تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 8662
تاریخ انتشار : ي, 1392/07/14 - 00:07
اثرات تاخیر در انتخاب استاندار اردبیل

آران مغان: با گذشت بیش از 2ماه از آغاز کار رسمی دولت تدبیر و امید، تنها در 8 استان اصلی از 31 استان کشور، تکلیف استانداریها مشخص شده است.

پایگاه خبری آران مغان- نور محمد فرجی/ با گذشت بیش از 2ماه از آغاز کار رسمی دولت تدبیر و امید، تنها در 8 استان اصلی از 31 استان کشور، تکلیف استانداریها مشخص شده است. این در حالی است که پیش تر در نشستهای هئیت دولت و وزیر کشور اعلام شده بود که تا پایان شهریور استانداران طی مشورت و همفکری دولت با نمایندگان هر استان معرفی خواهند شد. اما در چند روز گذشته سخنگوی وزارت کشور اعلام کرد که معرفی استانداران تا اوایل آبان ماه ادامه خواهد داشت و این تاخیر در معرفی تیم اجرایی استانها بویژه در مورد استان اردبیل، اگر طی روزهای آینده عملی نشود تبدیل به یک موضوع حساس شده، فرسایش و واکنش، افکار عمومی را به دنبال خواهد داشت و آسیبهای قابل توجهی را بر سر راه توسعه و آبادانی استان اردبیل بر جای خواهد گذاشت.
مهمترین اثری که این تاخیر می‌تواند داشته باشد تعلل در اجرایی‌شدن برنامه‌های دولت یازدهم و تغییر فضای کشور است چرا که در اکثر استان های کشور، مردم و مدیران و نخبگان در انتظار تغییر استانداران هستند و این تاخیر در تغییرات باعث شده تا برخی مدیران که تا قبل از دولت یازدهم ساعات زیادی با جدیت کار می کردند، اکنون با علم به جابجایی خود، انگیزه کافی برای مدیریت ندارند و برخی که این انگیزه را هم دارند، ممکن است از سوی مجموعه کارمندان و زیرمجموعه جدی گرفته نشوند.

این مسئله بویژه در استان اردبیل که نیازمند توجه مضاعف هست، نمود بیشتری دارد، چرا که استان اردبیل به لحاظ شاخصهای اصلی توسعه در ردیفهای آخر قرار گرفته و بیم آن میرود که برای تعیین استاندار اردبیل نیز این رویه آخر بودن ما حفظ شده و معرفی مدیریت استان به درازا بیانجامد و تغییراتی که از دولت تدبیر و امید انتظار میرود دیرتر از سایر استانهای کشور در اردبیل اعمال شود.
آنچه که در این روزها از افکار عمومی مردم و نخبگان استان اردبیل می توان استنباط و استخراج کرد، این پیام است که انتخاب استاندار بهتر است از بین نیروهای ستادی باشد تا از این طریق رای قاطع مردم به جریان اعتدال مورد بی مهری واقع نشود.
به عبارت دیگر استاندار، فرماندار و بخشدار نمایندگان سیاسی و فکری دولت‌ها هستند و باید از کسانی انتخاب ‌شوند که با برنامه‌های رئیس‌جمهور از پیش هماهنگ بوده و همراه باشند. در کشورهایی که به صورت حزبی اداره می شوند، پیروز میدان تیم اجرایی و سیاسی را از خود حزب خود و نیروهای ستادی انتخاب می کنند.
بنابراین مطالبه اصلی مردم، نخبگان و جوانان حامی گفتمان اعتدال اردبیل، از دولت تدبیر و امید این است که معرفی استاندار کارامد و هماهنگ بابرنامه های دولت تسریع یابد تا بواسطه آن کار و تلاش بیشتر در سازمانها و بخشهای دیگر مدیریت استانی شکل بگیرد. ان شاء الله.
نور محمد فرجی کارشناسی ارشد جغرافیا از دانشگاه تهران
انتهای پیام/

ارسال نظر