تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30732
تاریخ انتشار: د, 1397/11/01 - 14:08
با وجود اینکه واریز بسته حمایتی دولت در چند مرحله آغاز شده اما هنوز با ابهاماتی روبرو است؛ اغلب مردم نمی‌دانند که آیا این بسته همچنان شامل حال آنها می‌شود یا خیر.

به گزارش آران مغان به نقل از فارس، سامانه «فارس من» با هدف پیگیری مستقیم مسائل و مشکلات مردم راه‌اندازی شده است و در سریع‌ترین زمان به پیگیری موارد اعلامی می‌پردازد.

در این میان شهروندان بسیاری نسبت به نحوه دریافت بسته حمایتی خود از سوی دولت و وزارت رفاه و اینکه آیا در لیست مشمولان قرار می گیرند یا خیر، دچار ابهاماتی بوده و سوالات خود را به سامانه فارس من ارسال کردند.

یکی از این سوالات این است که کارمندان و کارگران تاکی چشم انتظار بسته حمایتی اقشار ضعیف؟ باشند که در توضیح این سوال وزارت رفاه در اطلاعیه های پی درپی اعلام کرده که با اختصاص ردیف بودجه از سوی سازمان برنامه، در یکی دو روز اخیر، واریز بسته ها برای بیمه شدگان تامین اجتماعی که شامل کارگران می شود آغاز شده و تا پایان امروز به حساب همه این بیمه شدگان واریز می شود.

مطالبه دیگر این بوده که تکلیف بیکارانی که هیچ حقوقی دریافت نمیکنند برای دریافت سبد حمایتی دولت چیست؟  و یارانه ندارها چطور بسته حمایتی بگیرند؟ اینکه پرسیده می‌شود دولت چگونه افرادی را که حتی بیمه نیستند شناسایی می‌کند دفتر مطالعات وزارت رفاه اعلام کرد که طرح به صورت جامع دیده شده و مرحله به مرحله جلو می رود؛ علاوه بر مشمولان کمیته امداد، بهزیستی، تامین اجتماعی، بازنشستگان کشوری و لشکری، بازنشستگان صندوق فولاد و مستمری‌بگیران بنیاد شهید، گروهی به عنوان سایر اقشار وجود دارد که دولت از طریق پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان آنها را شناسایی می‌کند که چند سال است در حال انجام است تجمیع این بانک‌های اطلاعاتی انجام شده است.

شرایط و نحوه نادرست اختصاص بسته حمایتی دولت برای اقشار نیازمند جامعه

وزیر رفاه در این باره گفت:بسته حمایتی بازنشستگان به حساب مستمری(حقوق ماهانه) آنها واریز شده و چنانچه کسانی هستند که این بسته را نگرفته اند باید به صندوق بازنشستگی کشوری مراجعه و پیگیری کنند چراکه این افراد در گروه دوم پرداختی بوده و بسته ها به حساب صندوق بازنشستگی کشوری واریز شده است.

بازی دادن مردم در توزیع سبدهای حمایتی 300 هزار تومانی

 سامانه #۴*۴*  و تلفن ۱۴۲۰ برای بیمه شدگان تامین اجتماعی و مراجعه حضوری به وزارت رفاه و ادارات وابسته به آن(میز خدمت) جوابگوی سوالات و پیگیری مشکلات مشمولان است.

همچنین مدیر کل امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره شماره پیامک ۵۰۰۰۴۹۹ گفت: این سامانه زیر نظر فروشگاه های توزیع کننده بسته حمایتی است.

سبد حمایتی یا حمایت سبدی؟

هیئت وزیران در تاریخ 27 آبان ماه به‌پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه را تصویب کرد.

براین اساس،  این طرح به عنوان کمک جبرانی است و بین چهار گروه از خانوارهای کشور که بیش از سایرین به عنوان نیازمندان شناسایی شدند اجرا می‌شود:
1 ــ خانوارهای تحت پوشش و کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور
2 ــ گروه دوم تمام بازنشستگان کشور
3 ــ خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از 30 میلیون ریال در گروه‌های کارگران ساختمانی، قالیبافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش‌فرمایان، رانندگان بین‌شهری و درون‌شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلان کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه‌های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و دیگر گروه‌های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند.
4 ــ دیگرخانوارهای کم‌درآمد با درآمد ماهانه کمتر از 30 میلیون ریال که درخواست آن‌ها پس از بررسی توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی پذیرفته می‌شود، در این زمینه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده است که با استفاده از اطلاعات در اختیار از طریق کمیته امداد و سازمان بهزیستی، به‌درخواست کتبی این اشخاص و پس از اجازه آن‌ها به دسترسی وزارتخانه مذکور به حساب‌های بانکی رسیدگی کند. طبق این ابلاغیه، اعتبار واریزی موضوع این تصویب‌نامه برای همه اشخاص و خانوار صرفاً برای خرید کالای سبد حمایتی مصوب کارگروه متشکل از وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی قابل استفاده است. همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهادهای حمایتی موظفند اعتبار تخصیصی را بر اساس بعد خانوار تنظیم و پرداخت کنند.

من با حقوق 2400 بسته حمایتی نگرفتم

در پاسخ به این ابهام باید گفت که از دو روز پیش واریز بسته حمایتی به بیمه شدگان تامین اجتماعی آغاز شده اما برای همه هنوز واریز نشده به همین دلیل سازمان تامین اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای ضمن پوزش از آن دسته از بیمه‌شدگانی که مشمول دریافت سبد کالا می‌شوند اما تا این لحظه وجوه مربوط به حسابشان واریز نشده است، اعلام کرد: به رغم تلاش و پیگیری‌های سازمان تأمین اجتماعی برای واریز وجه سبد کالا، متأسفانه به دلیل مغایرت‌های مربوط به شماره حساب دریافت شده و برگشت اطلاعات از سوی بانک‌های عامل، واریزی توسط تعدادی از بانک‌ها به روز دوشنبه موکول شده است.

اگر هم بیمه شده نیستند و حقوق کمتر از ۳ میلیون می گیرند در پایگاه اطلاعات ایرانیان،اطلاعات آنها ثبت شده و تا پایان سال به آنها پرداخت می شود.

 

چرا به خبرنگاران کالای حمایتی دولت تعلق نمی گیرد؟

براساس اعلام سازمان تأمین اجتماعی کل رقم پرداختی دولت به این سازمان برای اولین دوره بسته حمایتی به بیمه شدگان این سازمان ۱۴۵۰ میلیارد تومان است و این بسته حمایتی به ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از بیمه شدگان تامین اجتماعی که درآمد زیر ۳ میلیون تومان دارند، پرداخت می‌شود.بنابراین خبرنگاران از مشمولان این بسته محسوب می شوند چراکه در گروه بیمه شدگان تامین اجتماعی هستند.

برای جاماندگان از بسته حمایتی دولت سامانه ای اعلام نشده است

بندی در آیین‌نامه بسته حمایتی دولت آمده که هر فردی که گمان می‌کند نیازمند است اما در گروه‌های معرفی شده قرار ندارد و از قلم افتاده می‌تواند به سازمان بهزیستی و کمیته امداد خود را معرفی کند. 

در این میان رحیم اردلان معاون اداری ـ مالی سازمان تامین اجتماعی دراین باره از فعال شدن سامانه #۴*۴* از روز دوشنبه برای کسب اطلاع از دلیل عدم دریافت بسته حمایتی از سوی بیمه شدگان خبر داد و گفت: افراد تحت پوشش تامین اجتماعی با استفاده از این سامانه می‌تواند متوجه شوند چرا بسته حمایتی را دریافت نکردند.

بسته حمایتی دولت شامل چه کسانی می شود؟

پاسخ به این سوال این است که مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، تامین اجتماعی، بازنشستگان کشوری و لشکری، بازنشستگان صندوق فولاد و مستمری‌بگیران بنیاد شهید و سایر اقشار از جمله گروه‌های دریافت کننده بسته حمایتی هستند.

همه کارکنان دولت براساس این مصوبه چه رسمی، پیمانی(براساس حکم کارگزینی)، قراردادی یا شرکتی باشند (براساس قرارداد) چنانچه قید شده باشد که زیر 3 میلیون تومان حقوق می‌گیرند مشمول این طرح می‌شوند.

تمام بیمه شدگان تامین اجتماعی در زمره دریافت کنندگان بسته حمایتی هستند و فرقی نمی‌کند که قراردادی باشند یا رسمی، فقط کافی است حقوق‌شان زیر 3 میلیون تومان باشد.البته فقط به سرپرست خانوار تعلق می گیرد و به حساب یارانه‌شان واریز می شود پس به دونفر بیمه شده در یک خانوار ۲ بار بسته داده نمی شود.لذا از ۱۳ میلیون بیمه شده ممکن است به نصف افراد تعلق گیرد و سایر افراد خانواده در سایر گروه ها مشمول دریافت بسته شوند.

این اطلاعات براساس ساختار خانوار هدفمندی یارانه ها است.

بسته حمایتی شامل حال کارگران بخش خصوصی نیز می‌شود ضمن اینکه به همه کسانی که قرارداد بیمه تامین اجتماعی دارند حتی اگر از بخش خصوصی باشند بسته حمایتی تعلق می‌یابد البته شرط حقوق زیر 3 میلیون نیز در این مرحله لحاظ می‌شود.

بسته حمایتی سربازان متاهل کجاست؟

محمد شریعتمداری وزیر رفاه در خصوص افرادی مانند کارگران فصلی، قالیبافان و سربازان متأهل گفته است: کسانی که شرایطی مانند این افراد دارند تا پایان سال می‌توانند از بسته‌های حمایتی بهره‌مند شوند و اگر سوال و ابهامی دارند از وزارت رفاه جویا شوند.

کارمندی که نه شاغل است نه بازنشسته ، بسته حمایتی اش چه می شود؟

اینها در گروه چهارم شناسایی قرار دارند تحت عنوان «سایر اقشار» که دولت از طریق پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان آنها را شناسایی می‌کند؛این شناسایی چند سال است در حال انجام بوده و تجمیع این بانک‌های اطلاعاتی انجام شده است بنابراین تا پایان سال به حساب این افراد بسته حمایتی واریز می شود.

انتهای پیام/

 

انتشار مطالب دیگر رسانه ها در آران مغان لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر