تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31129
تاریخ انتشار : چ, 1398/02/25 - 11:00

پارس آباد مغان به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای خوش آب و هوا در کنار موهبت های الهی که دارد از پتانسیل بالایی برای رشد و پیشرفت برخوردار است اما این موهبت بخاطر کم توجهی ها از سوی مسئولین منجر به همراه شدن مشکلاتی برای مردم می شود.

به گزارش آران مغان، شهرستان پارس آباد مغان به دلیل دارا بودن آب و هوایی مناسب، شرایط جغرافیایی خاص و زمین های حاصلخیزی که در کنار موهبت های الهی دارد از پتانسیل بالایی برای رشد و پیشرفت برخوردار است اما این موهبت بخاطر کم توجهی ها از سوی مسئولین منجر به همراه شدن مشکلاتی برای مردم می شود که زندگی را تا حدی مختل می کند.

مشکلاتی چون ترافیک، زباله، آبگرفتگی معابر، عدم حمایت جدی از کشاورزان و تحقق خرید تضمینی محصولات و ورود دلالان به این حوزه و ... این مشکل سالیان سال است که در شهرستان پارس آباد مغان اتفاق می افتد و  هرچند نشستهایی از سوی مسئولان این شهر انجام می شود اما نه تنها پاره این از این مسایل حل نمی شود بلکه روز به روز بر مشکلات مردم افزوده شد و به بیان ساده تر این سیمای ظاهری پارس آباد مغان زیبنده و شایسته مردم این دیار نیست و حق آنان این نیست که با سختی و مشکلات زندگی نمایند.

امروز در پارس آباد مغان بی توجهی به مناظر شهری به عنوان بخشی از سناریوی شهر، مناظر درهم ریخته شهری را تحویل نگاه های سرگردان شهروندان می دهد. از سویی هنوز با گذشت بیش از ۶ ماه از استعفای شهردار پارس آباد این شهر تاکنون به لطف دو دستگی شوراها، بدون شهردار و توسط سرپرست اداره می شود که در شان دومین شهر پرجمعیت استان نیست!

از مبلمان بی روح پارس آباد مغان که بگذریم، این شهرستان با قرار گرفتن در ارتفاع ۳۲ متری از سطح دریا و دارا بودن آب‌های سطحی و وجود رودخانه‌ ارس ظرفیت مناسبی برای توسعه کشاورزی دارد، موضوعی که نقش آن در توسعه و سهمش در اقتصاد مغفول مانده است.

هنوز در بسیاری از نقاط این شهرستان کشاورزی و باغداری به صورت سنتی انجام می‌شود و در واقع در پایان هر کشت با خرج 20 و دخل 19 روبه‌رو می‌شوند.

البته با همین شرایط به برکت همان کشاورزان سنتی است که این حوزه هنوز نفس می‌کشد، اما همین نفس کشیدن ها هم رفته رفته با ورود دلالان به این حوزه رمق آخرش را کشیده و باید از هم اکنون نگران سال‌های آینده بود که چه کسانی باید چرخ این بخش را بچرخانند.

از سویی هنوز مسئولی به فکر آینده کشاورزی منطقه نیست؛ کشاورزان می کارند و دلال ها درو می کنند و جوانان نیز در به در دنبال کار دولتی در ادارات می‌گردند زیرا شغل را فقط پشت میز نشینی می‌دانند، البته حق هم دارند، زیرا که با این اندر احوالاتی که بر قشر کشاورز حاکم شده است، باید هم دسترنج یک ساله شان را دو دستی تقدیم دلالان کرده و خود دنبال میزنشینی بگردند!

شکی نیست برای تضمین حوزه کشاورزی نیاز به حمایت از این قشر داریم، البته این موضوع آنطور نزد مسئولان جا نیفتاده و دیر یا زود چوبش را مردم این دیار می‌خورند و در این پیچ تاریخی عدم توجه به مشکلات مردم و صحبت نکردن و در بین مردم نبودن و موتور محرکه دولت را راه نینداختن باعث می‌شود تا تاریخ از شما به بدی یاد کند.

مرتضی بری

انتهای پیام/

ارسال نظر