تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29984
تاریخ انتشار: د, 1397/04/18 - 14:52
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره با طرح های مقطعی پلیس برای برخورد با اراذل و اوباش، گفت: من موافق برخورد جدی با این نوع بی نظمی ها در جامعه هستم اما به شکلی که نتیجه بخش باشد.

به گزارش آران مغان، شكور پورحسين شقلان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص طرح های ضربتی پلیس برای جمع آوری اراذل و اوباش که هر از چندگاهی در مناطق مختلف کشور اجرا می شود، اظهار کرد: این طرح ها به معنای لایحه یا طرح ابلاغی نیست بلکه طرحی مدیریتی و عملیاتی از سوی نیروی انتظامی و وزارت کشور است و تجربه سال های قبل نشان دهنده موفقیت کلی این طرح ها دارد.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی گفت: یعنی زمانی گروهی امنیت کشور و مردم را به خطر می اندازند که باید با آن ها برخورد کرد اما به نظر من نیروی انتظامی به نوعی در این موضوع به صورت حصری عمل می کند. من اعتقادم بر این است که این موضوع نباید پایه و اساس مواجهه با این موضوع باشد. یعنی ما هر از چندگاهی به صورت چکشی و شلاقی عمل کنیم و همه این ها را به زندان بفرستیم و چند ماه دیگر از زندان آزاد شوند و همان کار را ادامه دهند.

وی ادامه داد: بنده اعتقادم بر این است که امنیت کشور و مردم اصل بوده و نیروی انتظامی باید چشم و گوشش باز باشد که این مساله مدام و مستمر در کشور جاری باشد. در خصوص برخورد هم باید برخوردهای قانونی باشد.

پورحسین در خصوص راهکارهای مناسب در نوع برخورد با این افراد، ابراز داشت: برای این دسته از افراد باید پرونده های شخصیت تشکیل داد، آموزش های مدنی و اجتماعی لازم به آن ها داده شود و بعد از آزادی از زندان تحت کنترل قرار بگیرند و این ها را به عنوان یک شهروند بار بیاورند. من موافق برخورد جدی با این نوع بی نظمی ها در جامعه هستم اما به شکلی که نتیجه بخش باشد.

وی افزود: این عنوان اراذل و اوباش برای این افراد خیلی عنوان بدی است اما کسانی که امنیت و آرامش مردم را در معرض تهدید قرار می دهند نیازمند برخورد جدی هستند. برخورد جدی هم به مجازات های مناسبی برمی گردد که هم بتواند روان جامعه راضی و اقناع  کند و از طرف دیگر هم بعد از اتمام دوره مجازات تحت کنترل باشند.

نماینده مردم پارسآباد با اشاره به قتل رسیدن یکی از افرادی که با عنوان ارازل و اوباش در زندان که خود وی بعد از چند روز آزادی از زندان مرتکب قتل شد و یک بار دیگر به زندان برگشت، گفت: مثلا مجازاتی که برای این فرد در نظر گرفته شده بود باید بازدارنده بود نه این که فرد بلافاصله بعد از خروج از زندان دوباره مرتکب جرم شود.

وی تصریح کرد: عواملی که در بحث بزهکاری است وابسته به عوامل متکثری است یک بخش این عوامل، عوامل درونی است که به وراثت و ژنتیک مربوط است این افراد واقعاً باید تحت نظر قرار بگیرند و کنترل شوند و بخش دیگر عوامل بیرونی که به اوضاع اجتماعی و محیط زندگی فرد مرتبط است که می توان با اصلاحات اجتماعی این عوامل را از بین برد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: برای افرادی که مرتکب جرم می شوند عوامل و نهاد های اجتماعی مختلفی دخیل هستند که از خانواده شروع می شود و در مدرسه و گروه های دوستی ادامه می یابد. بنابراین وقتی این افراد دستگیر می شوند تنها نباید برای آن ها پرونده های قضائی تشکیل شود بلکه در کنار آن باید پرونده شخصیت هم برای این افراد تشکیل شود و فرد از منظرهای مختلف روانشناسی، روانکاوی و شخصیتی مورد سنجش قرار بگیرد و عوامل تاثیر گذار بر وی شناسایی شوند. همچنین  بعد از انتقال به زندان تحت کنترل و نظارت متخصصین مختلف باشد تا وقتی مدت مجازات به پایان می رسد فردی با شاخص های متوسط شهروندی وارد جامعه شود نه این که زندان از وی خلاف کاری حرفه ای تر بسازد.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

آران مغان با اینکه حذفش می کنی ولی یک کلمه هم از مادر عروس لابد بایستی ارازل را گرفت و نوازششان کرد
ارسال نظر