تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31122
تاریخ انتشار : د, 1398/02/23 - 12:18

یکی از موضوعات مهم روزهای اخیر، صدور بیانیه ایران در خصوص برجام و عدم فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین اضافی به دیگر کشورها و مهلت 60 روزه ای است که به اروپاییان داده شد.

به گزارش آران مغان، یکی از موضوعات مهم روزهای اخیر، صدور بیانیه ایران در خصوص برجام و عدم فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین اضافی به دیگر کشورها و مهلت 60 روزه ای است که به اروپاییان داده شد تا اگر واقعا برای برجام اهمیتی قائلند در طول مهلت داده شده اقدامی انجام دهند. بعد از بیانیه ایران شاهد تحرکات آمریکا در منطقه و حرکت ناو هواپیمابر ابراهام لینکلن به سمت خلیج فارس هستیم و این سوال به ذهن می آیاد آیا جنگ در راه است؟

بعد از خروج یک طرفه ترامپ از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته، مسئولین بنا به درخواست اروپاییان برای حفظ برجام مصلحت دیدند برجام را با اروپاییان ادامه دهند اما در طول یکسال تنها اقدام اروپاییان ساز و کار تجاری بنام اینستکس بود یعنی فروش موادغذایی و دارویی در برابر نفت. در حالی که طبق قواعد بین المللی هیچ کشوری حق تحریم موادغذایی و دارویی را ندارد و این سیستم اروپاییان در واقع وسیله ای برای رصد خرید و فروش ایران و کمک به تحریم های آمریکاست اگر چه آنهم تا بحال اجرا نشده است و به گفته آقای ظریف اقدام موثر اروپاییان تنها یک درصد بوده است لذا ایران ضمن توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین خود به دیگر کشورها، مهلت 60 روزه ای به اروپاییان برای اقدام موثر داده است.

شاید سوال ایجاد شود که اقدام ایران درخصوص توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین به دیگر کشورها در واقع عمل به تحریم چند روز پیش ترامپ است مبنی بر عدم خرید دیگر کشور ها از ایران. اما واقعیت اینست که آمریکا با ایجاد تحریم جدید قصد توقف کامل تولید دو مورد را داشت اما ایران هم به تولید خود ادامه می دهد و هم مواد تولید شده را برای خود نگه می دارد که این برای طرف مقابل پیام دارد.

اما چند نکات مثبت در خصوص صدور بیانیه کشورمان وجود دارد .اولا اینکه به نظر می رسد بلاخره بعد از یکسال اتحاد و انسجامی در داخل بین مسئولین در خصوص اقدام موثر در برابر اقدامات آمریکا و کشورهای غربی بوجود آمده که این اتفاق مبارکی می تواند باشد و درخواست ترامپ مبنی بر تماس مسئولین با وی در راستای ایجاد شکاف و تفرقه بین مسئولین ایجاد شده است.

دوم اینکه این پیام را به آمریکا می رساند که از این به بعد هرگونه اقدام آمریکا بدون جواب نخواهند ماند و هزینه بر خواهد بود.

سوم اینکه دیگر این اروپاییان هستند که اگر برجام واقعا اهمیتی برای آنان داشته باشد باید بدنبال برجام و ایران باشند.

چهارم اینکه واقعا اهمیت برجام مشخص می شود که اصلا برای اعضاء اهمیتی دارد و یا نه.

اما این اقدام ایران باعث تحرکات آمریکا شده وطوری وانمود می شودکه جنگی در راه است اما به چند دلایل آمریکا ناتوان از جنگ با ایران است؟

1- نزدیک شدن انتخابات 2020 آمریکا لذا ترامپ جنگی را شروع نمی کند که نمی تواند سروسامانش دهد.

2- اگر آمریکا قصد جنگ داشته باشد ناوهای خود را از خلیج فارس خارج می کند نه اینکه در تیررس موشکهای ایران قرار بدهد.

3- واقعی بودن ادعای بستن تنگه هرمز توسط ایران

4- از همه مهمتر وجود اسرائیل که مقام معظم رهبری فرمودند در صورت خطای آمریکا حیفا با خاک یکسان خواهد شد. امروز فقط حزب الله لبنان 100 هزار موشک در اختیار دارد .لذا حضور امریکا فقط جنبه جنگ روانی داشته و بیشتر تمرکز و امید آنها  به ایجاد اغتششات داخلی و براندازی از داخل و ایجاد یک صدام جدید  است و بهترین راه مقابله به فرموده رهبری خدمت به ملت و آگاهی دادن به ملت است.

افشار تیمورپور

انتهای پیام/

ارسال نظر