تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 20895
تاریخ انتشار: س, 1394/06/31 - 13:11
تروریست‌ها در هر کشور همسایه جولان دهند امید آن کشور به ارتش و سپاه ایران است/می‌گفتند یک سانتریفیوژ هم نباشد اما امروز هزار برابر آن در فردو است
رئیس‌جمهور کشورمان با بیان این که اکنون بزرگترین قدرت منطقه علیه تروریست‌ها نیروی مسلح ایران است، گفت: همان طور که به ارتش عراق و سوریه کمک کردیم، تروریست‌ها در کشورهای دیگر هم جولان دهند، تنها امید آن کشورها ارتش و سپاه ایران است.

به گزارش آران مغان به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در رژه نیروهای مسلح که امروز صبح در جوار حرم ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد طی سخنانی اظهارداشت: مردم ما برای استقرار حکومت و تثبیت انقلاب با مشکلات زیادی مواجه بودند اما در سایه انقلاب ملت از هر زمان دیگر زنده‌تر و آماده‌تر بود.

وی افزود: ملت ایران با تحمیل جنگ و تجاوز بر این ملت ایستادگی کرد و اگر تعبیر کنیم که دفاع 8 ساله‌ ما تاریخ‌ساز شد و برای همه درس‌آموز بود سخن به گزاف نگفته‌ایم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: جنگ تحمیلی گرچه خسارت‌هایی برای کشور داشت اما دفاع ملت ایران آموزنده بود و نتایج گرانبهایی را به همراه داشت.

روحانی تاکید کرد: اولین اثر دفاع ملت ایران این بود که این دفاع ملت‌ساز شد و ملت ایران به یک ملت منسجم و مقاوم و قدرتمند در برابر متجاوزین و بیگانگان تبدیل شد.

وی افزود: برخی فکر می کردند با زور سرنیزه می‌توان ملتی را ساخت و آنها به تاریخ‌های گذشته روی می‌آوردند اما در دوران بعد انقلاب دیدیم که توانستیم ملت منسجمی را بسازیم و در برابر متجاوزین مقاومت و دفاع کنیم.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه دفاع مقدس تمام شکاف‌هایی که برخی از آنها در شرایط بعد از انقلاب ظهور و بروز پیدا کرده بودند را از بین برد، گفت: فارس و ترک و کرد و لر و ترکمن و بلوچ و عرب همه طوایف از اقوام و همه مذاهب، ادیان یکپارچه در کنار هم به صورت صف واحد ایستادگی کردند.

روحانی ادامه داد: دفاع مقدس ملتی قوی و بزرگ و منسجم ایران را برای ما ساخت.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته به ما اتهام می‌زدند که ایران بعد از انقلاب یک نظام بنیادگرا است و هرچه خواست خود است را به همسایگان و دیگر ملت‌ها تحمیل می‌کند اما در جنگ تحمیلی ثابت شد که چه کسانی متجاوز و چه کسانی به فکر تجاوز و دخالت در امور داخلی دیگر ملت‌ها هستند و همچنین مشخص شد چه کسانی نه تنها به ملت‌های همسایه بلکه به ملت‌های خود هم رحم نمی‌کنند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: آنها نه به ملت ایران و نه به ملت عراق حتی به کویت هم که متاسفانه در آن زمان پشتیبانشان بود و به آنها هم رحم نکردند و اگر فرصت می‌یافتند به ملت‌های منطقه تجاوز می‌کردند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دفاع مقدس به ما نشان داد دین، اعتقاد به خدا، اسلام با حب وطن و عشق به میهن نه تنها منافاتی ندارد و رو در روی یکدیگر نیست بلکه عشق به خداوند و ایمان و حب وطن در کنار یکدیگر است و به خوبی دیدیم که حب وطن از ایمان است.

روحانی ادامه داد: هم‌افزایی‌هایی که عشق به سرزمین و ایمان به خدا در دفاع مقدس برای ما به وجود آورد، پرافتخارترین دفاع ایرانیان در سرزمینشان در دفاع مقدس 8 ساله تحقق پیدا کرد و اگر به همه قرون متمادی گذشته سر بزنید و دفاع‌های متعدد و جنگ‌های مختلف را ببینید در هیچ کدام غیرت، حماسه، ایستادگی در 8 سال به اندازه‌ای که در این دفاع مقدس بود را نمی‌یابید.

وی تصریح کرد: یک ارتش میهنی، ملی، اسلامی و مکتبی که در منطقه بی‌نظیر است و یک سپاه پرافتخار که از دل انقلاب و از دل مومن این سرزمین جوشید سر برآورد، جوانان برومند و انقلابی، مجاهد، ایثارگر و فداکاری که دانشکده‌های نظامی را ندیده بودند، کلاس‌های نظامی پرطمطراق را نگذرانده بودند اما ایمانشان،‌ ابتکارشان و خلاقیتشان به مراتب بالاتر از آنهایی بود که سالیان دراز دانشگاه‌های بزرگ نظامی را پشت سر گذاشته بودند.

رئیس‌جمهور به تشریح فضای دوران 8 ساله دفاع مقدس پرداخت و خاطرنشان کرد: شب تا نیمه شب عقل و تدبیر و برنامه بود و از نیمه شب تا صبحگاهان عشق و مناجات با خدا و دعا و نماز شب و توسل بود، آنجایی که ایمان و جهاد و اجتهاد، فداکاری در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد، آنجایی که عشق و عقل و تدبیر در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد و آنجایی که مظلومیت با شجاعت در کنار هم قرار می‌گیرند، نیروهای مسلح ما مظلومانه جنگیدند.

روحانی خاطرنشان کرد: در برخی از مقاطع با دست خالی جنگیدند و با سپاهی که تا دیروز در برابر تروریست‌ها و گروهک‌های مسلح مزدور از کشور و انقلاب دفاع کرده بود امروز در میدان جنگ در برابر مجهزترین ارتش‌های منطقه ایستادگی و مقاومت می‌کرد و وقتی این سپاه دلاور با ارتش قهرمان در کنار نیروهای مردمی بسیج و در کنار همه نیروهای انتظامی آن زمان مانند کمیته‌ها، شهربانی،‌ ژاندارمری و طوایف و اقوامی که به میدان جنگ و جهاد آمده بودند، این منظومه زیبا آنچنان حرکت و طوفانی را ایجاد کرد که دیدیم حماسه‌های عظیم و بزرگ آفریده شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بعد از ماه اول که دشمن توانست در برخی از بخش‌ها نفوذ کند و به برخی از شهرهای مرزی و روستاها تجاوز کند، سدی محکم در برابر متجاوزین ساختند، اولین عملیات تهاجمی خود را در ماه‌های دوم جنگ طراحی کردند و به قلب دشمن یورش بردند و عملیات بزرگ را ظرف یک سال در مهر سال بعد به وجود آوردند و فرمان امام راحل را اجرا و آبادان را از حصر آزاد کردند و این ایمان قوی بود که خرازی‌ها، باکری‌ها و همت‌ها و زین‌الدین‌ها را ساخت.

وی تصریح کرد: این ایمان قوی بود که صیادها، ستاری‌ها،‌بابایی‌ها، کشوری‌ها، شیرودی‌ها ساخت و یکبار نشد در دوران دفاع مقدس به خلبان هوانیروز یا خلبان جنگنده نیروی هوایی فرمانی صادر شود و از فرمان تمرد کند، همواره داوطلبان بر هم سبقت می‌جستند برای اینکه یک عملیات مهم را انجام دهند.

روحانی خاطرنشان کرد: آنگاه که ما می‌خواستیم به تلافی حملات تهران بغداد را زیر غرش هواپیماها و جنگنده‌ها قرار دهیم، خلبان‌های ما از همدان تا مهرآباد و بندرعباس و اصفهان همه داوطلب بودند و سبقت می‌جستند و این برای عملیاتی بود که ریسک آن بالای 90 درصد بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در میدان جنگ در روزهای اولیه تانک با تانک نمی‌جنگید و ما به اندازه کافی نیروی زرهی در میدان عمل نداشتیم و خلبان‌های هوانیروز ما با تانک‌های دشمن جنگیدند و مبارزه کردند و این ایمان و وحدت و اتحاد در میان نیروهای مسلح و آن نفس گرم امام راحل به عنوان فرمانده کل قوا بود که ملت ما و نیروهای مسلح ما به وجود آن فرمانده افتخار می‌‌کردند و فرمان وی را فرمانی مقدس می‌دیدند و اجرا می‌کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز نیز بحمدالله اینچنین است و فرمانده کل قوایی بر سر نیروهای مسلح است که به درایت،‌ شجاعت و ایمانش همه ما افتخار می‌کنیم. این فرماندهی، ایمان، میهن‌دوستی و ملت بزرگ و پرافتخار توانست دفاعی را بیافریند که به حق دفاع مقدس شد و مقدس بود و مقدس است.

رئیس‌جمهور اظهارداشت: آن دفاعی که برای شرف، ایمان، ناموس،‌ آب و خاک و برای دفاع از سرزمین جان و مال خود را فدا می‌کند، ما که قصد تجاوز نداشتیم و بعد از انقلاب در پی آن بودیم با همه  همسایگان خود با محبت، برادری و دوستی زندگی کنیم و پیام انقلاب ما رحمت، عدالت و استقلال برای همه ملت‌های همسایه بود.

روحانی خاطرنشان کرد: قدرت‌های بزرگ همسایه‌ای را وادار کردند و عفلقیان مزدور را برای تجاوز آماده کردند و فکر کردند با این تجاوز می‌توانند قدرت ملت بزرگی را به شکست بینجامند.

رئیس‌جمهور بیان داشت: ملت ما در 16 سال انقلاب اسلامی نشان داد که با ایمان و وحدت و دست خالی در انقلابش پیروز شد و همین ملت توانست در 8 سال دفاع مقدس در برابر تجهیزات گسترده شرقی و غربی که در اختیار دشمن بود و در واقع دست ما خالی بود ایستادگی کردیم که امروز هم ملت بزرگ ما همان راه را ادامه داده است.

رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود تأکید کرد: وقتی ملتی،‌ مقتدر ایستاده در برابر فشارها و تحریم‌ها است و رهبری با درایت و شجاع دارد و همچنین دارای دولتی برآمده از آرای خود و صندوق‌های رأی است و دارای دیپلمات‌های کارکشته و خلاق و با شهامت است می‌تواند و توانست در برابر 6 کشور قدرتمند بزرگ در پای میز مذاکره بنشیند و از همه حقوق ملت ایران به خوبی دفاع کند.

روحانی افزود: بحمدلله پیش‌نویسی را این تیم مذاکره کننده توانست برای شورای امنیت سازمان ملل آماده کند. این در حالی است که 70 سال از تأسیس سازمان ملل گذشته و اولین قطعنامه شورای امنیت 70 سال پیش راجع به ایران بود آن زمانی که در جنگ جهانی دوم بخشی از کشور ما در اشغال دیگران بود و تقریباً آخرین قطعنامه‌های شورای امنیت در 70 سالگی مربوط به ایران می‌شد.

روحانی افزود: گرچه در این میان قطعنامه‌های ناصوابی از سوی شورای امنیت سازمان ملل صادر شد اما آن قطعنامه‌های اولیه در دفاع از ملت ایران و لزوم خروج نیروهای بیگانه از ایران بود و این آخرین قطعنامه هم به معنای غلط بودن تحریم‌های ظالمانه و رفع تحریم‌ها بود.

وی ادامه داد: گرچه ما از شورای امنیت سازمان ملل گلایه‌های بحقی داریم اگر این شورا در دوران جنگ تحمیلی به خوبی در دفاع از مظلوم ظاهر نشد اما در یکی دو مقطع به طور نسبی از حق ملت ایران دفاع کرد.

رئیس دولت یازدهم تصریح کرد: اگر امروز می‌بینیم ملت ما پیروزی و موفقیتی در برابر دیگران به دست آورده در سایه انسجام و وحدت دولت و ملت و امت بزرگ اسلامی و راهبری بزرگ و شجاع و ایستادگی و مقاومت این ملت است.

روحانی با اشاره به مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 گفت: یک سال پیش کشورهای 1+5 به ما می‌گفتند فقط 100 دستگاه سانتریفیوژ در اختیار شما باشد و نه بیشتر در حالی که امروز 60 برابر و 6000 هزار سانتریفیوژ فعال است.

وی افزود: آنها به ما می‌گفتند حتی یک سانتریفیوژ هم در فردو نباید بماند اما الان هزار برابر آن در فردو است، می‌گفتند راکتور آب سنگین نباید باشد و امروز می‌گویند راکتور آب سنگین مدرن‌تر از گذشته باید فعالیت کند و این همه توفیق در سایه داشتن ملتی بزرگ و نیروهای مسلحی قوی و دیپلمات‌های خلاق و لایق و راهبری درایت‌مند به ارمغان آورده شده است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز به دنیا می‌گوییم بزرگ‌ترین نیروهای مسلح ضد ترور و تروریسم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند.

روحانی ادامه داد: این سپاه پاسداران قبل از آنکه در برابر تجاوز دشمن در میادین غربی و جنوبی در مقابل عفلقیان بایستد اولین قدمش مبارزه با تروریزم در داخل و گروهک‌های مزدور ترور بود.

وی با بیان اینکه امروز بزرگ‌ترین قدرت اول منطقه علیه ارعاب و ترور نیروهای مسلح ما هستند گفت: همانطور که ما در عراق و سوریه با درخواست دولت‌های آنها علیه ترور به ارتش و دولتشان کمک کرده‌ایم اگر خدایی ناکرده تروریست‌ها بخواهند در کشورهای دیگر همسایه هم جولان دهند باز هم تنها امیدشان به ارتش و سپاه و بسیج ایران زمین است.

رئیس‌جمهور افزود: این کشورها فکر نکنند که قدرت‌های بزرگ مدافع آنها هستند. کشورهایی که  امروز به همسایگانشان به ناروا ظلم می‌کنند بدانند اگر فردایی تروریست‌ها بخواهند آنان را از پای دربیاورند و ملت آنها را به ذلت بکشانند به درخواست ملت آنها آن نیروی مسلحی در این منطقه که بتواند آن تروریست‌ها را قلع و قمع کند آن نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.

روحانی خاطرنشان کرد: ما به این ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی و ملت بزرگ و رهبر شجاع افتخار می‌کنیم، منسجم هستیم و از همه مشکلات عبور خواهیم کرد و ایران آبادتر و سرزنده‌تر می‌سازیم.

وی تصریح کرد: به دنیا می‌گوییم ایران ملتی و کشوری بزرگ،‌ قدرتمند،‌ سرزنده و مقاوم در برابر تجاوزها است. البته قصد تجاوز به هیچ کس را ندارد اما به خوبی از سرزمین و ملت خودش دفاع خواهد کرد.

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر