تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30835
تاریخ انتشار : ش, 1397/11/27 - 09:26

اينستكس به معنای ابزاری برای حمایت از تبادلات تجاری است که از طرف سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) معروف به تروئیکای اروپایی در مقابل قول حفظ برجام ایجادشده است.

به گزارش آران مغان، یکی از خبرهای مهم در رسانه ها در طی هفته های اخیر بحث اینستکس می باشد. اینستکس مخففinstrument insupport of trade exchange به معنای (ابزاری برای حمایت از تبادلات تجاری) است که از طرف سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) معروف به تروئیکای اروپایی در مقابل قول حفظ برجام ایجادشده است.

در ابتدا قرار بود اروپایی ها spv را که یک کانال مالی بود ایجاد کنند. اما آنها بازهم زیر قول زدند و اینستکس را که ابزاری است فقط برای مبادله کالابا کالا ایجاد کردند و مبادلات مالی را با آن نمی توان انجام داد این ابزار برای آنکه با تحریم و فشار آمریکا سرشاخ نشود، اقدام به تبادل پول نمی کند و در واقع ابزاری برای دور زدن بانکهاست. ایران محصولاتی را به اروپا صادر و اعتباری را به اندازه ارزش صادرات خود در اینستکس کسب می کند و برحسب این اعتبار می تواند کالاهایی را از اروپا وارد کند.

از نقص های مهم این ابزار اینست که تضمینی برای خرید نفت ایران ندارد ایران باید مثلا به کشورهای چین، هند، ژاپن نفت بفروشد اما ارز حاصل را نمی تواند دریافت کند بلکه کشورهای خریدار نفت ارز فروش نفت ایران را به اروپا انتقال می دهند و ایران می تواند به مقدار آن ارز مواد غذایی و دارو وارد کشور کند همان قضیه مشهور نفت در برابر غذا و نتیجه اینکه ایران به تدریج کارخانه ها و مراکز تولید دارو و موادغذایی خود را که نقش برجسته ای در اقتصاد دارند تعطیل می کند و از سوی دیگر بازار ایران منحصرا در اختیار اروپا قرار می گیرد. و اینکه فقط سه کشور اروپایی در این کانال فعال هستند و بقیه کشورهای اروپایی نیستند. زمان شروع آنهم معلوم نیست و با گستاخی تمام راه اندازی آن را منوط به پذیرش دستورهای fatf از جانب ایران کرده اند. که البته ایران مشکلی با fatf  ندارد و مشکل ما فقط در بحث cft (تعریف تروریسم از دید دوطرف) از بندهای fatf است.

- سوالی که به ذهن می آید این است که آیا راهکار ایجاد شده برای مردم و کشور ما سودی خواهد داشت یا خير؟

   با توجه به اینکه این ابزار برای حفظ برجام می باشد برای پرسش به این سوال باید دیدگاههای دوطرف نسبت به برجام راشناخت که در یک طرف ایران اسلامی و در طرف دیگر آمریکا و کشورهای معروف به 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه + آلمان) قرار دارند.

مسئولین مذاکره کننده ایرانی بر این باور بودند که فردای پس از برجام تمام تحریمها چه یک جانبه (امریکا) و چه جند جانبه (دیگر کشورها) بطور کامل برداشته خواهند شد و با ورود سرمایه گذاران خارجی و شرکتهای خارجی و فروش نفت ،چرخه اقتصادی ایران همزمان با چرخه تاسیسات هسته ای بکار خواهد افتاد و مشکل بسیاری از مردم ازلحاظ  بیکاری و تورم رفع خواهد گردید.

اما آمریکا و کشورهای اروپایی نگاه  دیگری به برجام داشتند. آنها برجام را به عنوان فرصتی برای جلوگیری از پیشرفت سریع ایران که در سالهای اخیر اتفاق افتاده بود می نگریستند. آنها بعد از عدم تاثیر گذاری جنگهای سخت و نرم، اغتشاشات، تحریمها و ترورها به سر میز مذاکره آمدند خودشان نیامدند و این قدرت و ایستادگی ملت بود که آنها را بر سر میز مذاکره آورد همچنان که اوباما در مصاحبه تلویریونی اذعان کرد اگر می توانستم پیچ و مهره های تاسیسات هسته ا ی را باز می کردم ولی افسوس توانش را ندارم.

لذا هدف از مذاکره آنها با ایران براساس تجربه چندین سال گذشته سنگ اندازی در جلوی پیشرفت ایران و ایجاد فرصتی برای خود به منظور شناسایی نقاط قوت ایران (ایمان، ولایت فقیه، اتحاد و انسجام و پشتیبانی مردم از نظام، توان موشکی و امنیت) و تبدیل آنها به ضعف و درصدد راهی جدید برای سرنگونی این نظام هستند همانند آنچه که درباره قضایای اندلس در تاریخ بارها خوانده ایم که وقتی دشمنان در مقابل مسلمانان عاجز گشتند روی به حیله مذاکره آورده و با تضعیف نقاط قوت بر مسلمانان پیروز شدند و همه را به دریا ریختند و یا سرگذشت سرهنگ قذافی که چگونه تاسیسات هسته ای و توان موشکی اش را گرفتند.

لذا هدف اصلی آمریکا و کشورهای اروپایی از مذاکرات حیله است.  بنابرايناز این کشورها نباید انتظار داشت قدمی در راستای آسایش و آرامش مسلمانان و علی الخصوص ایران بردارند.

به نظر می رسد هدف اصلی کشورهای اروپایی از طرح fatf،cft ، پالرمو، svpو instexs با نقش پلیس خوب، وقت کشی و جلوگیری از خروج ایران از برجام و کشاندن ایران به پای میز مذاکره بر سر توان موشکی باشد. (وَلَن تَرْضَى عَنكَ الْيَهُودُ وَلاَ النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللّهِ هُوَ الْهُدَى وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ الَّذِي جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَالَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَ لاَنَصِيرٍ) و هرگز يهوديان و ترسايان از تو راضى نمى‌‏شوند مگر آن كه از كيش آنان پيروى كنى. بگو: در حقيقت تنها هدايت ‏خداست كه هدايت واقعى است و چنانچه پس از آن علمى كه تو را حاصل شد باز از هوس‌هاى آنان پيروى كنى در برابر خدا سرور و ياورى نخواهى داشت.

اما راهکار چیست؟           

راه مقابله با دشمنان شناسایی عواملی است که دشمن را در رسیدن به مقصود خود جسورتر کرد. عواملی مانند فتنه 78، فتنه88، فتنه96 و روی آوردن به داشته های داخلی و خودکفایی در کشور است. بنابريان هر چقدر در داخل ایران اتحاد و انسجام و یکدلی وجود داشته باشد و آن زمانی که در کشور شاهد پیشرفت اقتصاد و رفع بیکاری و مشکلات باشیم قطع به یقین دشمن از نفوذ براین ملت مایوس و ناامید خواهد شد.

افشار تیمورپور

انتهاي پيام/

دیدگاه‌ها

تف به این بی شرفی یک بار برجام را تصویب کردن مردم را به روز سیاه کشوندن الانم بازم دست به دامن معاویه ها وابوسفیان های زمان شدن
ارسال نظر