تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 28270
تاریخ انتشار : پ, 1396/06/23 - 09:27
سینما انقلاب پارس آباد با وجود اکران بروزترین فیلم‌ها، این روزها تعداد تماشاگران فیلم هایش انگشت شمار و با استقبال ضعیف مواجه است.

به گزارش خبرنگار آران مغان، به طور طبیعی سینماها از دیرباز در گسترش فرهنگ ناب و اصیل اسلامی در ایران نقش بسزایی داشته است و می‌توانند به پرطرفدارترین اماکن فرهنگی و عمومی جامعه تبدیل شوند و زمینه ساعاتی برای استراحت و تفریح سالم و مطمئن خانواده‌ها فراهم کنند اما متاسفانه تاکنون این ظرفیت در شهرستان پارس آباد مغان مانده و به ‌درستی از آن بهره‌گیری نشده‌ است.

سینما انقلاب پارس آباد با اکران بروز ترین و پرفروش ترین فیلم های ایران به تنهایی بار فرهنگی شهرستان را به دوش می کشد که این روزها در نبود تماشاگر حال خوشی ندارد.

///

از دیدن سالن‌ ساکت و صندلی‌های خالی در سینما انقلاب پارس آباد، دل هر دلسوخته‌ی عرصه‌ی هنر می‌گیرد، سالنی که شمار تماشاچیانی که به خود می‌بیند، از عدد انگشتان دو دست یکی از کنترل‌چی‌ها هم تجاوز نمی‌کند، انگار نه انگار فیلمی که روی پرده اکران شده، خیلی‌ها برایش خون دل خورده‌اند و پول هزینه کرده‌اند.

سینما انقلاب پارس آباد از چند ده سينماي کشور به شمار می رود كه به سيستم ديجيتالي مجهز است و معمولا فیلم های روز کشور همزمان با سینماهای كشور در سینماي پارس آباد نیز به نمایش گذاشته می شوند، اما چه فايده كه به علت استقبال کم مردم از فیلم های روی پرده، روزهای خوبی را پشت سر نمی گذارد.

مدير سينما انقلاب پارس آباد در اين باره به خبرنگار آران مغان مي گويد: تنها سینمای پارس آباد این روزها نیازمند حمایت بیشتر نسبت به گذشته از سوي مردم، مسئولان و البته خانواده ها دارد که در این راستا یکی از راهها، فرهنگ سازي، تشویق شهروندان و دانش آموزان نسبت به استقبال از سینما به عنوان یکی از تفریحات مناسب و آموزنده است.

قربان منوچهري با اشاره به جایگاه فرهنگی سینما در جامعه گفت: متاسفانه این جایگاه فرهنگی تاکنون در پارس آباد هیچ گونه حمایتی نشده و این در حالی است که تجربه در این شهرستان نشان داده که نمايش هايي با ماهیت طنز و کمدی با استقبال بیشتری مواجه می شوند تا استقبال از فیلم هاي بروز سينما.

وي  با بیان اینکه سینما انقلاب پارس آباد تنها سینمای منطقه مغان است، این سینما را باعث آبروی منطقه و استان دانست و بیان کرد: همه ادارات این توان را دارند و اگر مجموعه‌های سطح شهرستان دست به هم دهند می توانند سینما را فعال کنند.

مديرسينما انقلاب پارس آباد تصريح كرد: امروز سینما تنها مکانی برای مشاهده فیلم نیست بلکه بستری برای تقویت فرهنگ، رشد فرهنگی و انتقال آموزه ها و نکاتی است که در قالب یک فیلم به جامعه منتقل می شود و ابزار آموزش و فرهنگ است.

یکی از شهروندان پارس آبادي نيز در پاسخ به عدم استقبال مردم از سینما با وجود اکران بروزترین فیلم های سینمایی گفت: با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گوشی ها و سیستم های اندروید بالا معمولا همه فیلم ها آني بر روی گوشی ها قابل مشاهده است و اين امر باعث شده تا جايگاه سينما در بين مردم تا حدي جايگاهي نداشته باشد.

///

سينما انقلاب پارس آباد در حالي بیش از 40 سال از فعالیت آن می گذرد و یکی از قدیمی ترین سینماهای کشور محسوب می شود، كه سال 93 به سیستم دیجیتال مجهز شده و بیش از 800 میلیون ریال اعتبار برای تجهیز به سامانه دیجیتال و تعمیر و بهسازی برخی از قسمت های آن هزينه شد تا همزمان با سایر نقاط کشور جدیدترین فیلم ها را به معرض اکران بگذارد، اما عدم استقبال مردم باعث شده، تنها 50 الي 100 صندلي از 400 صندلي موجود در اين سينما پر شود و اين در حاليست كه عدم استقبال كم باعث شده برخي موسسه هاي ارائه كننده فيلم حتي از دادن فيلم به سينما انقلاب پارس آباد خودداري كنند.

این روایت که به بهانه روز سینما نقل شد، خلاصه ی آن چیزی بود که بر سر سالن سینما انقلاب پارس آباد گذشت که گاه پر بود و گهگاه از شدت غریبه بودنش در شهر، چراغ هایش خاموش می شد، سالنی که زمانی مامن مردم برای رهایی از اضطراب های روزمره بود و زمانی هم کسی نبود که تنهایی اش را با سینما پر کند.

////

اما اگر بازگشت مردم به سالن سینما ادامه دار باشد، بی شک شاهد تجلی تاثیرات آن بر جامعه خویش خواهیم بود و مردمی شاداب تر و با روانی سالم تر را خواهیم دید، چون مردم برای ادامه ی روند حیات خود به سینما نیاز دارند، آن هم در این خطه که مهد ادب و فرهنگ بودن، شهرت دارد.

گزارش از مرتضي بري

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر