تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 9498
تاریخ انتشار : پ, 1392/09/07 - 15:44
دشت زرخيز مغان تشنه سرمايه گذاري !

آقاي استاندار چه تدبيري داريد؟

به گزارش پايگاه خبري آران مغان، چند سال پيش، يك هيئت سرمايه گذاري ايراني - آلماني براي بررسي راهكارهاي سرمايه گذاري در كشاورزي (توليدات گياهي و دامي)به ايران آمده و مناطقي از ايران، از جمله زنجان ، تبريز ، دشت مغان ، اردبيل ، مشكين شهر و... را براي سرمايه گذاري مورد بازديد و بررسي قرار داد كه كارشناسان اعزامي، مغان را بهشت كامل لقب دادند و ساير مناطق را نيز مناسب سرمايه گذاري اعلام كردند.  (ماهنامه دام، کشت و صنعت، شماره 145)
 
همزمان با آغاز نیمه دوم سال اول ریاست جمهوری دولت تدبیر و امید، کلیداجرایی استان اردبیل به دست یکی از کارگزاران با سابقه نظام، آقای "مجیدخدابخش" سپرده شد.

وی، در جلسه شورای اشتغال و سرمایه گذاری استان اردبیل با ابراز تاسف از وجود 60 هزار بیکار و محدودیت منابع اعتباری و تسهیلات تصریح کرد: ما باید دقیق و منسجم و با الهام از الگوهای موفق داخلی و خارجی بکوشیم تا فرصت های سرمایه گذاری و اشتغال به شکل مولد فراهم آید. (خبرگزاری فارس 92/09/05 - 16:23گروه استانها / حوزه اردبیل)
 
در همین حال حبیب برومند نماینده مردم شهرستانهای بارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی نیز که ایجاد اشتغال یکی از دغدغه های مهم ایشان می باشد، در آیین معارفه آقای خدابخش(استاندارجدیداستان اردبیل) با ابراز تاسف از تصمیم های غلط در دولت گذشته اظهار داشت: از 50 کارخانه منطقه مغان تنها سه واحد تولیدی فعال بوده و مابقی تعطیل شده اند و در بسیاری از شهرستان های استان نیز خبری از واحد های تولیدی نیست. (خبرگزاری جمهوري اسلامي ایرنا تاریخ خبر27/8/92)
 
با وجود این اظهارنظرهای صریح، بدون شک استاندار جدید اردبیل از سر دلسوزی ضمن طرح و بازگو نمودن بزرگترین معضل استان اردبیل یعنی بیکاری مفرط، در صدد حل قابل توجهی از مشکلات سرمایه گذاری و توسعه استان می باشد. لذا عقلانیت ایجاب می کند که باید با سعه صدر و انجام مطالعات دقیق و برهیز از هرگونه شتاب زدگی در این مسیر مهم گامهای اساسی برداشته شود. ما مطمئن هستیم که علاوه بر تشکیل کارگروه های مختلف تخصصی،شنیدن نظرات  افکار عمومی در بطن جامعه با صداها و سلیقه های مختلف، مسیر و بروسه طولانی توسعه صنعتی استان اردبیل را به حداقل خواهد رساند.

 لذا لازم است نکاتی چند به سمع و نظر استاندار محترم رسانده شود:

یکی از راه های مهم سرمایه گذاری و توسعه همه جانبه با در نظر گرفتن بتاسیل های موجود ،برنامه ریزی مدون و آشنایی نزدیک با توان و استعدادهای مناطق و شهرستانهای مختلف استان اردبیل می باشد.

جناب آقای خدابخش، اگر منطقه مغان را شاهرگ حیاتی توسعه همه جانبه استان و به عبارتی دیگر به عنوان نگین سرسبز ایران اسلامی بنامیم حرفی به گزاف و سخنی به اغراق نگفته ایم. مغان، جلگه سرسبزی است که دارای استعدادهای خدادادی بوده و انواع محصولات کشاورزی و دامی منحصر به فرد آن چشم اندازی بوجود آورده که متاسفانه با اصطلاحاتی همچون" بهشت گمشده" تشنه سرمایه گذاری معقول و مولد می باشد. ظرفیت های خالی منطقه اعم از صنایع تبدیلی که مواد اولیه آن بصورت خام و دست نخورده در این منطقه موجود می باشد،سالیان سال در انتظار برنامه ریزی و تدبیر مسئولان محترم کشور می باشد.

وجود دو شرکت کشت وصنعت ودامبروی مغان و بارس، با داشتن اراضی وسیع کشاورزی، صنعتی ، دامی ، مجتمع بزرگ باغات میوه و  کارخانه های بزرگ قند، لبنیات ،خوراک دام  و ده ها صنایع کوچک و بزرگ اگر چه تاکنون توانسته است مسیر خوب توسعه را طی نموده و قسمتی از بیکاران منطقه را به خود جذب نماید اما باید با توجه ویزه به این بخشهای مهم مسیر توسعه همه جانبه و سرمایه گذاری مولد را در این حوزه ها تشویق و ترغیب کرد.

آقای استاندار؛

دشت زرخیز و محروم مغان، تنها سرزمین و بهشت محصولات کشاورزی و دامی و باغی نیست. منطقه نفت خیز دشت مغان یکی از حوزه های شناخته شده هیدروکربوری در کشور است. اخیرا آقای برومند، نماینده محترم شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار این خبر مسرت انگیز را به سمع و نظر مسئولان محترم و مردم نیز رسانده است که عملیات اکتشاف نفت مغان در حال مطالعه و برنامه ریزی می باشد. امید است بعد از مطالعات کارشناسی در این خصوص نیز شاهد روزی باشیم که هزاران جوان(بیکار)استان اردبیل، شاهد جهش بزرگ اقتصادی بوده و ضمن اشتغال در اقصی نقاط استان، دیگر شاهد خبرهایی در خصوص آمار وحشتناک بیکاری در استان را نباشند . این مسیر میسر نخواهد بود مگر اینکه همت و اهمیت به خرج دهیم و بتانسیل های موجود و نیروی انسانی کارآمد را شناسایی و بکار گیریم . بدیهی است آن موقع هم کشاورزی و صنایع تبدیلی بار سنگین بیکاری را بدوش خواهد کشید و هم هیجان اکتشاف نفت سردی طاقت فرسای استان اردبیل را به لحظاتی گرم و صمیمی تبدیل خواهد کرد و این جمله شما را بس خواهد بود که، دمت گرم آقای استاندار خدا قوت ...
...............................
رسول ايراني
نويسنده وبلاگ مغان خبر
 

دیدگاه‌ها

آقای ایرانی عزیز دست شما درد نکنه که لااقل درد دل مرا به گوش استاندار می رسانی . در دفعه بعد ترا خدا از کمبود برنامه فرهنگی و هنری هم بنویس . قربان تو

از جناب آقای ایرانی که به خاطر پیشرفت شهرمون پارس آباد مغان که بنام شهرستان زرخیز معروف است قلم فرسایی کردند تقدیر و تشگر مینمایم .

سلام علیکم متاسفانه دشت زر خیز مغان و بویژه کشت و صنعت 15 سال است که مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفته کشت و صنعتی که مثل سالها قبل می توانست منبع اشتغال و درآمدزائی نه برای کل استان بلکه فراتز از آن باشد امروز به خاطر سوء مدیریت دچار بیماری شدیدی شده طوری که نمی تواند حتی مخارج خود را تامین کند امیدوارم طبق شعاری که دکتر روحانی هنگام امدین روی سرکار داده به وعده اش عمل کند و مدیرانی بگمارد که کشت و صنعت مغان را از رکود چندین ساله درآورد که این امر خود باعث اشتغال زائی برای کل جوانان استان خواهد شد .

خوانندگان محترم سایت آران مغان اینجانب(ایرانی،نویسنده این یادداشت، خطاب به استاندار محترم) به نوبه خود از ابراز محبت تان نسبت به حقیر تشکر میکنم. مطلبی را که آقای جعفرعبدی(تاییدنشده) بعنوان نظر شخصی ابراز نموده اند اندکی قابل تامل می باشد. دوستان عزیز اگر کمی بصورت مثبت و رئال دقت نماییم امرزوه اوضاع تعدادی از موسسات دولتی و خصوصی اعم از تولیدی و صنعتی در سراسر کشور اگر چه با استانداردهای(سود) واقعی فاصله دارند و یا به دلیل فضای حاکم از تحریم ناجوانمردانه به حالت نیمه تعطیل در آمده اند، لکن کشت وصنعت و دامبروری مغان با وجودیکه حتی ریالی از نهادهای دولتی دریافت نمی نماید توانسته است رو ی بای خود بایستد. از یاد نبریم که قیمت نهاده ها اعم از کود،سم،بذر مرغوب چندین برابر افزایش یافته است.قطعات مورد نیاز کارخانه ها و ماشین آلات کشاورزی و تاسیسات نیاز به نوسازی دارند که همه این نیازها با درآمد حاصل از محصولات تولیدی شرکت خریداری می گردد.بیش از هزار نفر در شرکت مشغول بوده صدها نفر دیگر نیز بصورت غیر مستقیم توسط بخش خصوصی مشغول بکار هستند.آنچه مد نظر ما می باشد اینست که مسولان محترم باید به مغان توجه ویزه داشته باشند. آیا تبدیل کلش حاصل از گندم مزارع مغان به کاغذ و ایجاد کارخانه کاغذسازی نیاز این منطقه نمی باشد؟ و یا ایجاد ده ها نوع صنایع کوچک تبدیلی اعم از دامداری و صنعتی که تشنه سرمایه گذاری می باشد. لذا ما باید هر یک به نوعی کمبودها و کاستی ها را بگوش مسئولان برسانیم و اگر در جایی انحرافی دیدیم نقد نماییم( اما نقد منصفانه)... انشالله

دشت مغان یکی از حوضه‌های شناخته شده هیدروکربوری درکنار این قلم فرسایی ها به املای صحیح کلمات هم توجه کنید تا استاندار بداند شما با سواد هستید. حوزه های نه حوضه های!! در هر حال سپاس.
ارسال نظر