تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31543
تاریخ انتشار : ج, 1398/07/05 - 12:32

بعد از محکوم کردن ایران توسط آمریکا و عربستان، سه کشور مشهور به تروئیکای اروپایی دور هم جمع شده و در بیانیه‌ای اعلام کردند حمله به تاسیسات نفتی آرامکو کار ایران بوده است. حالا این سوال پیش می‌آید آیا واقعا حمله به تاسیسات نفتی عربستان کار ایران بود؟

به گزارش آران مغان، در خبر‌ها آمده است بعد از محکوم کردن ایران توسط آمریکا و عربستان، سه کشور مشهور به تروئیکای اروپایی (انگیس، فرانسه و آلمان) نیز دور هم جمع شده و در بیانیه‌ای اعلام کردند حمله به تاسیسات نفتی آرامکو کار ایران بوده است؛ حالا این سوال پیش می‌آید آیا واقعا حمله به تاسیسات نفتی عربستان کار ایران بود؟

قبل از پاسخ به این سوال باید گفت: حمله پهباد‌های یمنی (قاصف و صماد ۳) به دو پالایشگاه مهم نفتی بقیق و خریص شرکت آرامکو در منطقه شرقیه عربستان یکی از عجایب قرن و از بزرگترین شوک‌های نفتی در ۲۰ سال اخیر بود.

مهمتر از هدف قرار گرفتن پالایشگاه‌ها، چگونگی نفوذ این پهباد‌ها به عمق ۱۲۰۰ کیلومتری عربستان و طی مسیر ۲ یا ۳ ساعته در داخل خاک عربستان بدون اینکه هیچ رادار یا سیستم دفاعی آن را رصد کرده باشد و چگونه همه موشک‌ها به هدف خورده اند مسئله‌ای که هنوز هم کارشناسان نظامی بدنبال آن هستند، ولی همه سر در گم؛ لذا این مسئله برای کشور‌هایی که آمریکا با دریافت هزینه‌های هنگفت مسئولیت امنیت آن‌ها را برعهده دارد بسیار ناامید کننده است و هم برای آمریکا و تجهیزات نظامی اش بسیار فاجعه بار است وقطعا با وضعیت بوجود آمده کشور‌ها در خرید سلاح از آمریکا تجدید نظر خواهند کرد.

در این رابطه شاهد بودیم که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در اجلاس سه جانبه اخیر خود با مقامات ایران و ترکیه بصورت کنایه آمیز این واقعیت را یادآوری کرده و و از مشتریان آمریکا در منطقه دعوت کرد تا حفاظت از خود را به سامانه‌های پدافندی اس ۳۰۰ واس ۴۰۰ بسپارند؛ لذا الان آمریکا و کشور‌های اروپایی درقبال دریافت مبالغ هنگفت از گاو شیرده (عربستان) باید جوابگو باشند برای آمریکا ومتحدانش بسیار خفت بار است که بگویند حمله اخیر کار نه یک کشور بلکه گروهی بنام حزب الله انصاریمن بوده است لذا برای کاستن از عمق فاجعه، حفظ آبرو ودر راستای فشار حدکثرای و ایران هراسی مجبورند بازهم دست اتهام به سوی ایران دراز کنند.

گذشته از اینکه حمله کار چه کسی بوده این اقدام دستاورد‌هایی برای محور مقاومت داشته است ۱-ناامیدی کشور‌های دارای امنیت اجاره‌ای از آمریکا و متحدانش ۲-اولتیماتوم به عربستان (زدن آب شیرین عربستان) و امارات ۳-به رخ کشیدن قدرت انصارالله یمن ۴- پیام به استکبار جهانی که زمان بزن دررو تمام شده است ۵-باور این موضوع که دیگرزمان افول آمریکا فرا رسیده است.

افشار تیمورپور
انتهاي پيام/
ارسال نظر