تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 14326
تاریخ انتشار : ج, 1393/04/27 - 00:06
 سایه بی توجهی خانه مطبوعات بر سر مطبوعات اردبیل

خانه مطبوعات استان اردبیل تنها تشکل صنفی اصحاب رسانه در سطح استان است اما پیگیری مطالبات صنفی و تلاش برای ارتقای سطح رسانه های گروهی استان همچنان در این تشکل محلی از اعراب ندارد.

آران مغان - توحید مهدوی؛ این تشکل صنفی که پنجمین دوره هیات مدیره آن بر سر کار است کمتر تن به پیگیری مسائل و مشکلات اعضای خانه مطبوعات داده و بیشتر در صدد انجام کارهای سطحی و غیراستراتژیک هستند که هیچ تاثیری در ارتقای کیفیت رسانه های گروهی استان ندارند.
این روند به قدری انرژی اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات را به تحلیل برده است که این افراد با وجود اینکه بیشتر دوران خود را سپری کرده و تنها 2 ماه تا پایان دوره هیات مدیره باقی است نتوانسته اند کارت عضویت اعضای خانه مطبوعات را صادر کنند.
صادر نکردن کارت عضویت اعضای خانه مطبوعات نشان از ضعف اعضای هیات مدیره و ناآشنا بودن آنها با اساسنامه نیست بلکه اعضای هیات مدیره نمی توانند افرادی که شرایط عضویت آنها عینا و صراحتا در اساسنامه خانه آورده شده به عضویت قبول کرده و عذر افرادی که دارای شرایط عضویت نیستند، را بخواهند.
چون در صورتی که به اساسنامه عمل کنند حتی نزدیکان برخی از اعضای هیات مدیره هم نخواهند توانست به عضویت خانه مطبوعات در بیایند. مشت نمونه خروار این حلقه بندی اعضای هیات مدیره معرفی افرادی برای دریافت جوایز است که این افراد یا کارت پایان خدمت نداشتند یا اینکه سابقه لازم برای عضویت در خانه مطبوعات را نداشتند و تنها ویژگی آنها قرار گرفتن در حلقه اول «خودی» های برخی از اعضای هیات مدیره بوده است..
خانه مطبوعات استان اردبیل از سال 80 کار خود را بر اساس اساسنامه شروع کرده است اما همچنان نتوانسته به جایگاه واقعی خود برسد که در این میان هر چند که تمام تقصیرات را نمی توان به گردن اعضای هیات مدیره دوره های مختلف انداخت اما کم کاری این اعضا و همکاری نکردن مطبوعات محلی با این تشکل صنفی سبب شده است که خانه مطبوعات اردبیل نتواند به نقش کلیدی خود برسد.
برای رساندن خانه مطبوعات به جایگاه واقعی خود پیشنهاداتی ارایه می شود که در صورت عمل به آن قطعا تاثیر آن در نشریات و خبرگزاری های استان نمایان خواهد شد.
1: اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات باید مقید به اساسنامه این تشکل صنفی بوده و برای منافع خود پا روی اساسنامه نگذارند. در اساسنامه همه چیز مشخص است بنابراین باید تعارفات روزانه را کنار گذاشت و مطالبات صنفی را همانند گوشت قربانی در بین خود توزیع نکنند تا به اهداف شخصی برسند.
2: هیات مدیره خانه مطبوعات در اولین فرصت باید تکلیف افراد عضو در این تشکل را مشخص کنند. در عضویت افراد طبق اساسنامه عمل شده و تعارفات کنار گذاشته شود. تا کی باید مطبوعات اردبیل چوب بی خردی افرادی را بخورند که برای اینکه در دوره های بعدی فلان فرد به او رای خواهد داد جرات ندارند به او بگویند که شرایط لازم را برای عضویت در خانه مطبوعات را ندارند. باید قاطعانه در زمینه پذیرش عضویت عمل کنند تا پیکر نحیف مطبوعات استان بیش از این نحیف تر نشود.
3: ایجاد کتابخانه تخصصی یکی از ضروری ترین کارهای پیش روی هیات مدیره خانه مطبوعات است. متاسفانه خبرنگاران استان به کتاب های تخصصی مورد نیاز در این زمینه دسترسی ندارند.ایجاد کتابخانه تخصصی می تواند هم خبرنگاران استان را به مطالعه تشویق کرده و هم درآمدی عاید خانه مطبوعات بکند هر چند که این درآمد ناچیز باشد.
4: راه اندازی پورتال اینترنتی خانه مطبوعات از دیگر نیازهای فعلی اصحاب رسانه استان است. دیگر خیلی وقت است که ارایه اسناد به صورت کاغذی برای عضویت در تشکلی گذشته است چه برسد به تشکلی که خود را متولی امور اصحاب قلم و مطبوعات بداند.
در پورتال اینترنتی می توان تمام اخبار و اطلاعات مورد نیاز را قرار داد تا نیازی به مراجعه حضوری برای خانه مطبوعات نبوده و در هر دوره گرفتاری هایی برای پذیرش عضویت افراد به وجود نیاید. سایتی به مانند سایت ساماندهی خبرنگاران (سمان) می توان گرفتاری های موجود را از بین برده و بانک اطلاعاتی روزنامه نگاران و خبرنگاران را به وجود آورد.
5: رایزنی و هماهنگی با شورای روابط عمومی استان در زمینه تعامل با اصحاب رسانه می تواند دست سودجویان را در زمینه به وجود آمدن مافیای آگهی مطبوعاتی قطع کند. متاسفانه در شرایط فعلی آگهی مطبوعاتی به درستی و با عدالت در بین نشریات توزیع نشده و تعرفه های آگهی هم در مطبوعات استان رعایت نمی شود که این کار مشکل زا می باشد.
منبع: دغدغه های یک خبرنگار خط خطی
انتهای پیام/

ارسال نظر