تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 7068
تاریخ انتشار : س, 1392/12/27 - 21:27
"اولتان قالاسي" شهري كه آغازگر دوره اسلامی بود

آران مغان: قلعه اولتان نام دژی کهن است در شمال استان اردبیل، در شهرستان پارس‌آبادمغان كه آغازگر دوره اسلامی بود.
 

به گزارش آران مغان، اولتان قالاسي شهري باستاني متعلق به دوران ساساني است. اين محوطه در روستاي بزرگي در 15 كيلومتري جنوب غرب پارس‌آباد (موغان) و در دشت مغان قرار دارد. ارگ اولتان در 500 متري اين روستا و در كنار رود آراز واقع شده است. اين قلعه در زمان اشكانيان احداث شده ولي به واسطه استحكام بنا تا قرن دوازدهم هجري قمري مورد استفاده قرار مي‌گرفت.

این دژ در مساحت 320 هزار متر مربع بنا شده است. این قلعه با ترکیب بجا مانده از آن یک دژ نظامی را تداعی می‌کند. این دژ نخست بدست اشکانیان پدید آمد و تا سده 12 هجری مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به حدس و گمانهای کاملاً علمی هنوز قسمت اعظم ساختمان‌های قلعه در زیر خاک مدفون است.

اولتان قالاسي

مطالعات باستان شناسی اخیر نشان داده است که اولتان قالاسی باید یک شهر خیلی بزرگ در پایان عصر ساسانی بوده باشد که در واقع آغاز دوره اسلامی است. این شهر بزرگ به دو قسمت تقسیم می شود : منطقه مسکونی و قلعه نظامی. قلعه نظامی چهارصد در هشتصد متر مربع است.

باستان شناسان معتقد هستند این قلعه باید شهر اورسان ساسانی بوده باشد و این احتمال را کریم علیزاده سرپرست تیم حفاری اولتان قالاسی نیز تایید کرده است. ویژه گیهای فوق نشان از وجود یک شهر خیلی بزرگ می باشد که شامل اطراف و حاشیه های وسیع می باشد و احتمال دارد 70 هکتار را شامل باشد.

عکسهای ماهواره ای نشان میدهند که این شهر بسیار بزرگتر از آنچیزی است که تا بحال فکر می شد. بر اساس تصاویر ماهواره ای منطقه مسکونی ان در وسط شهر قرار گرفته و دو کانال از دو طرف در منطقه مسکونی به هم متصل می شوند.

این شهر بر اساس مدل معماری ترکی و اسلامی ساخته شده است. قلعه شهر که اصطلاحا سیتادل نامیده می شود و در وسط اولتان قالاسی قرار دارد محل زندگی دولتمردان بوده است و مردم عادی در بخش حومه شهر زندگی می کرده اند. باستان شناسان معتقدند آنها با شهری مواجه خواهند شد که ساکنانش اکثرا دولتمردان و اشراف و نجبا بوده اند. " بر اساس داده های باستان شناسی احتمال وجود یک شهر دیگر غیر از اورسان در دشت مغان میرود و شاید آن همان شهر اورسان باشد که ادامه یافته است. شواهد تاریخی محل شهر اورسان را 12 کیلومتر دورتر از رود ارس نشان میدهند اما اکنون این شهر در نزدیکی ارس یافت می شود.

"این امر نشان میدهد در مدت دو هزار سال رود ارس 12 کیلومتر جابجایی محل داشته است و پیدا شدن سکه های اسلامی در کشفیات قبلی نشان میدهد که این شهر در دوره اسلامی فعال بوده و زندگی در آن جریان داشته است."

بر اساس تحقيقات باستان شناسان آمده است: اولتان قالاسی به عصر ساسانی بر می گردد و آن در یک روستای بزرگ قرار دارد که 15 کیلومتر دورتر از موغان شهر و در جنوب واقع شده است و در دشت مغان قرار دارد.

گردآورنده: مرتضي بري

انتهاي پيام/

ارسال نظر