چشم مي آيد و در این بین مسئولان شهرستان در قبال این مسائل همچنان سکوت پیشه کرده‌اند و قطعاً محلی که باید به فرهنگسرا و یا کتابخانه تبدیل شود، با احداث قهوه‌خانه جوانان جذب این اماکن می‌شوند!
مطابق برخی تحقیقات هر وعده مصرف قلیان برابر مصرف یک پاکت سیگار بوده و قلیان، در هر بار مصرف دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می‌‌کند.
افراد سیگاری که به طور متداول ‌هشت تا ‌۱۲ نخ سیگار در روز مصرف می‌کنند، به طور متوسط با ‌۴۰ تا ‌۷۵ پُک که به مدت ‌۵ تا ‌۷ دقیقه به طول می‌انجامد، حدود پنج تا شش لیتر دود استنشاق می‌کنند و این در حالی ‌است که مصرف ‌کننده قلیان در هر وعده مصرف که به طور متداول ‌۲۰ تا ‌۸۰ دقیقه طول می‌کشد، حدود ‌۵۰ تا ‌۲۰۰ پُک می‌زند که هر پک به طور متوسط حاوی ۰٫۱۵ تا یک لیتر دود است.
با این تفاسیر قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌‌شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.
به هر روی گسترش مراکز عرضه قلیان در شهرستان پارس آباد هر روز بر نگرانی مردم و مسئولان حوزه سلامت می‌افزاید، موضوعی که در صورت عدم پیگیری و چاره‌اندیشی تبعات نامطلوبی را در این شهرستان مرزي به دنبال خواهد داشت.
* گزارش از مرتضي بري
انتهای پیام/
 
اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر