تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 28931
تاریخ انتشار : چ, 1396/09/29 - 16:02
ناصر پور، کارآفرین ۲۶ ساله پارس آبادی است که از طریق راه‌اندازی استخر پرورش ماهی علاوه بر دستیابی به موفقیت‌های چشمگیر اقتصادی، توانسته است برای سه نفر از جوانان جویای کار اشتغال ایجاد كند.

به گزارش آران مغان، مددجوی پارس آبادی که با پروش ماهی‌ گرمابی توانسته است سالانه بیش از ۲۵ میلیون تومان سود خالص به دست آورد، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار برای سه نفر، گام‌های موثری در صادرات ماهی کپور به سایر شهرستان‌های اردبیل برداشته است.

تنگدستی و فقر مانع پیشرفت اين مددجوی پارس آبادی نشد و او با توکل بر خدا، حمایت‌های کمیته امداد و تلاش شبانه روزی، در کنار علم و تحصیل به پرورش ماهی کپور پرداخت که در مدت زمان کوتاهی توانست یکی از کارآفرینان موفق این شهرستان شود.

///

جلال ناصر پور، کارآفرین ۲۶ ساله پارس آبادی است که با مشاوره‌های امدادگران کمیته امداد این شهرستان از طریق راه‌اندازی استخر پرورش ماهی گرمابی علاوه بر دستیابی به موفقیت‌های چشمگیر اقتصادی، توانسته است برای سه نفر از جوانان جویای کار اشتغال مناسب ایجاد کرده و تلاش دارد در عرصه دامپروری نیز وارد بازار کار شود تا ۲۰ مددجوی دیگر نیز صاحب شغل شوند.

 آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی و موفقیت این جوان کارآفرین است:

جلال ناصر پور ۲۶ ساله و ساکن شهرستان پارس آباد از توابع استان اردبیل هستم. پدرم به دلیل کهولت سن و از کار افتادگی قادر به انجام کار نبود و از آنجا که نمی‌توانست از پس هزینه‌های زندگی برآید در سال ۱۳۸۵ تحت حمایت کمیته امداد شهرستان پارس آباد قرار گرفتیم تا با حمایت‌های این نهاد بخشی از نیازهای اساسی خود را تأمین کنیم.

شرایط زندگی به قدری سخت و دشوار بود که نمی‌توانستم به موقع سر کلاس درس حاضر شوم و حتی با غیبت‌های بیشمار و حضور نیافتن در سر کلاس، بارها از حضور در امتحانات مدرسه منع شدم. هیچ چیزی دشوارتر از دوری از کتاب و دفتر و علم‌آموزی برایم نبود چرا که به دلیل مشکلات مالی، از سن ۱۶ سالگی در کنار درس و تحصیل مشغول به کار شدم تا در کنار کمک‌ها و حمایت‌های بی‌دریغ کمیته امداد، من هم سهمی در رفع مشکلات خانوار داشته باشم.

خیلی تلاش کردم تا در مدارس شبانه ثبت نام کرده و به درسم ادامه دهم، اما هم پدر و هم مادرم سن بالایی داشتند و هر دو از بیماری رنج می‌بردند که لازم بود به خوبی از آنها مراقبت و نگهداری کنم.

در مغازه‌ها و فروشگاه‌های مختلفی مشغول به کار شدم و تجربیات خوبی کسب کردم. اما حقوق ناچیزی که از این راه به دست می‌آوردم، کفاف هزینه‌های سنگین درمانی پدرم را نمی‌کرد. به همین منظور همواره به دنبال راه چاره‌ای می‌گشتم تا درآمد بیشتری داشته باشم تا هرگز شرمنده نگاه والدینم نباشم.

با اینکه کمیته امداد پارس آباد خدمات درمانی و دارویی مناسبی را به پدرم ارائه می‌کرد، اما برای ویزیت تخصصی، انجام آزمایش و معاینات مختلف باید راهی شهرستان اردبیل می‌شدیم که همین امر بر بار هزینه‌های زندگی می‌افزود و مجبور بودم بیشتر کار کنم تا از پس چنین هزینه‌هایی برآیم.

سال ۱۳۸۷ توسط پزشکان متخصص، بیماری قلبی پدرم بسیار حاد و حادثه‌آفرین تشخیص داده شد که نیاز مبرم به عمل جراحی داشت، از آنجا که هزینه این عمل بسیار بالا بود، راهی جز توکل بر خدا و توسل به ائمه اطهار(ع) نداشتیم که با یاری امدادگران کمیته امداد پارس آباد، خیران و حامیان طرح محسنین هزینه جراحی پرداخت شد و وضعیت عمومی پدرم کمی بهبود یافت.

با وجود تمامی مشکلات در مدرسه ثبت نام کردم و دوباره به کلاس درس بازگشتم. با حمایت‌های فرهنگی و تحصیلی کمیته امداد توانستم تا مقطع دیپلم به تحصیل ادامه دهم و به آینده امیدوارتر شوم.

پس از اخذ مدرک دیپلم، مشاوران کمیته امداد با بررسی وضعیت زمینی که در کنار خانه‌مان وجود داشت و به دلیل نبود سرمایه کافی بی‌استفاده بود، بر حسب ارزیابی و محاسبه‌های گوناگون آن محل را برای ساخت استخر پرورش ماهی گرمابی بسیار مناسب دیدند.

ابتدای مسیر بسیار سخت و دشوار بود، نمی‌توانستم هیچ‌آینده‌ روشن و درخشانی را از ساخت استخر پرورش ماهی متصور شوم. اما با حضور در کارگاه‌های آموزشی کمیته امداد پی به استعداد و توانایی‌های خود بردم و با روحیه مضاعفی تصمیم به انجام این کار گرفتم.

کارگاه‌های آموزشی حدود یک‌ماه به طول انجامید که توانستم با اخذ حداکثر امتیازات، موفق به دریافت گواهی مهارت در زمینه پرورش ماهی گرمابی شوم. بلافاصله بعد از پایان دوره‌های آموزشی، در سال ۱۳۹۵ با اخذ ۱۵ میلیون تومان وام اشتغال و خودکفایی از کمیته امداد شهرستان پارس آباد شروع به فعالیت در عرصه پرورش ماهی کپور کردم.

با همت امدادگران کمیته امداد و خیران استخری به طول ‌هزار مترمربع ساخته شد و سه‌هزار ماهی کپور در این حوض ریخته شد تا پس از پرورش یافتن، به بازار فروش عرضه شود.

کاری بسیار دشوار و نفس‌گیر که حساسیت‌ و ظرافت‌های خاص خودش را دارد و همواره باید با حواس جمع در مورد پاکی و تمیزی آب استخر، دمای آب، شوری و سختی آب و افزایش یا کاهش PH به سراغ این کار رفت.

خدا را شاکرم که به خاطر ارزش غذایی بسیار بالای ماهی کپور، استخر پرورش ماهی‌ام یکی از مهم‌ترین مراکز پروش ماهی کپور در شهرستان پارس آباد و استان اردبیل است که ماهی‌های پرورش یافته به سایر شهرستان‌ و استان‌های همجوار نیز صادر می‌شوند.

علاوه بر خود، برای سه نفر از جوانان جویای کار پارس آبادی نیز اشتغال مناسب و پایدار ایجاد کرده‌ام که با توسعه این کار می‌توانم افراد بیشتری را به کار گرفته و فرصت‌های شغلی گسترده‌تری را ایجاد کنم.

با کسب درآمد ماهانه دو میلیون تومان و سالانه بیش از ۲۵ میلیون تومان سود خالص، توانسته‌ام به استقلال اقتصادی دست یافته و از پس تمامی هزینه‌های زندگی، مخارج درمانی و دارویی پدر و مادرم و همچنین سایر مشکلات پیش رو برآیم.

با حمایت و کمک کمیته امداد در کنار خانه و خانوار خود مشغول به فعالیت هستم که می‌توانم هر لحظه به پدر و مادر سالخورده‌ام رسیدگی کرده و اقدامات بسزایی را برای درمان و بهبود وضعیت جسمی، روحی، عاطفی و بیماری آنها به انجام رسانم.

تلاش دارم در کنار استخر پرورش ماهی گرمابی، بخشی از زمین خود را برای زراعت و بخش دیگری را نیز به کار دامپروری اختصاص دهم که با انجام این امر می‌توانم برای تعداد بیشتری از افراد نیازمند شغل مناسب ایجاد کنم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر