تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31765
تاریخ انتشار : ش, 1398/09/30 - 14:24

این روزها تبلیغات انتخاباتی آغاز نشده زمزمه هایی از خط و نشان کشیدن ها، تهدیدها، تخریب های حامیان کاندیداها علیه کاندیدای دیگر با چاشنی مخرب طایفه گرایی در فضای مجازی شمال استان اردبیل به چشم می خورد.

 

به گزارش آران مغان، از روزها قبل فضای نشست های انتخاباتی در حوزه پارس آباد، بیله سوار و اصلاندوز گرم و به راه بوده و هست. در حال حاضر نیز هوای هوادارهای انتخابات كم رنگ تر از گذشته نیست و می توان به نوعی گفت كه تمام مردم به نوعی درگیر بحث و جو انتخابات شده اند.

در این بین در خیلی از حرف های خارج شده از دهان ها سخن از وابستگی طایفه ای كاندیداها و خط و مشی آنها نقل مجالس شده و شهرستان پارس آباد، بیله سوار و اصلاندوز هم از دوره های قبل پذیرای چنین مجالسی بوده است.

كاندیداهای حوزه نیز سرگرم فعالیت و تشكیل جلسات و مراجعات انبوه هستند و یاد دوستان و اقوام را با احساسی محبت آمیز گرامی داشته و در شرف وقت گذاشتن برای پرداختن به زندگی شخصی آنها قرار گرفته اند. اگر از برخی مشكلات و محدودیت های ساختاری در فرهنگ و وضعیت زندگی صرف نظر كنیم می توان خویشاوند گرایی را به عنوان مهمترین مصیبت در راه توسعه همه جانبه فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی نام برد.

هم ولایتی های عزیز ؛ طایفه گرایی نتیجه ای جز تحمیل افكاری كاذب در ذهن افراد یك جامعه ندارد تاثیر طایفه گرایی بر افكار، اذهان و فرهنگ یك جامعه؛ بینش ها را به سمتی هدایت می كند كه انجام كار ها و امورات اداری و بهره مندی از امتیازات اجتماعی وابسته به حضور یكی از اقوام و یا هم طایفه خود در ان قسمت می باشد ، متاسفانه چه بخواهیم و چه نخواهیم طایفه گرایی برنده میدان مبارزه با شایسته سالاری بوده و در حال حاضر می توان وزنه وابستگی های طایفه ای را سنگین تر و موثر تر از شایسته سالاری دانست.

ریش سفیدان، دانشگاهیان، فرهنگیان و اهالی محترم مغان؛ طایفه گرایی غده ای خطرناك تر از سرطان برای افكار یك جامعه بوده و آنچنان تاثیرات مخربی بر افكار و اندیشه های یك جامعه دارد كه اثرات مخربش سال های سال برجا مانده و بزرگترین وسیله برای دامن زدن به كینه توزی ها و دشمنی ها همین غده سمی طایفه گرایی است، تا آنجا كه به صورت فرسایشی زندگی مردم را هم در فرهنگ و افكار و هم در وضعیت كلی زندگی به سمت بی خیالی نسبت به همدیگر سوق می دهد.

نتیجه فرهنگ منحوط و غلط قوم گرایی و طایفه سالاری به جای شایسته سالاری در طول 19 سال اخیر اینكه؛ یكی از قطب های منحصر به فرد كشاورزی (خطه زرخیز مغان) را به خاك مذلت نشانده ایم، شهرستان پارس آباد را به دیار مغول زده و شهر ارواح تبدیل كرده ایم.

حضرت علی (ع) در خطبه 192 نهج البلاغه ضمن نكوهش تعصب ، شیطان را منشاء تعصب و پیشوای متعصبان می داند و می فرماید: «زنهار! زنهار! از پیروی و اطاعت بزرگترها و روءسایتان برحذر باشید همانها كه به واسطه موقعیت خود تكبر می فروشند. همانها كه خویشتن را بالاتر از نسب خود می شمارند و كارهای نادرست را به خدا نسبت می دهند و به انكار نعمتهای خدا برخاستند تا با قضایش ستیز كنند و نعمتهایش را نادیده گیرند آنها پی و بنیان تعصب و ستون و اركان فتنه و فساد و شمشیرهای تفاخر جاهلیتند»!

همچنین پیامبر بزرگ اسلام می فرماید: «هر كسی كه در دلش به اندازه دانه ای خردل از عصبیت (تعصب قبیله ای )باشد خداوند او را در روز قیامت همراه اعراب زمان جاهلیت محشور می كند. (وسایل الشیعه ،ج 15 باب57)

با استناد بر همین خطبه و روایت می توان به راحتی فهمید كه طایفه گرایی حتی در تضاد با ارزش های اسلامی بوده و زیر پا گذاشتن حق، بخاطر قومیت عملی ناپسند و غیر انسانی است.

من به عنوان یك شهروند كه روح و سرنوشت جوانان منطقه ام را جایگاه ضربه های متعدد اثرات مخرب همین قومیت گرایی می بینم ؛ میگویم كه طایفه گرایی به طایفه گران هم پشت كرده است و با مراجعه به افرادی از طوایف ؛ بیگدلو ، گیگلو، اجیرلو و داش قاپو كه تا به حال نمایندگانشان را روانه مجلس شورای اسلامی كرده اند، پی به درستی این سخن خواهید برد. اگر در یك جامعه طایفه گرایی اصل باشد باید الان در مغان شاهد پیشرفت چشمگیر طوایف بودیم ولی می بینیم كه نه تنها طوایف پیشرفتی نداشته اند كه بعضا از طرف طایفه گرایی زخم هایی را هم خورده اند.

در خصوص مخرب بودن طایفه گرایی همین بس كه درجنگ احد سلمان فارسی پس از این كه ضربت را به یكی از افراد دشمن فرود آورد از روی غرور گفت:«‌خذها وانا الغلام الفارسی.»‌یعنی این ضربت را ازمن تحویل بگیر كه من یك جوان فارسی هستم ، پیامبر (ص)‌پی برد كه این سخن تعصبات دیگران رابرخواهد انگیخت، فوراً به اوگفت كه چرانگفتی منم جوان انصاری. یعنی چرابه چیزی كه به آیین ومسلك مربوط است افتخار نكردی ومسئله ی قومی ونژادی را مطرح نموده ای ! پیامبر (ص) در جای دیگر می فرماید: «‌عربیت پدر كسی به شمار نمی رود فقط زبان گویایی است ،آن كه عملش نتواند اورا به جایی برساند حسب ونسبش نیزاورا بجایی نخواهد رساند.» (سنن ابی داود، ج2، ص625) روزی سلمان فارسی در مسجد پیامبر (ص) نشسته بود عده ای از بزرگان صحابه نیز حاضر بودند، سخن از اصل ونسب به میان آمد هركس در باره ی اصل ونسب خود چیزی می گفت آن را بالا می برد ، نوبت به سلمان رسید، به اوگفتند تو از اصل ونسب خودت بگو ، این مرد فرزانه تعلیم یافته وتربیت شده ی اسلامی بجای این كه از اصل ونسب وافتخارات نژاد سخن به میان آورد، گفت: «‌ من نامم سلمان است و فرزند یكی از بندگان خداهستم ، گمراه بودم خداوند به وسیله ی محمد (ص)‌ مرا راهنمایی كرد ،فقیر بودم خداوند به وسیله ی محمد(ص) مرا بی نیاز كرد، برده بودم خداوند به وسیله ی محمد (ص)‌مرا آزاد كرد .این است اصل ونسب من. در این زمان پیامبر (ص)‌وارد شد وسلمان گزارش جریان را به عرض آن حضرت رساند پیامبر (ص)‌رو كرد به آن جماعت كه همه از قریش بودند وفرمود :«‌ ای گروه قریش ! خون یعنی چه؟ نژاد یعنی چه ؟ نسب افتخار آمیز هر كس دین اواست .مردانگی هركس عبارت است از خلق وخوی وشخصیت وكار بیشتر او ، اصل وریشه ی هر كس عبارت است از عقل وفهم و ادراك او، چه ریشه واصل نژادی بالا تر از عقل است!؟ یعنی به جای افتخار به استخوان های پوسیده به دین ، اخلاق ،‌ عقل ، فهم و ادراك خود افتخار كنید.

علی ایحال بر شما مردم شریف مغان؛ معتمدین ، روشنفكران، دانشگاهیان، فرهنگیان و نخبگان سیاسی فرض است كه آستین بالا زده، پرچم روشنگری بر افراشته و نسبت به برچیده شدن بساط طایفه گرایی در آستانه یازدهمین دوره انتخابات سرنوشت ساز مجلس شورای اسلامی كمر همت ببندید و با تاسی به فرمایشات ائمه اطهار(ع) و تمسك به آیه شریف «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا » مغان را از ورطه سقوط نجات دهید تا شرمنده نسل های آینده نگردید.

احد اسمعلی

انتهای پیام/

ارسال نظر