تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 18514
تاریخ انتشار : ج, 1394/01/07 - 14:56
شاخص ها و معیارهای انتخاب درست یک کاندیدا

در آتیه ای نه چندان دور انتخاباتی مهمی در پیش است که در صورت انتخاب افرادی کارشناس و کاردان، هر فرد می تواند آینده ای روشن را برای خود و دیگر شهروندان در مدیریت شهری متصور باشد.

آران مغان - رضا امیرپور/ در آتیه ای نه چندان دور انتخاباتی مهمی در پیش است که در صورت انتخاب افرادی کارشناس و کاردان، هر فرد می تواند آینده ای روشن را برای خود و دیگر شهروندان در مدیریت شهری متصور باشد. انسان برای برگزیدن و انتخاب نمودن معیارهای درونی خود را ملاک قرار داده و نزدیک ترین گزینه را به خواست قلبی خود انتخاب می نماید و دانایی هر چه بیشتر شود، انتخاب ها نیز صحیح تر خواهد شد.
سلایق وعلایق مختلفی برای یک انتخاب میتواند وجود داشته باشد از انتخاب کوچکترین شی و مورد گرفته تا بزرگترین و تاثیر گذارترین آن که بسته به نوع نیازمان در زندگی میتواند متفاوت باشد در این بین سلیقه و نوع نگرش هر فردی نسبت به آن میتواند متفاوت باشد در شرایط عادی و روزمره که جنبه مادی و تزئینی دارد هرکسی سلیقه و مزاج مربوط به خود را دارد و میتواند گزینش هر فردی در هر انتخابی متفاوت و متناسب با ایده مورد نیاز فردی باشد، اما در انتخاب هایی که جنبه ملی و سرنوشت ساز دارد و میتواند زندگی و آینده شهر، استان و کشورمان را تحت تاثیر قرار دهد اوضاع تفاوت میکند و ممکن است یک اشتباه نادرست و غلط منجر به پشیمانی و بروز پیامدهای سنگینی برای فرد و جامعه تحمیل نماید چه بسا تاکنون نیز شهروندانمان خسارتهای مادی و معنوی زیادی را به دلیل همین اشتباهات در دوره های مختلف پرداخت نموده اند.
پس چه باید بکنیم تا مجددا دچار اینگونه مخاطرات و تضررها نباشیم و با یک انتخاب درست ودقیق و موشکافانه به این تکرار مکررات پایان دهیم چه کسی را چگونه وبا چه معیارهایی باید انتخاب کنیم چه شاخصهایی را باید مدنظر قرار دهیم تا یک انتخاب منطقی و موثق انجام دهیم و به انتخاب سنتی و غیرمسئولانه پایان دهیم.
شاخصها ومعیارهای مختلفی برای انتخاب وجود دارد که ممکن است از دید هر فرد وصاحبنظری دارای دلایل منطقی وموجهی باشد شاخصهایی که هرکدام آن برای یک انتخاب درست لازم وضروری است وممکن است در هرکاندیدایی وجود داشته باشد.
اما باید به این نکته توجه داشته باشیم هرشهر ودیاری که درآن زندگی میکنیم ممکن است نیازمند شاخصها و چالشهای متفاوتی باشد و هرچند کاندیدایی دارای جنبه های مثبت و گوناگونی باشد اما مرتبط با نیاز آن شهر ؛استان وجامعه نباشد و نتواند نیازهای مربوط به ان جامعه را برطرف سازد ممکن است یک کاندیدایی در حیطه شغلی و مدیریتی خود بسیار فعال و موفق باشد و نیاز آن اداره یا سازمان را بتواند به شکل قابل توجهی برآورده سازد اما نتواند در حوزه نمایندگی و مشکلات مربوط به آن حوزه انتخابیه تاثیر گذار باشد و موفقیتی حاصل نماید.
پس به این نتیجه می رسیم که وظیفه دشوار و خطیری را بر دوش داریم که نسبت به آن باید مسئولانه و با توجه بیشتری بپردازیم و مرااقب استدلال‌های نادرست دیگران باشیم. در اینکه معیارهایی همچون تقوا و تعهد، توان مدیریت کلان، تحلیل صحیح از وضعیت جامعه و … لازم است، بحثی نیست، بلکه بحث بر سر اولویت و ماهیت اینها و از آن مهمتر بحث بر سر اموری است که واقعا اولویت ندارد یا اشتباه فهمیده می‌‌‌‌‌‌شود.
در تشخیص مفهوم «مدیر و مدبر» باید بیشتر دقت شود. اگرچه سابقه مدیریت اجرایی می‌تواند علامتی برای شناخت مدیر و مدبر بودن یک نفر قلمداد شود، اما تنها علامت نیست، بلکه مجموع سوابق یک فرد و تدبیرهایی که در مسئولیت‌های قبلی خود داشته نیز تا حدود زیادی می‌تواند میزان مدیر و مدبر بودن وی را نشان دهد؛ و یادمان باشد که ملاک موفقیت در مدیریت را «کار راه‌اندازی به هر نحو ممکن» ندانیم. ممکن است کاندیدایی در زمینه فرهنگی روابط و تخصص بالایی داشته باشد کاندیدای دیگری در حوزه مدیریت و یا فرهنگ تخصص بالایی داشته باشد و کاندیدایی دیگر در حوزه اجتماعی و اقتصادی و... اما متکی بودن به یکی ازاین مولفه ها واضح است که نمیتواند نیازها و اولویت های سایر حوزه ها را برآورده کند.
شاید این سوال پیش بیاید پس با این حساب کدام کاندید را باید مد نظر قرار داد و آیا ممکن است یک کاندیدایی همه این مولفه ها و شاخص ها را به تنهایی در اختیار داشته باشد.
وقتی همه این ویژگی‌ها در یک نفر جمع نیست و در مقام اولویت‌گذاری هستیم، داشتن یکی از این تخصص ها تا چه اندازه اولویت دارد. در چنین شرایطی است برای اینکه به سوالات مطرح شده برسیم و انتخاب درستی داشته باشیم این تفکر را می طلبد که نیازها و مشکلات خود را اولویت بندی کنیم و چالش هایی را که از الویت بیشتری برخوردار است و نیازمند رسیدگی ضروری و اقدام عملی است بپردازیم ببینیم در کدام حوزه ها ضعف و مشکل داریم و چه چیزهایی برای پیشرفت منطقه لازم و ضروری است در چه حوزه هایی دچار فقر و کمبود هستیم و به چه شاخصهایی نیازمندیم کدام یک از کاندیداها میتوانند در حوزه هایی که دارای کمبود و ضعف هستیم مثمر ثمر باشد.
شکی نیست که یکی از بزرگترین نیاز های منطقه و شهر ما نبود امکانات کافی زیرساختهای لازم برای توسعه نبود سرمایه گذاری های لازم با وجود پتانسیل بالا و غنی در این زمینه و بیکاری و حوزه مدیریت کشاورزی با وجود مرغوب ترین زمینهای کشاورزی و وجود دو شرکت عظیم در سطح بین المللی از جمله بزرگترین ضعف های مدیریتی منطقه ما در حال حاضر است که نیازمند مدیریتی قوی و کارآمد در این زمینه ها می باشد.
البته راه دیگر شناسایی چنین کاندیداهایی ارائه برنامه‌ها و توجه به دغدغه‌های کلان وی در سخنانش است. کسی که وقتی سخن از فرهنگ به میان می آورد و فقط سراغ مولفه‌های اقتصادی می‌رود، معلوم است که چه درکی از فرهنگ دارد و کسی که در عرصه مشکلات سیاسی، فقط بر مولفه جناهی و حزبی اصرار می‌ورزد، و سخنی از مسئولیت به میان نمی‌آورد، مشخص است که منطقه را به کدام سمت و سو سوق خواهد داد؛ ولو اینکه در برنامه‌های رسمی‌اش چیز دیگری اعلام کند.
بعضی ها ملاک انتخاب را به تبعیت از افراد خانواده بزرگترها، گروه ها و صاحب منصبان و صاحب نظرانی که هیچ تجربه و تخصصی در این زمینه ندارند موکول می کنند و معیار انتخاب خود قرار می دهند (یعنی همان روش های سنتی) که ممکن است اطلاعات هر یک از این افراد در مورد کاندیدای مورد نظر اشتباه و غرض ورزانه و از روی تعصب و وابستگی باشد پس نمی توان گفت صرف اعتماد به افراد مورد اعتماد ما می تواند ما را به نتیجه ی صحیح برساند و در مسیر درست قرار دهد.
آخرین نکته‌ای که هشدارش در مقام تصمیم‌گیری ضرورت دارد، این است که «نمی‌دانم‌» های خود را بخوبی بشناسیم و «می‌دانم» به جای آن نگذاریم. در مورد برخی از نامزدها برخی از نکات را نمی‌دانیم، اما فراوان دیده می‌شود که عده‌ای ندیدن موارد خلاف را دلیل بر دارا بودن آن مولفه قلمداد می‌کنند؛ و عده دیگر، ندانستن خود را دلیل بر عدم آن مولفه در شخص مورد نظر. مثلا ممکن است شخصی به دلیل موقعیتهای قبلی خود، وضعیتی داشته که مدیریتش محل بحث است، عده‌ای همان ابهام را دلیل بر توان مدیریتی وی قلمداد می‌کنند، و عده‌ای از همان ابهام عدم توان مدیریتی وی را نتیجه می‌گیرند؛ که هر دو نارواست. در این گونه موارد که نسبت به مولفه مورد نظر تردید داریم، مهمترین کار این است که نقش آن مولفه را در میان اولویت‌های خود شناسایی کنیم، سپس یکبار در میان نامزدهایی که اولویت اجمالی آنها معلوم شده، یکبار با فرض عدم آن مولفه و یکبار با فرض وجود آن مولفه وضعیت را تحلیل کنیم و دو وضعیت را با هم مقایسه کنیم و ببینیم ضرر کدام کمتر است و در نهایت با فرض عدم علم خود، به قضاوت برسیم.
مقام معظم رهبری درباره ضرورت مسئولیت پذیری در انتخاب افراد اصلح میفرمایند: ملت بايد تلاش خود را بكند، بايد زحمت بكشد و دنبال اصلح بگردد. من مكرّر عرض كرده ‏ام كه مسئله، مسأله‏ ى دين و خدا و اداى تكليف است. همچنان كه اصل انتخابات يك تكليف الهى است، انتخاب اصلح هم يك تكليف الهى است. قبلًا هم گفتيم كه تفاضل و لو كم باشد، در اين قضيه بسيار است. بايد بگرديد، بين خودتان و خدا حجّت پيدا كنيد؛ يعنى بتوانيد از راهى برويد كه اگر خداى متعال پرسيد شما به چه دليل به اين فرد رأى داديد، بتوانيد بگوييد به اين دليل. بين خودتان و خدا، دليل و حجّتى فراهم كنيد و بعد با خيال راحت برويد رأى بدهيد. مردم بايد اين كار را بكنند و ما هم از خدا مى‏خواهيم و دعا و آرزو مى‏كنيم كه خداى متعال دلهاى مردم را به سمت نامزد اصلح آنكه واقعاً صلاحيتش بيشتر است هدايت كند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

به نظرمن شخصی باید در نظام اسلامی نماینده مردم باشد که تعهد وتخصص دو شاخصه ی اصلی وتفکیک ناپذیر وی باشدوبا توجه به این درکنار دو اصل، شخص در رشته های حقوق فقه اقتصاد وسیاست درهرکدام حداقل لیسانسیه داشته باشدکسی که تدین نداشته باشد وبه احکام دینی خود پایبند نباشد مردم باید از جنبه مقبولیت و شورای نگهبان از جنبه صلاحیت این افراد را طرد کنند.

در پارساباد مهمترین شاخص تعصبات بی جا میباشد که عامل عقب ماندگی چندین ساله است. بیائید تعصبات را کنار بزنیم و توانمندی را جایگزین نماییم.....

برادر عزیز انسان ذاتا قابل تغییر افریده شده است بنابراین اگه منظور دوست عزیزمان این باشید که افرادی هستند در پست های قبلی مدیریت خوبی داشته چه احتمال است برای این پست هم خوب باشد همانطور که گفتم شاید تغییر کرده باشد بنابراین ما باید در تصمیم ها یمان شاخص ها رادر افرد بررسی کنیم و هرکس که به فرض های مان نزدیک باشد انتخاب نماییم در ضمن بنده هم از انتخاب طایفه ای قمی و قبیله ای بیزارم

در كل نميشود نمايندگان دوره نهم را باساير دوره ها مقايسه كرد چون وضع مملكت جوري بود كه حتي رييس جمهور نتونست برا مردم كاري بكنه چه برسه به نماينده . پس كم كاري نماينده گان اين دوره رو نبايد بيشتر به ضعف اونا گذاشت هرچند نمايندگان استان ايراداتي داشتن اما با اين وضع مملكت بد نبودن

اگر انتخابات شهرستان پارس اباد ریشه یابی کنیم می بینیم اکثریت انتخاب ها برحسب طایفه گرای بوده 8 سال طایفه همنلو بگدلو&4سال طایفه گیگلو&4سال طایفه اجیرلو&4سال داش قابو از توابع گرمی& والان هم بزرگان و فرهنگیان همه این طا یفه ها بر نامه ریزی می کنند برای انتخابات اینده ودر کنار انهاطایفه های دیگر با الهام گرفتن از طایفه های ذکر شده برای انتخابات برنامه ریزی می کنند عبارتنداز طایفه جعفرلو .قراداغلو. مغانلو
ارسال نظر