تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 28678
تاریخ انتشار : چ, 1396/08/17 - 12:30
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد گفت: این شهرستان امسال با تولید 28 هزار تن محصول سویا از 11 هزار هکتار زیر کشت، رتبه اول این محصول را در استان دارا است.

علی اکبر حسنیان امروز در حاشیه بازدید از مراکز خرید سویا در پارس آباد در گفت و‌‌گو با خبرنگار آران مغان اظهار داشت: خرید تضمینی دانه روغنی سویا همزمان با شروع برداشت این محصول در 5 مرکز خرید شهرستان پارس آباد از روزهای گذشته آغاز شده است.

وی با بیان اینکه امسال 11 هزار هکتار از اراضی شهرستان پارس آباد به کشت محصول سویا اختصاص یافته است، ادامه داد: پیش بینی می شود 28 هزار تن سویا در سال زراعی جاری برداشت شود.

///

وی با اعلام اینکه خرید سویا توسط بخش خصوصی و با نظارت و هماهنگی جهاد کشاورزی و شرکت غله و بازرگانی استان اردبیل انجام می شود، افزود: هر کیلو دانه روغنی سویا با دو درصد ناخالصی و ۱۲ درصد رطوبت ۲۴ هزار و ۶۹۴ ریال از کشاورزان خریداری می‌شود.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد تا پایان برداشت محصول سویا مراکز خرید دایر است و انتظار می رود سویا کاران نسبت به برداشت به موقع محصول و تحویل آن به مراکز اقدام کنند.

حسنیان با بیان اینکه پارس آباد اولین تولید کننده سویا در استان اردبیل است، افزود: این شهرستان با پشت سرگذاشتن شهرستان بیله سوار بعنوان قطب تولید محصول سویا در استان تبدیل شده است.

///

وی بیان کرد: دو مرکز خرید در سه راهی روستای ایران آباد، دو مرکز خرید در نزدیکی روستای پاراقشلاق و سه راهی روستای قوشاقشلاق و اخیرا یک مرکز خرید در اولتان فعال بوده که عملیات خرید تضمینی دانه سویا را انجام می دهند.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد گفت: بیشتر ارقام کشت شده در این شهرستان L17 و ویلیامز است. زراعت سویا با متوسط مصرف 120 تا 140 کیلوگرم بذر در هکتار علاوه بر مصرف کم آب باعث بهبود خاک و تولید پایداری زراعت بعدی می‌شود و چند سال متوالی قابل کشت در یک زمین زراعی است نیاز آبی این زراعت در یک سال زراعی را هفت هزار متر مکعب ذکر کرد.

///

حسنیان این محصول را از جمله مهم ترین محصولات کشاورزی دانست که در منطقه پارس آباد مغان با کیفیت مطلوبی تولید می شود.

گفتنی است، از مزایا و ارزش بالای غذایی دانه روغنی سویا می توان به دو برابر بودن پروتئین در دانه سویا نسبت به سایر دانه های روغنی اشاره کرد و درصد روغن آن نیز از سایر محصولات روغنی رایج کمتر است. وجود پروتئین زیاد در سویا باعث شده تا کنجاله روغن کشیده آن نیز برای تغذیه انسان بسیار مفید باشد.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر