تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29781
تاریخ انتشار : چ, 1397/03/02 - 14:42

تالاب "تپراق‌کندی" با همه زیبایی‌ها و گونه‌های مختلف جانوری که به ۹۰ نوع می‌رسد، بیشتر از کم آبی از بی‌توجهی رنج می‌برد که درمان دردش در تدوین برنامه‌ای جامع و توجه به پتانسیل اکوتوریسم است.

به گزارش آران مغان، تالاب تپراق کندی در ضلع جنوبی روستایی به همین نام از توابع بخش اسلام آباد پارس آباد قرار گرفته که به علت همجواری با ساحل رود مرزی ارس و داشتن محیطی بسیار جذاب به معنای پرندگان مهاجر و زیستگاهی مناسب برای استفاده پرندگان آبزی و کنارآبزی تبدیل شده است.

از گونه‌های زیستی و مهاجر می‌توان غاز خاکستری، خودکا، اردک سرسبز، اردک ارده ای، اردک سر حنایی، کفچه نوک، کشیم کوچک، چنگر، باکلان کوچک، باکلان بزرگ، سهره، حواصیل و بوتیمار و قرقاول را نام برد که تا اواخر فصل زمستان در منطقه گرمسیری سکونت دارد.

تالاب که نقش مهم و اساسی در اکوسیستم محیط اطراف خود ایفا می‌کند نه تنها یک پدیده زیست محیطی و عارضه ای جغرافیاییست که به دلایل انسانی و طبیعی نمایان شده میتواند تاثیر مهمی در جذب گردشگر داشته باشد، چرا که مامن پرندگان مهاجر و جانداران ویژه آن آب و هوا و محیط زیستی خود است.

باتوجه به اطمینان خاطر و نبود نگرانی نسبت به خشک شدن تالاب‌های شمال استان از جانب مسئولین باید گفت که این مسئله به هیچ وجه مطلق نبوده و امکان بروز هرگونه فاجعه زیست محیطی همچون دریاچه ارومیه محتمل است که از امروز باید آسیب شناسی‌ها به جد انجام شود.

خطر فرونشست دشت اردبیل

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه استان اردبیل چندین تالاب مهم و حیاتی دارد که تالاب نئور، شورابیل، رودخانه ارس، سد میل مغان، سد گیلارلو و پته‌خور از جمله آنها است و هرساله در فصل مهاجرت شاهد حضور میلیون‌ها پرنده مهاجر در این مناطق در استان هستیم.

وی با اشاره به اهمیت حیاتی آبی مناطق شمالی استان اردبیل گفت: خشکسالی اخیر کاهش بارندگی و برداشت بی رویه آب دلایل کاهش منابع این منطقه به خصوص رود ارس می‌باشد.

اصغر سلیمان زاده با اشاره به کاهش منابع در تمامی حوزه‌ها اظهار داشت: هم اکنون با بحران شدید منابع آبی روبرو هستیم بطوریکه ذخایر آب 5 سال آینده دشت اردبیل مصرف شده و رقم بسیار تأمل برانگیزی است و کسری 632 میلیون متر مکعبی منابع آب زیرزمینی به دلیل مصرف بالای منابع زیرزمینی می باشد که دشت اردبیل را با خطر فرونشست مواجه ساخته است. 

وی دشت اردبیل را جزء 355 دشت ممنوعه کشور برشمرد و کاهش بارش طی سال‌های اخیر برداشت بی‌رویه از چاه‌های غیرمجاز و برداشت های اضافه از چاه‌ها برای مصارف کشاورزی را از مهم‌ترین عوامل کاهش ذخیره دشت اردبیل دانست.

///

لزوم توجه به پتانسیل توریستی تالاب‌های استان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اینکه تالاب توپراق کندی با مساحت بیش از 10 هزار هکتار جزء مناطق شکار ممنوع و یکی از تالاب‌های مهم استان محسوب می‌شود گفت: در مورد طرح‌های ارائه شده برای پرورش ماهی در تالاب های استان مخالف هستیم که باعث اشتغال زایی و کسب درآمد می‌شود اما اکوسیستم تالاب‌ها و تنوع زیستی را به هم می‌ریزد و غذای پرندگان مهاجر را به خطر می اندازد.

محمد خداپرست با مطرح کردن پتانسیل تالاب های استان اردبیل در جذب توریست در مورد تالاب توپراق کندی اظهار داشت: تغذیه آب تالاب توپراق کندی از چشمه‌های اطراف رود ارس و رودخانه‌های زهکشی شده میباشد و هیچ تهدیدی برای تامین آب این تالاب وجود ندارد لذا مردم باید توجه ویژه‌ای در حفظ و بهداشت این تالاب داشته باشته باشند تا بتوان با معرفی درست، شاهد ایجاد توریسم و اکوتوریسم در این منطقه باشیم.

////

شناسایی نزدیک به 90 گونه جاندار مهره دار در تالاب

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پارس آباد نيز با اشاره به شناسایی نزدیک به 90 گونه جانور مهره‌دار در تالاب و اراضی پیرامون آن گفت: حیات و زیست این جانداران به طور مستقیم و غیرمستقیم به تالاب وابسته است و  بیانگر ارزش زیستگاه این تالاب می باشد. 

هاشم میرزانژاد تصریح کرد: اگر مداخله انسانی در نظام زیستی و بهداشت تالاب صورت نگیرد تالاب همواره به حیات خود ادامه خواهد داد. 

منبع: تسنيم

انتهاي پيام/

ارسال نظر