تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 19820
تاریخ انتشار : ي, 1394/04/07 - 12:13

اعتیاد بلای خانمان سوزی است كه چنانچه در خانواده ای رخنه كند و به موقع درمان نشود همه اعضای آن را با آسیب های جبران ناپذیری روبرو می كند.

آران مغان - یكی از مشكلات عمده ای كه نسل جوان جامعه امروزی با آن رو به روست، خطر اعتیاد و گرایش به مصرف مواد مخدر است. از آن جا كه مصرف این گونه مواد (انواع سیگارها، قرص ها، مخدرها و ... ) در بین جوانان و نوجوانان رو به افزایش است، وظیفه والدین، مربیان و سایر نهادهای اجتماعی برای آگاه ساختن قشر جوان از عواقب مصرف مواد مخدر به مراتب سنگین تر از قبل می شود.

آمارها نشان می دهد سن اعتیاد در کشور به 15 سال کاهش یافته است. با توجه به این موضوع، والدین و مربیان باید سعی كنند با استفاده از روش ها و آموزش های لازم، بچه ها را از همان دوران كودكی و پیش نوجوانی با آثار زیان بار مصرف این گونه مواد و اثرات و پیامدهای ناشی از آن بر جسم و روان شان مطلع سازند.

متلاشی شدن شخصیت فرد، نابودی نهاد خانواده، افزایش انواع دیگر آسیب‌ها و جرایم اجتماعی، کاهش بازدهی کاری و شغلی، افزودن بر افراد بی‌کار و سربار جامعه، اشغال تخت‌های بیمارستانی، کاهش نرخ بهداشت عمومی و ده‌ها عارضه‌ی دیگر همگی وابستگی تام به میزان معتادان یک جامعه دارد.

* چه کنیم تا جوانان گرفتار اعتیاد نشوند؟

هرجوانی در طول زندگی خود با چالش هایی روبه روست که ممکن است بر زندگی وی تأثیر گذارد. دراین میان امتحان مصرف مواد مخدر از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه این تصمیم بر سلامت، تحصیلات، روابط اجتماعی، شغل یا آزادی جوان تأثیر خواهد گذاشت و حتی می توان گفت تصمیم گیری بر سر مرگ و زندگی است.

جوانان باید بدانند خودمسؤول سلامت وحفاظت خود دربرابر مواد مخدرهستند. شروع مصرف مواد مخدر در سال های جوانی احتمال اعتیاد به مواد مخدر را بسیار بیشتر می کند. همچنین داشتن سابقه خانوادگی اعتیاد احتمال بروز مشکل را ۴ برابر می کند. در زیر ۱۰ راهکاربرای پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر در جوانان آورده شده است.

راهکارهای پیشگیری از سوء مصرف مواد

۱- از گفتن كلمه «نه» نهراسيد.

گاهي اوقات، جوانان از ترس واكنش منفي دوستان يا حتي افراد ناشناس مجبور به انجام كاري مي شوند كه به نظرشان درست است. اجازه ندهيد فرد ديگري برايتان تصميم بگيرد. اگر فردي با اصرار از شما خواست كاري را انجام دهيد كه به نظرتان صحيح نيست، حق شماست كه بي هيچ توضيحي به او پاسخ منفي دهيد و حتي محيط را ترك كنيد.

۲- با دوست خود ارتباط داشته باشید.

باید با دوست ارتباط داشت ولی نباید هیچگاه زیر فشار منفي همسالان خود قرار گرفت. متوجه باشید که به چه گروهي ملحق مي شوید شايد آن گروه، از جواناني باشند كه به الكل يا مواد اعتياد رو آورده اند و شما را به اعتياد بكشانند. مراقب باشيد!!

۳- با پدر و مادر و ديگر افراد بزرگسال ارتباط داشته باشیم

به موازات بالغ شدن، لازم است افرادي باشند كه بتوانيد با آن ها درباره زندگي و چالش هاي آن، و تصميم هايتان درباره مصرف الكل و مواد مخدر صحبت كنيد.

۴- از زندگي لذت ببريد، بدون آن كه الكل و مواد مخدر مصرف كنيد.

بياموزيد چگونه بدون مصرف الكل و مواد مخدر، از زندگي و ارتباط با مردم لذت ببريد. الكل و مواد مخدر مي تواند شخصيت شما را تغييردهد، توانمنديهايتان را محدود سازد و زندگيتان را مختل كند. سعي كنيد در مدرسه و جامعه فردي فعال باشيد و به فعاليتهاي اجتماعي مانند موسيقي، ورزش، هنر، يا شغل هاي پاره وقت بپردازيد.

۵- از قوانين خانواده درباره الكل و مواد مخدر پيروي كنيد.

از آنجا كه هر جواني همزمان با بلوغ مي خواهد خودش زندگيش را اداره كند، لازم است به قوانين حاكم در خانواده اعتماد كند و به آنها احترام گذارد. اجازه ندهيد الكل و مواد مخدر بين شما و پدر و مادرتان جدايي بيافكند.

۶- درباره ی الكل و مواد مخدر تحقيق كنيد.

به داستان ها و عقايد نادرست درباره ی الكل و مواد مخدر در ميان دوستان و يا در اينترنت ‌اعتماد نكنيد و اطلاعات درست در اين زمينه را از پزشکان و مراکز بهداشتی درمانی جستجو كنيد.

۷- براي ديگران، يك الگوي مثبت و سازنده باشيد.

فراموش نكنيد، آن چه انجام مي دهيد بسيار مهم تر از آن چيزي است كه برزبان مي آوريد.

۸- براي انجام هر كاري از قبل برنامه ريزي كنيد.

اگر به مهماني يا جشني مي رويد از خود محافظت كنيد و مراقب باشيد قرباني فردي كه الكل يا مواد مخدر مصرف مي كند، نشويد.

۹- زندگي خود را كنترل كنيد.

مسؤوليت زندگي، سلامتي و ايمني خود را برعهده بگيريد. با ديگران درباره مضرات الكل و مواد مخدر صحبت كنيد و از آن ها بخواهيد كه اين اطلاعات را به جامعه منتقل كنند.

۱۰- اگر خود يا يكي از آشنايانتان درباره مصرف الكل و مواد مخدر دچارمشكل هستید، صبرنكنيد و به فکر چاره باشید.

در این موارد از افراد صاحب نظر، مراقبان سلامت، و پزشكان خانواده كمك بگيريد.

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

دیدگاه‌ها

ای کاش نوجوانان وجوانان می دانستند که دشمن قسم خورده ای انقلاب با برنامه هاوطرح های شوم خود چه هجومی خاموش در سر دارد ما جوانان باید به سراغ افرادی که در دام اعتیاد اسیر شده اند برویم واز نزدیک از جریانات وناهنجاری های آن ها روبرو شویم وتجربه ای ببینیم که اعتیاد چه بلاهای خانه مان سوزی هم بر خانواده وهم بر جامعه دارند پس امید های نسل فردا هوشیار باشید وبه دنبال ناهنجاری های زندگی نرویم چرا که اعتیاد هجومی خاموش از طرف دشمن است وبس
ارسال نظر