تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 19769
تاریخ انتشار : پ, 1394/04/04 - 00:25

با نزدیک شدن به ایام انتخابات هر روز ابعاد تازه ترى از این عرصه و تلفیق آن با فضاى مجازى آشکار مى شود؛ از حضور کاندیداهاى شاخص در شبکه هاى اجتماعى و وبلاگ ها گرفته تا خبرها و مصاحبه هاى خالصانه و گاه جهت دار.

آران مغان - با نزدیک شدن به ایام انتخابات هر روز ابعاد تازه ترى از این عرصه و تلفیق آن با فضاى مجازى و دنیاى وب آشکار مى شود؛ از حضور کاندیداهاى شاخص در شبکه هاى اجتماعى و وبلاگ ها، تا خبرها و مصاحبه هاى خالصانه و گاه جهت دار از آن ها که مى توان این جریانات را به نوعى آغاز زودرس تبلیغات و تخریب هاى انتخاباتى دانست.

البته این فضا مى تواند از طرفى فرصتى براى شناخت بهتر و از سوى دیگر تهدیدى براى سلامت فضاى انتخابات، با حضور افرادى که مى توان آن ها را اوباش انتخاباتى نامید باشد.
 
رقابت در فضاى انتخابات امرى طبیعى است و سعى در نشان دادن برترى هر کاندیدا نسبت به سایرین نیز از خواص این رقابت است. البته مشکل از جایى شروع مى شود که فردى می خواهد برترى خود را نسبت به طرف مقابل نشان دهد، در حالى که در حقیت برتر نیست. اینجاست که توسل به ابزارهاى تخریب طرف مقابل و بزرگنمایى خود آغاز مى شود. در ادامه به مواردى از این ابزارها اشاره مى شود.
 
رسانه
 
رسانه هاى جمعى به عنوان مناسب ترین ابزار ارتباط با مردم در ایام انتخابات کارکردى کلیدى پیدا مى کنند، اگر بخواهیم شفاف تر صحبت کنیم از بین چند کاندیدا با شرایط نزدیک به هم، شانس پیروزى با کسى است که رسانه هاى قوى ترى در اختیار دارد. گاهى این ابزار از این هم فراتر مى رود و مى تواند کاندیدایى را با ویژگى هایى بسیار ضعیف تر از سایرین، به پیشتاز صحنه رقابت تبدیل کند، این همان جایى است که رسانه به عنوان بسترى براى روشنگرى و آگاهى بخشى کارکرد خود را از دست داده و به ابزارى با ارزش مادى و فاقد ارزش معنوى جهت  تبلیغات و بزرگنمایى تبدیل مى شود.
 
خبرنگاران و صاحبان نشریات و سایت هاى خبرى در خطر اند! در ایام انتخابات همواره یک دو راهى پیش پاى آن هاست، اینکه آگاهى بخشى به مردم را انتخاب کنند یا وعده هاى مالى و سیاسى کاندیداهاى سياسي و ناكارآمد را پذیرفته و شرافت خود و سرنوشت مردم را با پول و پست و مقام معاوضه کنند.
 
البته انتخاب در این دو راهى ادامه داستانى است به قدمت عمر آدمى از بدو ورود به عرصه وجود، گرفتن تصمیمى سخت بین گزینش "نیکى" یا "بدى" ، یکى شیرین اما نادرست، دیگرى معمولا دشوار اما صحیح و ارزشمند.
 
خبرنگارانى که پاى در راه کج گذاشته و مزدگیر افراد سیاسى مى شوند، با توجه به استعداد سخنورى، قلم سریع و قوى که امانتى خدادادى در دستانشان است، پتانسیل بالایى براى بزرگنمایى اربابانشان و تخریب رقباى ایشان دارند. استعدادى که باید در جهت بیان حقایق و تلاش براى آگاه کردن مردم از وضع موجود، فاصله آن از وضع ایده آل و توانایى تک تک افراد براى کم کردن این فاصله استفاده مى شد، در این مدل به یک ابزار شیطانى بدل مى شود.
 
اوباش انتخاباتى
 
دوستى مى گفت از فردى که هیچ ندارد و در نتیجه چیزى براى باختن نیز ندارد، هرکارى ساخته است.
 
این نکته کلیدى است که بازیگران هوشمند صحنه سیاست به خوبى بر آن واقف اند، اما استفاده از آن فقط از افراد فاسد و تشنه پیروزى و تصاحب قدرت به هر قیمت بر مى آید. پیدا کردن این افراد کار سختى نیست، افرادى که در زندگى با شکست هاى پیاپى روبرو شده اند و رنگ موفقیت را ندیده اند، اما به جاى توکل بر خدا و یارى جستن از او براى ادامه راه، حاضرند خود را به بهایى اندک بفروشند تا در ایام انتخابات نقش يك... کاندیدایى خاص را بازى کنند.
 
از ویژگى هاى این افراد ادبیات سخیف و توسل به تمسخر، توهین و تهدید است و هیچ مرز اخلاقى براى آن ها وجود ندارد، چرا که اولا همان طور که سخن رفت چیزى براى از دست دادن ندارند و ثانیا خط قرمز آن ها اربابى است که آن ها را بر این عمل گماشته است.
 
شناسایى این مهره هاى فاسد که توسط سرشاخه و اربابى فاسدتر هدایت مى شوند، نقش مهمى در رصد مسیر انتخابات و عیار سنجى افراد حاضر در صحنه رقابت سیاسى خواهد داشت، عرصه اى که با سرنوشت چهار سال آینده مردم به طور مستقیم و با قوانین حاکم بر زندگى اعضاى جامعه سرو کار دارد.
منبع: وبلاگ فرهنگ پناهي
انتهاي پيام
دیدگاه‌ها

ممنون از این متن زیبا و سنجیده مثل همیشه قوی بود

خبرنگاراى پولى در مغان داريم بدبختانه پول ميگيرن تبليغات بيجا ميكنند نمونشو هم همه ميشناسن آقاى ...
ارسال نظر