تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 13669
تاریخ انتشار: د, 1393/03/26 - 10:47
 کلید روحانی در قفل فیلترینگ نمی‌ چرخد
روی کار آمدن دولت یازدهم که از رییس جمهور تا برخی وزرا و معاونان دولت در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، امیدها را برای کمرنگ کردن سایه فیلترینگ ایجاد کرد اما اختلافات بین دولت و دیگر نهادهای مسئول در این حوزه تاکنون گشایشی در این حوزه سبب نشده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آران مغان به نقل از نامه نیوز، فیلترینگ اینترنت در ایران از سوی چندین نهاد و گروه مختلف پیگیری می‌شود و ستادها و نهادهای مختلفی مسئول تعیین مصادیق جرایم اینترنتی هستند. از جمله نهادهای مهم فعال در این زمینه می‌توان به شورای عالی فضای مجازی، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، ارتش سایبری و پلیس فتا اشاره کرد.

شاید روزهای اولی که موضوع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی بررسی می‌شد کسی از فاصله‌هایی که در نظرهای مسئولین وجود دارد خبر نداشت. موضوعی که این روزها از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تا همسر وزیر ارتباطات درباره آن صحبت می‌کنند.

روی کار آمدن دولت یازدهم که از رییس دولت تا برخی وزرا و معاونان دولت در شبکه های اجتماعی حضور دارند، امیدها را برای کمرنگ کردن سایه فیلترینگ بر این شبکه ها ایجاد کرد. حسن روحانی که در ایام تبلیغات انتخاباتی اش نیز بر دسترسی آزاد به اطلاعات و رفع محدودیت ها تاکید کرده بود، بعد از رسیدن به پاستور در مصاحبه ای که با شبکه ان بی سی داشت در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت ایران فیلتر اینترنت را متوقف خواهد کرد، گفت: «دولت به دنبال اجرای حقوق شهروندی است و به زودی منشوری به عنوان منشور شهروندی منشتر می‌شود. ما می‌خواهیم مردم در چارچوب زندگی خصوصی آزاد باشد. در دنیایی امروز دسترسی به آطلاعات، حق گفت و گو وحق تبادل اندیشه حق ملت ایران است.  البته همه دولت‌ها دنبال نوعی نظارت بر شبکه اطلاعاتی جهانی هستند. برای ما مسائل اخلاقی و هویت ملی بسیار مهم است بنابراین در این زمینه حساسیت به خرج می دهیم. اما دلمان می‌خواهد، مردمان از همه یافته‌های بشری، علم و اندیشه‌های گوناگون مطلع باشند. بنابراین یکی از برنامه‌های دولت توسعه زیرساخت‌های دیجیتالی است.»

خبرنگار این شبکه پرسید، «آیا این یعنی اینکه مردم ایران به توییتر و فیسبوک دسترسی خواهند داشت؟» روحانی در پاسخ داد: «دیدگاه دولت این است که مردم باید به تمام اطلاعات جهان دسترسی داشته باشند. نظارت ما در این مورد باید بر حفظ هویت ملی و اخلاقیات ما مبتنی باشد. شبکه های اجتماعی بسیار مهم است. در دوران انتخابات، ما ستاد قوی نداشتم. همه طرفداران ما مخصوصا جوان‌ها از این شبکه ها استفاده می کردند الان هم دارند از این شبکه‌ها استفاده می کنند. حتی از طریق این شبکه ها به روی دولت نظارت می‌کنند. من از نظارت جوانان خوشحال هستم. البته من خودم به شخصه برنامه خاصی ندارم. اما طرفداران من برنامه‌های متنوعی دارند.»

این گفتمان دولت تدبیر و امید، امیدها را برای رفع فیلتر رسانه‌های اجتماعی در ایران افزایش داده است با این وجود اختلافات پررنگی بین دولت و دیگر نهادهای مسئول در این حوزه خصوصا قوه قضاییه و شورای عالی فضای مجازی وجود دارد.ب

در ادامه می توانید برخی از نقل قول‌هایی که مسئولان در پشتیبانی و نهی فیلترینگ در کشور بیان کرده اند را مطالعه فرمایید؛

 

نام

مسئولیت

نظر درباره فیلترینگ

1

هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

بستن دریچه‌های اطلاعات و ارتباطات نتیجه‌ای معکوس می‌دهد و عقل سلیم به فکر فیلترینگ نیست. ادب و اخلاق، حکم می‌کند که انسان در گفتار و رفتار معتدل باشد و از افراط و تفریط پرهیز کند.

2

آیت الله سیدمحمد واعظ موسوی

نماینده مجلس خبرگان رهبری و از اساتید درس خارج فقه حوزه علمیه قم

نمی‌توانیم با ایجاد محدودیت تنها، بدون ارائه راهکار مناسب و آموزش دادن راه‌های استفاده و بهره‌برداری بهینه، خود را در مقابل پیشرفت قرار دهیم، چراکه چنین عملکردی، جز واماندگی، وادادگی و عقب افتادگی، نتیجه دیگری نخواهد داد.

3

علی جنتی

وزیر ارشاد

این‌که کسانی در این فضا تخلف می‌کنند، دلیل نمی‌شود که آن را فیلتر کنیم. مثل این می‌ماند که برای مقابله با برخی از تخلفات که در یک خیابان اتفاق افتاده است، کل خیابان را ببندیم. ما در کشور با هر پدیده نو و تازه‌ای ابتدا مخالفت می‌کنیم بعد که آن پدیده بر ما غلبه کرد آن را می‌پذیریم به همین دلیل در این حوزه‌ها همیشه 20 سال از دنیا عقب‌تریم.

4

حسام الدین آشنا

مشاور فرهنگی رئیس جمهور

دیدگاه رییس جمهوری درباره اهداف و وظایف فرهنگی دولت با بسیاری از عالمان و سیاستگذاران کشور همسو است اما ایشان ضرورت بازنگری انتقادی و آسیب شناسانه درمورد شیوه ها و آثار خواسته و ناخواسته اقدامات اجرایی و قضایی در مسایل فرهنگی را یادآوری می کنند. ایشان وقتی کارآمدی فیلترینگ و پارازیت و راپل و گشت ارشاد را مورد پرسش قرار می‌دهد، نمی‌خواهد از محتوا و اهداف تلویزیون‌های ماهواره‌ای و سایت‌های فضای مجازی دفاع کند بلکه به دنبال راه‌های مؤثرتر، معقول‌تر و مقبول‌تر برای دفاع از هویت و حیثیت و کرامت مردم و به خصوص نسل جوان است.

5

دکتر علیرضا شاه میرزایی

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی

هیچکدام از اعضای کارگروه فیلترینگ پیشنهاد جامعی در این باره به مرکز ملی فضای مجازی ارایه نکرده‌اند. تا کنون حتی یک مستند علمی مطالعه شده یا پیشنهاد علمی از سوی اعضای کمیته فیلترینگ، به ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت اطلاعات به مرکز ملی فضای مجازی ارایه نشده‌است.

6

الله یار ملک‌شاهی

رئیس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس

با فیلترینگ صفحات اجتماعی تنها صورت مساله پاک می‌شود، باید راهکارهای نظارت بر این شبکه‌ها و کنترل این فناوری‌ها بررسی شود زیرا نمی‌توان استفاده از یک فناوری را به کلی ممنوع کرد.

7

محمد علی اسفنانی

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

بهترین برخورد دولت با این تکنولوژی‌ها، حذف عرصه‌هایی است که می‌تواند احتمال بروز رفتار مجرمانه در افراد را افزایش دهد؛ چراکه فیلترینگ گسترده سایت‌های اینترنتی بدون توجه به فراهم سازی زیر ساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری کشور نه منطقی است و نه نتیجه‌ای خواهد داشت.

8

محمدحسن انتظاری

دبیر شورایعالی فضای مجازی

نرم‌افزار فیلترینگ کنونی جامع نیست و مشکلاتی را دارد که نیاز به داشتن فیلترینگ هوشمند را بالا برده‌است. اینترنت سالم در همه جای دنیا وجود دارد و واژه بین‌المللی است که یکی از موضوعات آن فیلترینگ است.

9

حجت الاسلام محمدرضا آقامیری

عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی

برخلاف آنچه در برخی رسانه‌ها منعکس شده‌است دولت، فیلترینگ محتوای مجرمانه را ضروری می‌داند. مصوبات کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ، در بسیاری مواقع در اجرا با مشکلات فنی از سوی وزارت ارتباطات روبه رو می‌شود و قابل اجرا شدن نیست.

10

رمضانعلی سبحانی‌فر

عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه

برای بررسی فیلترینگ اینستاگرام تشکیل جلسه دادیم ولی در آرای ماخوذه از اعضا برای فیلترینگ این نرم‌افزار تشکیک شد و نتیجه این شد که این نرم‌افزار فیلتر نشود.

11

محمود واعظی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

فیس بوک را دولت یازدهم فیلتر نکرده‌است و کسانی که این شبکه اجتماعی را فیلتر کرده‌اند شاید از تعداد محدود صفحات دارای محتوای خلاف عفت عمومی نگرانی دارند. می‌توان با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی، تهدیدهای اینترنت را به فرصت تبدیل کرد.

12

حجت الاسلام  سیدعلی طاهری

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

«علی جنتی» چون مقامی مسوول است باید نظرات دو نهاد کمیته فیلترینگ و شورای عالی فضای مجازی را مطرح کند نه اینکه نظرات شخصی خود را بگوید.

13

حجت الاسلام و المسلمین مسعود ادیب

عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

برخی افراد، چون می‌خواهند با سهولت و سادگی و تنبلی کارها را پیش ببرند، سعی می‌کنند به جای این که زحمتی به خودشان بدهند و در عرصه‌های جدید، به کارهای مثبت دست بزنند، به دنبال بستن درب آن عرصه‌ها هستند تا به خیال خودشان، خود را راحت کنند.

14

محمدنبی حبیبی

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی

شوروی بی‌دین هم فیلترینگ دارد و اجازه نمی‌دهد هر محصول ماهواره‌ای در کشورش دریافت و پخش شود. مسئولان فرهنگی ما گرفتار توهم هستند. با این اظهارنظرهای لیبرالی فکر می‌کنند می‌توانند جریان فرهنگ را اداره کنند.

15

حمیدرضا ترقی

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی

با توجه به اینکه شبکه‌های اجتماعی نقش اصلی را در انقلاب‌های رنگی منطقه دارند، باید به سیاست فیلترینگ عمل شود. تا دولت خودش شبکه ملی راه‌اندازی نکند اصلا صحبت کردن در مورد این موضوع کار درستی نیست.

16

حجت‌الاسلام و المسلمین نصرالله پژمان‌فر

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس

متاسفانه رئیس جمهور در فرمایشی پایان دوره استفاده از منبر را در حالی اعلام کرد که معتقد است شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای هیچ تاثیر منفی بر ذهن جوانان ما ندارد. آقای رئیس جمهور آیا تا به حال سری به محاکم قضایی زده‌اید تا ببینید ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی چه مصیبت‌هایی را در جامعه ما ایجاد کرده است؟

17

آیت الله علم الهدی

امام جمعه مشهد

«بنده اگر یک لیوان شربت سکنجبین را در دست بگیرم و بگویم ۹۸درصد این لیوان شربت گوارا است و فقط ۲ درصد آن زهر است و شما بگیر این را بخور آیا این کار درست است، اینکه شما می‌گویید فیس بوک ۱۵ درصدش زهر است آیا باید فیلترینگش شکسته شود و راه برای دشمنان خدا باز شود."

18

محی الدین بهرام محمدیان

معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش

به نظر من خود بستر فضای مجازی تهدید نیست، بلکه فرصت است. پارلمان را برای این گذاشتند که اگر مسئولین مصلحتی دیدند متکی به آرای نمایندگان مردم بگویند که این کار بشود یا نشود. شورای نگهبان نیز سیستم کنترل کننده پارلمان است تا هیچ چیز با اصل قانون اساسی و شرعی و دینی مغایرت  نداشته باشد. لذا من با فیلترینگ به معنای عام مخالفم، اما به معنای خاص اش شدیدا به آن پایبندم.

19

علی زارع قنات‌نوی

کارگردان

متاسفانه به دلیل فیلترینگ سایت جشنواره‌ای بین‌المللی در ایران، بسیاری از مخاطبان نمی‌توانند فیلم من را  ببینند، بنابراین من به عنوان فیلمسازی که فیلمش نماینده کشور ایران است نمی‌توانم مانند فیلمسازان کشورهای دیگر که فیلمشان در این جشنواره پذیرفته شده است، اطلاع‌رسانی مناسب کنم تا مخاطبان با اعلام نظرشان بتوانند از آن حمایت کنند.

20

داداندیش

همسر محمود واعظی وزیر ارتباطات

وزیر در موضوع واتسآپ بسیار مقاومت کرد. بسیاری از جوانان درباره فیلترینگ و کندی اینترنت به وزیر گله می‌کنند اما واقعاً برخی مواقع از عهده وی هم خارج است. ما با هم بیرون می‌رویم، خیلی از جوانان درباره بحث فیلترینگ به آقای واعظی گله می‌کنند. به ویژه برخی از دانشجویان به ما می‌گویند اینترنت کند است و ما نمی‌توانیم مسائل علمی را دانلود کنیم. دکتر خیلی ناراحت می‌شود چرا که معتقد است اینترنت یک فرصت برای انتقال دانش سریع و آسان و کم هزینه است و در شأن دانشجویان ما نیست که وضعیت اینترنت اینگونه باشد.

21

بابک حیدری

استادیار و محقق اصلی موسسه تکنولوژی استیونس در نیویورک

فیلترینگ و محدود‌سازی شبکه‌های اجتماعی با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست. ما عموماً نمی‌توانیم به اثرات دقیق ناشی از این محدودیت‌ها و فرصت‌هایی که از دست می‌روند اشاره کنیم و بر روی آنها ارزش عددی بگذاریم.

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر