تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30947
تاریخ انتشار : س, 1397/12/28 - 12:31

قلعه تاریخی اولتان مغان (اولتان قالاسی) از جمله دیدنی‌های شگفت‌انگیز در شهرستان مرزی پارس آباد استان اردبیل است که کمتر کسی آن را می‌شناسد.

به گزارش آران مغان، شمال تا جنوب ایران سرشار از دیدنی‌های شگفت‌انگیز است که اگر بخواهید به تمام دیدنی‌های آن سری گذرا هم بزنید زمان کم خواهید آورد و بسیاری از این مکان‌ها را یا از قلم می‌اندازید یا از وجود آن بی‌خبر خواهید ماند.

فردا رسما تعطیلات عید نوروز آغاز می‌شود. طی دو ماه گذشته هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی کرده‌ایم. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس بودند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... بود. امروز آخرین جاذبه را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

«اولتان مغان»؛ بازمانده‌ای از باستان

شاید بسیاری از شما قصد عزیمت به سمت اردبیل دارید اما نمی‌دانید سر راه خود چه مکان‌های ناشناخته یا کمتر شناخته شده‌ای را از دست می‌دهید. قلعه تاریخی اولتان مغان از جمله دیدنی‌های شگفت‌انگیز اردبیل است و کمتر کسی آن را می‌شناسد.

این قلعه در شمال استان اردبیل و شهرستان پارس آباد مغان و موقعیت اولتان قالاسی که محوطه‌ای باستانی در ساحل جنوبی رود ارس در ۱۲ کیلومتری پارس آباد و حاشیه رود مرزی ارس (آراز) قرار گرفته است.

این قلعه نمادی از معماری دوره باستان تا دوره ساسانی است که البته چون تا قرن ۱۲ مورد استفاده قرار می‌گرفته آثاری نیز تا این دوران در این قلعه یافت می‌شود. از جمله شگفتی‌های یافت شده در این قلعه، توالتی است شبیه به توالت‌های ‌فرنگی امروزی که برای کاوشگران بسیار جالب بوده.

فضاهای مسکونی داخل قلعه و فضاهای صنعتی مانند کارگاه‌های فلزکاری، شیشه‌گری و سفال که بیرون از قلعه قرار گرفته و دور تا دور شهر هم خندقی ۱۵ متری حفر شده تا قلعه را از گزند دشمنان در امان نگه دارد.

متاسفانه به دلیل فرسایش رود ارس و وجود کارخانه شن و ماسه در حوالی این قلعه دیواره‌های آن در خطر نابودی قرار دارد، در صورتی که اگر مرمت و بازسازی مناسبی روی آن صورت گیرد می‌تواند به یک مقصد گردشگری جذاب به خصوص برای کسانی که علاقه‌مند به دوران باستان هستند تبدیل شود و با کمی رسیدگی بیشتر مانند مکان‌های دیدنی و شناخته شده ارس در لیست بازدید گردشگران قرار گیرد.

 

ارسال نظر