تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29975
تاریخ انتشار : ج, 1397/04/15 - 10:49

اگر نگاهی تیزبینانه به ارسال کنندگان پیام های تسلیت داشته باشیم، قریب به اتفاق افرادی هستند که در ادوار ماضی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، کاندیداهای انتخابات شورای شهر و روستا بوده اند یا برای آینده این قصد را در سر می پرورانند.

به گزارش آران مغان، بی شک اکثر فعالان عرصه هایِ خبررسانی و فعالان دنیای مجازی، روزانه دهها و شاید صدهها پیام های تسلیت از سوی برخی افراد را مشاهده می نمایند!!
ابراز همدردی، هم نوع دوستی و مِهر و عاطفه از خصوصیات و ویژگی های بارز ایرانیان است و در آن شکی نیست.

چو عضوی بدرد آورد روزگار    دگر عضوها را نماند قرار

اما تا چه حد روشمان درست است؟

در این میان اگر نگاهی تیزبینانه به ارسال کنندگان پیام های تسلیت داشته باشیم قریب به اتفاق افرادی هستند که در ادوار ماضی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، کاندیداهای انتخابات شورای شهر و روستا بوده اند! یا برای آینده این قصد را در سر می پرورانند. این رویه ی نادرست، در حالیست که باید پیام تسلیت را از مسیر اصلی و کوتاه و آسان به خانواده معزا برسانیم.

چه دلیلی دارد تا در یک گروه تلگرامی چند هزار نفری، همگان نظاره گر پیام های تسلیت یک کاندیدای احتمالی انتخابات که خطاب به یک نفر یا خانواده معزاست باشند؟

شنیده ایم، برخی ها از قبل با چاپخانه قرار بسته اند که اتوماتیک وار از طرفشان آگهی تسلیت را به چاپ رسانند!

آیا با مشاهده این نوع رفتارها ،ذهن شهروندان و فعالان اجتماعی ،خواه نا خواه معطوف تبلیغات زودهنگام انتخابات نمی گردد؟

متاسفانه تعدد چنین رفتارهای عوامفریبانه باعث گردیده تفاوت میان پیام های تسلیت و تبریک صادقانه و بی شیله پیله را با پیام های ریاکارانه نتوانیم تمیز نماییم! همان مثل سوختن چوب تر بحساب چوب خشک!

چه دلیلی دارد در یک مراسم عزاداری بعد از حضور فیزیکی و عرض تسلیت و ابراز همدردی حضوری، باز به فضای مجازی رو بیاوریم و در تمامی گروهها مجازی بدون توجه به نوع فعالیت و اهداف گروه و قوانین گروه ! یک پیام شخصی را در فضای گسترده و عمومی تر نشر دهیم؟

مگر خانواده معزا خانه و کاشانه ندارند؟ مگر تماس تلفنی با آنها مقدور نیست؟ آیا مسیر ارسال پیام به تلفن همراهشان مسدود گشته؟ آیا پیج و پی وی خصوصی ندارند؟ یحتمل تمامی این راهها مسدود گشته و آخرین راه، همان ارسال پیام به گروههای عمومی است؟!

برخی ها با این اقدامات هدفدار !یک رقابت زودهنگام عوام فریبانه و پوپولیستی را هویدا می نمایند ، مبرهن است که سطح رقابت کاندیداها را پایین آورده و تبدیل به حرکتی کوچه بازاری و پیش پا افتاده میگرداند!

در حالیکه فرستندگان پیام های تسلیت و حتی تبریک، می توانند برای ابراز وجود و اثبات اینکه در بَطن جامعه و در کنار مردم هستند! روش های را برای حضور در جامعه و فعال بودنشان انتخاب نمایند که شان و منزلت افراد محفوظ باشد، حضور در بزنگاهها، دفاع از حق و حقوق  شهروندی، مطالبه گری در بیان مشکلات و به چالش کشیدن مسئولان، ارائه مقالات و نقد و تحلیل اتفاقات پیرامون و دغدغه مردم جامعه، بهترین و شایسته ترین راه برای حضور فعال در اجتماع است، بالطبع فضای مجازی نیز بستری مناسب برای کنشگران مدنی و فعالان اجتماعی و سیاسیست، به شرطی که از این فضا، بجا و استفاده بهینه گردد.

شایان ذکر است این نوع ارسال پیام ها به مردم عادی نیز سرایت نموده و بنوعی سعی می نمایند از قافله فعالان اجتماعی عقب نمانند، چرا نبایدحضور در بزنگاه های که می تواند در برون رفت از مشکلات راه گشا باشد و حرکتی مفید و مثمر ثمر در توسعه و پیشرفت جامعه باشد، جای خود را به حرکت های نمادینی همچون ارسال پیام های تسلیت داده؟

با بیان موارد فوق الذکر ؛ فعالان اجتماعی و سیاسی می توانند آنطور که شایسته و در شان ملت عزیز ایران است، خودشان را در دل مردم جا دهند، محترم شمرده شوند و مردم آنها را از جنس خودشان و در صفوف مطالبه گران حق و عدالت بدانند.

پس به شعور مردم احترام بگذاریم و مشیت الهی را ابزار رسیدن به مقاصد و منافع فردی و جناحی و سیاسی قرار ندهیم و از احساسات پاک مردم بهره برداری سیاسی ننماییم.

سلیمان علیزاده

انتهاي پيام/

دیدگاه‌ها

آه مردم از این ریاکاری ها در اومده لطفا همه با این جور کارها مخالفت نمایند.( مجلس ترحیم شده محل تبلیغات اشخاص) به امید ریشه کن شدن تمامی ریا کاری ها......

میرزا سلیمان حالا چکارکنیم تسلیت ننویسیم یابنویسم
ارسال نظر