تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 28830
تاریخ انتشار: ي, 1396/09/12 - 10:15
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور گفت: بودجه سال 96 از ایرادات عمده ای برخوردار بود که یکی از ایرادات عمده و مهم آن عدم شفافیت بودجه بود یعنی منابع در ان مشخص نشده بودند و برخی از منابع بودجه ای در آن قید نشده بودند.

به گزارش آران مغان، حمیدرضا حاجی بابایی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به ایرادات و نواقص موجود در بودجه سال 96 اظهارداشت: بودجه سال 96 از ایرادات عمده ای برخوردار بود که یکی از ایرادات عمده و مهم آن عدم شفافیت بودجه بود یعنی منابع در ان مشخص نشده بودند و برخی از منابع بودجه ای در آن قید نشده بودند.

 

** عدم وجود شفافیت در منابع بودجه سال 96 /مشخص نبودن درآمد 50 هزار میلیارد تومانی از محل هدفمندی یارانه ها

وی بر همین اساس اضافه کرد: برخی از منابعی هم که در بودجه مشخص کرده بودند بعبارتی منبع نبودند ، یعنی اوراق را جز منابع بودجه در نظر گرفته بودند ، که دولت با استفاده از اوراق رقم کسری بودجه خود را تامین و پوشش داده بود؛ همچنین از دیگر ایرادات منابع بودجه سال 96 می توان به درآمد هدفمندی یارانه ها اشاره کرد.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور با بیان اینکه 50 هزار میلیارد تومان درآمد یارانه ها در بودجه سال 96 قید نشده بود افزود: یکی از ایرادات مهم و اساسی بودجه سال 96 عدم درج درآمد 50 هزار میلیاردی از محل هدفمندی یارانه ها در بودجه بود، یعنی دولت از این رقم برای استفاده در بودجه سال 96 استفاده نکرده است.

 

** عدم وجود شفافیت در محل هزینه های دولت/ حقوق های نامتعارف و نجومی نتیجه عدم وجود شفافیت مالی در هزینه های دولت

حاجی بابایی همچنین با اشاره به عدم وجود شفافیت در بحث هزینه های دولت اضافه کرد: هیچ گونه شفافیتی در هزینه های دولت وجود دارد و این موضوع در بودجه سال 96 درج نشده و شفاف هم نبود؛ هزینه های دولت مربوط به حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران است که این موضوع در بودجه هر ساله لحاظ می شود، هزینه هایی که در بودجه لحاظ نمی شود همان حقوق های کلانی است که برخی از مدیران و دولتی ها دریافت می کنند.

 

وی ادامه داد: تمام این هزینه های غیر شفاف دولت یا صرف حقوق های غیر متعارف و کلان می شود که هیچ توجیه قانونی برای این امر وجود ندارد، یا اینکه صرف هزینه های جاری دولت می شود که این هزینه ها هم هزینه های خارج عرف و گزافی است که دولت در حال پرداخت انها است.

** عدم وجود شفافیت در موضوع تخصیص های دولت/سرنوشت نامعلوم تخصیص 25 هزار میلیارد تومانی رئیس جمهور

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به عدم شفافیت در تخصیص های دولت نیز عنوان کرد: از دیگر ایرادات مهم بودجه سال 96 موضوع میزان تخصیص های دولت است؛ دو سوم تخصیص های دولت اوراق است نمی گوییم اوراق مشکل دارد چرا که برای رونق دولت مفید هم می باشد اما اقای روحانی گفته است که 25 هزار میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده کاش این رقم تخصیص مشخص می شد.

 

حاجی بابایی بر همین اساس اضافه کرد: اقای روحانی گفته است که 25 هزار میلیارد تومان تخصیص داده است ، بهتر است دولت بگوید به هر استان کشور به چه میزان تخصیص پیدا کرده است با این رقمی که رئیس جمهور کشور گفته است به هر استانی مبلغی بالغ بر 800 میلیارد تومان تخصیص پیدا می کند که این رقم ، رقم بسیاری بالایی است و در حقیقت این امر دیده نشده است.

 

** مهم ترین ایراد بودجه سال 96 رشد 40 درصدی استفاده از فروش نفت

وی یکی دیگر از ایرادات بودجه سال 96 را رشد استفاده از فروش نفت برشمرد و گفت: از دیگر ایرادات مهم بودجه سال 96 رشد استفاده از فروش نفت می باشد دولت در سال جاری رقم استفاده از فروش نفت را افزایش داده یعنی دولت 116 هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت برداشت کرده است در حالی که این رقم در سال گذشته 75 هزار میلیارد تومان بوده که این امر نشان می دهد برداشت ما از محل فروش نفت در سال جاری 40 درصد افزایش یافته است.

منبع: دانا

انتهای پیام/

 

انتشار مطالب دیگر رسانه ها در آران مغان لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

ارسال نظر