تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 11879
تاریخ انتشار : س, 1392/12/27 - 12:45
چهارشنبه سوری یا عاقبت سوزی

آران مغان: آخرین سه شنبه سال باز هم "چهارشنبه سوزي" و شعله هاي آتشی که معلوم نيست آه كدامين مادري را مي سوزاند.

به گزارش آران مغان، چهارشنبه سوري، رسم ديريني است که ايرانيان در طول سال ها با آتش بازي و رسومي مثل قاشق زني و پريدن از روي آتش آن را حفظ کرده اند. اين شب بر اساس اين سنت، شب گرفتن سرخي ها به عنوان سمبل نشاط و شادي و شب وانهادن زردي هاي سستي و غم است.

بي شك ريشه و اصل اين رسوم سنتي به ايرانيان عصر باستان باز مي گردد. اين رسم شايد يادگار دين زردشت باشد اما چند سالي است که بر اين سنت هاي لطيف ايراني، انفجار و نارنجک و مواد محترقه هم اضافه شده و آنقدر فراگير، که لطافت و صميميت اين سنت تاريخي را تحت الشعاع قرار داده است.

از آخرین سه شنبه سال و آتشهایی که در غروب و شامگاه آن به پا می شود، بی شک روا نیست که برای مردم از خطر آتش بگوییم و از لطمات انفجار یا به آنها توصیه هایی کنیم، اما چه کنیم که با وجود تذکرات و هشدارهای امنیتی و پزشکی که هر ساله تکرار می شود و پخش صحنه های دلخراشی که در اثر بی توجهی به این توصیه ها رخ داده است، باز شاهد آنیم که هر ساله عده ای به طرز فجیعی می سوزند و عده ای دچار نقص عضو می شوند و تعدادی هم متأسفانه به سال جدید نرسیده و سورشان به سوگ تبدل می شود.

به نظر می رسد بی توجهی به عواقب کار و تنها به فکر شور و لذت آنی بودن به اضافه اینکه همه هم مدعی اند کارشان بی خطر است و تدابیر لازم را اندیشیده اند؛ سبب می شود که این قصه پر غصه هر ساله تکرار شود.

به این دسته از عزیزان که شاید بتوان گفت اکثر قریب به اتفاق صحنه گردانی های آن شب را همین ها بر عهده دارند عرض می شود:

مسائل امنیتی و رعایتی آن شب تنها به همین موارد ختم نشده و اموری کلان همچنان باقی است؛ امور مهمی که متاسفانه به ذهن نیامده و یا توجهی به آنها نمی شود.

این نوشته برای آن دسته از عزیزان است که در چهارشنبه سوری به دنبال سور و سُرُور می گردند و با تمام این بحثها و هشداها؛ همچنان اصرار دارند که از روی شعله های آتشی که به پا کرده اند پرش کنند و از صدای انفجاری که تولید می کنند لذت(!) برند و مطمئن هم هستند که تمام جوانب کار را دیده اند و کارشان کاملا بی خطر است.

با خود بیندیشیم که اگر با شعله و صدای انفجاری که ما باعث آن بودیم کودکی ترسید و پیری رنجید ؛ تکلیف چیست؟ اشک کودک و آه مادر را چگونه می توان جبران کرد و غم از دل آن پدر و مادر پیر چطور می شود زدود؟

در گذشته هرگاه صحبت از مراسم آخرین شب چهارشنبه سال یا همان چهارشنبه سوری می شد، این سخنان در ذهن مخاطب با رفتارهای شادی بخش دسته جمعی مترادف بود، اما امروز ذکر این مناسبت، تداعی کننده داغ دار شدن برخی خانواده ها و سلب آسایش افراد جامعه است.

امروز آن رفتار شادمان کننده گذشته با ضرب المثل ˈ یک لحظه غفلت یک عمر پشیمانیˈ مترادف شده است، در این روزها که مردم به ویژه جوانان به شدت در جستجوی شادی های دسته جمعی هستند از این سنت کهن هر ساله یاد می کنند، اما در حقیقت این سنت کهن ایرانیان جایگاه خود را به قول امروزی ها با آیین های مدرن عوض کرده است که این امر تازگی ندارد.

سال هاست که آیین های سنتی ایران با موج رفتارهای وارداتی مواجه اند و با عناصر جدید نا همگون با مبانی آیین ها وارد میدان شده است، استفاده از ابزارهایی مانند فشفشه های رنگارنگ و ترقه های جور وا جور از نمودهای عینی تقابل فرهنگی است.

دامنه آثار این روش های وارداتی بر آیین های نوروزی به آنجا کشیده شده که موجب تغییر ماهیت شادی چهارشنبه سوری به داغ و غصه خانواده ها شده است.
سال هاست که استفاده از مواد محترقه و منفجره جایگزین مراسم آرامش بخش و روح نواز نوروزی شده و قشر جوان با کمترین اطلاع از پیشینه فرهنگی و اهداف اخلاقی این آیین ها از اوایل اسفند ماه با زدن ترقه و استفاده از مواد منفجره در معابر عمومی به استقبال نوروز می روند. در مورد فلسفه چهارشنبه سوری بسیار گفته و نوشته اند و از جمله در اشاره به سنت های این روز گفته اند در تقویم ایران باستان، هر سال 12 ماه و هر ماه 30 روز بود با این حساب، طول سال در عمل ‎ 360روز می شد که با سال کامل شمسی پنج روز و اندی فاصله داشت مردم در این پنج روز با خانه تکانی و شست و شو آماده استقبال از نوروز می شدند. اما، چهارشنبه سوری های این سال ها با پیرایه های خرافی و تحریف، دستخوش تغییراتی با اثرات تخریبی و زیانبار شده و هر سال شاهد اتفاقاتی هستیم که نگرانی خانواده ها و شهروندان را هر چه بیشتر فراهم می آورد که نگاهی به برخی سوابق تخریبی شب چهارشنبه آخر سال گواه آن است.

بر اساس آیات و روایات، تفریح و شادی در اسلام حرام نیست به شرط اینکه حرامی در آن نباشد و الا حرام است و ممنوع؛ مانند اینکه عده ای بخواهند با تمسخر یک نفر، بخندند و شادی کنند.

بيائيد با رعايت مسائل ايمني و استفاده از عينک محافظ همواره خاطره خوشي از اين جشن فرخنده ايران باستان داشته باشيم.

انتهاي پيام/

ارسال نظر