تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 27368
تاریخ انتشار: ش, 1396/02/23 - 16:31
اینکه "برید، فردا بیایید، رئیس ماموریت یا مرخصیه و ... "، معضلی است که همه به نوعی در ادارات هر شهر با آن مواجه هستیم، امری که موجب گله مندی و حتی بدبینی مردم به نظام شده است.

به گزارش آران مغان به نقل از سبلان‌ما، اینکه "برید، فردا بیایید، رئیس ماموریت یا مرخصیه و   ...  "،  معضلی است که همه به نوعی در ادارات هر شهر با آن مواجه شده‌ایم، امری که موجب گله مندی و حتی بدبینی مردم به نظام شده است، اما آیا  راهکارهایی وجود دارد که بشود با اجرای آن ریشه رانت و ویژه خواری ها را از بین برد ؟

 برخی‌ اعتقاد دارند برای پاسخگویی و مسئولیت پذیری، چاره کار حتما دستگیری مدیران و کارمندان فاسد اداری یا تخصیص بودجه کافی به دستگاه های نظارتی است تا بهتر بتوانند نظارت کنند و یا در گزینش های استخدامی کارکنان سختگیری ها بیشترباشد؛ در مقابل عده ای با نا کارآمد خواندن تمام این راه حلها ، تنها راه چاره مقابله با ناکارآمدی ساختار اداری را داشتن شفافیت می دانند راه حلی که در بسیاری از کشورهایی که مثل ما با فساد اداری درگیر بودند اجرا شده و امتحانش را پس داده است.

این عده معتقدند داشتن شفافیت موجب می شود  مواردی از قبیل افشای حقوق ومزایای هر مسئول ، افشای سفرها و مزایای مسافرتی ، افشای هدایای دریافتی، افشای منافع و تعارضات منافع، ثبت واعلام عمومی مواضع و جهت گیری ها برای همه مشخص شود و مهمترین کاراین شفافیت آن است که هرکدام از ما ایرانی ها یک ناظر بر عملکرد سایرین شده و جلوی خیلی ها از فساد ها گرفته می شود.

البته الزامات قانونی ناظر به شفافیت، کم و بیش در کشور ما هم وجود دارد اما تجربه ثابت کرده تا مردم به صورت جدی آن را مطالبه نکنند اتفاقی نخواهد افتاد.

مشاهدات میدانی خبرنگاران سبلان ما، از ادارات استان اردبیل روایت از اتفاقات ناگواری دارد که زیر پوست ادارات این استان می گذرد.

خانم جوانی که نامه به دست از اتاقی به اتاق دیگر می رود می گوید: متاسفانه برخوردشان در شان و کرامت یک انسان نیست، به جای خوشرویی و راهنمایی ارباب رجوع، از اتاقی به اتاق دیگر حواله می کنند که نتیجه اش نارضایتی است.

یک مرد میانسال اردبیلی که کارش گیر یک امضا است، می گوید: این اداره و آن اداره ندارد وقت کشی ها زیاد است یا مرخصی اند یا ماموریت!

کارمندی  که  نمی خواهد اسمش فاش شود، می گوید: فساد در ادارات ریشه در تبعیض ها دارد؛ متاسفانه با کارمند جماعت جناحی برخورد می شود با آمدن مدیر جدید ارتقاء شغلی و اضافه کاری که هیچ،حتی آبدارچی و راننده هم با نظر وی عوض می شود؛ اضافه کاری ها نیز بر حسب عملکرد نیست و سلیقه ای است مواردی بوده که برای مدیری که اضافه کاری داشته یا نداشته 120 یا 130 ساعت اضافه کاری رد می شود اما برخی کارمندان با وجود انجام کار در ساعات غیر اداری ریالی از بابت اضافه کاری دریافت نمی کنند ؛ اینها نشان از این دارد که نظام پرداخت حقوق عادلانه نیست.

البته شواهد و قراین حکایت از این دارد که برخی در ادارات اردبیل به اسم ماموریت دنبال کار شخص می روند و یا  برای افزایش حقوق هر ماه 10 تا 15روز در ماموریتند آن هم ار نوع پروازی؛ ماموریت رفتن به نوعی راهی شده برای کسب حقوق های نجومی .

شنیده ها حاکی است مدیران اردبیل از قافله نجومی بگیران هم عقب نمانده اند و مدیرانی بودند که با حقوق 40 و 50 میلیونی در این لیست قرار دارند؛ در سفرهای خارج از کشور هم نام مدیرانی از اردبیل به اسم ماموریت به چشم می خورد.

استفاده از خودروهای دولتی در اردبیل به کرات قابل مشاهده است به گفته یک شهروند اردبیلی حتی در کارناوال عروسی‌های دور شورابیل هم می توان چندین ماشین اداری دید؛ این در حالیست که ماهیانه 50 هزار تومان پول بنزین از بیت المال به هر مدیر و یا معاونی که ماشین اداری دارد، پرداخت می شود

 یک جوان کارگراردبیلی، می گوید: در دولتی که دم از چرخیدن چرخ معیشت مردم می زد  یکی مثل من به دنبال گرفتن یک وام، کلی خرج میکند بیش از 6 ماه دوندگی در استانداری و فرمانداری دارد تا وام هایی که مبلغشان زیاد هم نیست بگیرد اما موفق به گرفتن این وام برای تولید نیز نمی شود، اما معلوم نیست چه طور وام های میلیاردی به اشخاص خاص داده می شود.

این جوان ادامه داد: ساختارهای کنونی اداری حتی گرفتن وام ازدواج برای یک کارگر را سخت و زندگی را دشوارتر کرده است.

نوید و دوستانش که چشم انتظار یافتن شغلی هستند، می گویند: در چهار سال اخیری که بدنیال یافتن شغلی هستیم به عینه دیده ایم  که همه چیز شده پارتی‌بازی و طایفه‌ای ، حتی در استخدام قراردادی هم دوستان و فامیلها و یا سفارش شده‌های جناح خاص هستند که جذب می شوند ، در این شرایط امیدی برای  روی کار آمدن متخصص ها نیست.

وی ادامه داد: در استخدام شرکتها بسیار اتفاق می افتد که نفرات از پیش تعیین شده است وگاها استخدام شده به عنوان ناظر آزمون حضور دارد و در این بین حق آزمون زیادی نصیب شرکت های استخدام کننده می شود .

شهروند دیگری می گوید: دکوراسیون مجلل ادارات با اعمال نظارت برآنها همخوانی ندارد، مگر نه این است که پول این تجملات غیر ضروری از بیت المال است؛حال باید این سوال را پرسید که آیا خریدن وسایل تزئینی  در ادارت ممنوع نیست؟ چه طور با وجود مامور دیوان محاسبات و حراست این مبل های مجلل خریداری می شود، این در حالیست که یک پدر به خاطر نداشتن درآمد از فرزندش شرمنده می شود.

یک کارمند اردبیلی می‌گوید: وقتی کسی هم بخواهد متعهد باشد و انقلابی عمل کند ، سنگ اندازی و نداشتن امنیت شغلی مسئله هایی هستند که بی شک برایش اتفاق خواهد افتاد.

وی درباره وضعیت ناگوار تکریم ارباب رجوع در ادارات و فساد های رایج اداری می گوید: نظارتها برای مقابله با فساد اداری وجود دارد اما باز تخلف ها صورت می گیرد؛ به نظر می رسد مشکل فساد اداری ساختاری است و رابطه جای ضابطه را گرفته وباعث شده از افراد شایسته استفاده نشود و در مواردی دیده می شود که مدیران برخی ادارات اردبیل فامیل خود را مسئول حراست انتخاب کنند تا حراستی که باید نگهبان و چشم اداره است باشد، از تخلفات آقای مدیرو همرا هانش چشم پوشی کنند.

این کارمند اردبیلی ادامه می‎دهد: اعمال نشدن مدیریت صحیح و جامع بر مجموعه کارکنان، برخورد نکردن با تخلفات کارکنان، عدم پرداخت حقوق متناسب به کارکنان و البته تکریم سفارشی ارباب رجوع از دیگر عوامل فساد در دستگاه های اداری استان اردبیل هستند. 

او اضافه کرد: شایسته سالاری در ادارات اردبیل مصداق عینی کمتری دارد به گونه ای که به نیروی شایسته برچسب تندرویی می زنند و ارتقاء شغلی اش پا در هواست  اما مواردی بوده که  فردی هم‎سو و هم جناح با مدیر 6 ماه  بعد استخدام رئیس شده است!

وی معتقد است: مسئول باید از روی شاخصه های تعهد، انقلابی بودن، شایستگی و تجربه انتخاب شود.

کارشناسان معتقدند امنیت سازمان اداری کشور در گرو مبارزه با فساد است، باید ساختارها اصلاح شود تا ما هر روز شاهد یک طیف فساد نباشیم از این رو اولین قدم انتخاب افراد سالم برای امور است تا همه  برای مبارزه با هر نوع فساد حساس باشند.

فساد در ادارات مردم را نسبت به نظام بدبین کرده است با انتخاب رئیس جمهور عملا استاندار، فرماندار، مدیرکل، مدیر و کارمند را انتخاب می کنیم؛ در انتخابمان دقت کنیم تا کسی انتخاب شود که با عملکرد خود بهترین ها را برای توسعه کشور به ارمغان بیاورد وانقلاب اسلامی را به تمام جهان صادر کند.

انتهای پیام/

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

ارسال نظر