تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31660
تاریخ انتشار : س, 1398/08/28 - 12:44

یکی از اتفاقات مهم روزهای گذشته بحث سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین می باشد که منجر به افزایش 50 درصدی قیمت سهمیه و 300 برابری قیمت آزاد شد.

به گزارش آران مغان، یکی از اتفاقات مهم روزهای گذشته بحث سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین می باشد که منجر به افزایش 50 درصدی قیمت سهمیه و 300 برابری قیمت آزاد شد.

اگر چه افزایش قیمت بنزین به خاطر شرایط وضعیت اقتصادی ایران و مریض بودن اقتصادمان امری غیر قابل اجتناب پذیر است و هر دولتی مجبور است تا رسیدن بنزین به قیمت استاندار جهانی این ریسک را انجام دهد تا شاید بتوان از اثرات منفی پایین بودن قیمت بنزین کاسته شود که عبارتند از:

1- تخصیص یارانه هنگفت به مولدهای انرژی بطوری که امروزه مبلغ 900 هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص می یابد که سهم بنزین 250 هزار میلیارد تومان می باشد و این در شرایطی است که در سال 97 بودجه  عمرانی در نظر گرفته شده برای کشور در حدود 62 هزار میلیارد تومان بود  ایران دربین 43 کشوری که یارانه انرژی پرداخت می کنند با 69 میلیارد دلار رتبه نخست را دارد کشور چین 44 میلیارد دلار می پردازد.

2- اسراف بنزین بطوری که روزانه 100میلیون لیتر در کشور مصرف می شود و تولید روزانه بنزین کشور 130 میلیون لیتر می باشد و گاهی مصرف روزانه از تولید بیشتر می شود که اگر به همین منوال پیش برود در سال 1400 وارد کننده بنزین خواهیم شد.

3- قاچاق روزانه 30میلیون لیتر در کشور به علت پایین بودن قیمت بنزین در کشورهای دیگر بطوری که در ترکیه 14000 تومان، آلمان 16000 تومان، افغانستان 9000 تومان، آذربایجان نزدیک 5000 تومان، بحرین نزدیک 5000 تومان و عربستان 1500 تومان

4- مصرف 23 برابری توسط 3 درصد قشر ثروتمند جامعه). لذا کمتر کسی پیدا شود با نفس کار مخالفتی داشته باشد اما از دولت محترم انتظار می رفت این کار به زمان مناسبتر و حداقل با پیش زمینه هایی صورت می گرفت. زیرا که مردم به اندازه کافی زیر فشار تورم حاصل از افزایش قیمت دلار بودند و تحمل افزایش دوباره قیمتها واقعا در این شرایط سخت است، اگرچه دولت اولویت را در این هدف خدمت به مردم و قشر ضعیف دانسته و درآمد حاصل از این افزایش که نزدیک 31 هزار میلیارد تومان است به حساب مردم واریز خواهد شد.

به هرحال از دولت محترم انتظار می رود در بحث نظارت بر قیمتها واقعا جدیت لازم را داشته باشد و همچنین با شناسایی قشر ضعیف از آسیب بیشتر به این قشر جلوگیری شود.

قطعا مردم ایران آگاه و با بصیرت هستند و نفس کار را به صلاح کشور می دانند و قطعا به دشمنان کمین کرده و جیره خوار دشمن اجازه نخواهند داد تا در ایران نیز پروژه سوریه سازی را اجرا کنند. و شاید اقدام ناگهانی دولت نیز در راستای گرفتن فرصت از دشمن بود. لذا امنیت اولویت کشور است و در سایه امنیت می توان به خواسته های خود رسید.

یادداشت/ افشار تیمورپور

انتهای پیام/

ارسال نظر