تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30941
تاریخ انتشار: ي, 1397/12/26 - 13:15
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: ۳ اثر تاریخی قلعه ئیری آلوارس، خانه خانلار وکیلی گرمی و تپه‌های تاریخی کره کوره پارس آباد ثبت ملی شد.

به گزارش آران مغان به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل، نادر فلاحی صبح امروز در جلسه بررسی آثار ثبت ملی شده در سال ۹۷ که در سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: ۳ اثر تاریخی قلعه ئیری آلوارس، خانه خانلار وکیلی گرمی و تپه‌های تاریخی کره کوره پارس آباد ثبت ملی شد.

وی تأکید کرد: مجموعه قلعه ئیری آلوارس مربوط به اواخر قرن ۸ و ۹ قبل از میلاد و از آثار شاخص شهرستان سرعین بوده که به دلیل وجود حصار سنگی با تخته سنگ‌‌های بزرگ و خشکه چین و پلان مثلثی شکل قلعه از اهمیت خاصی برخوردار است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: دومین اثر به ثبت رسیده تپه‌های تاریخی کره کوره پارس‌آباد و مربوط دوران اشکانی و ساسانی است که بیش از ۷۰ هکتار وسعت داشته و ۶ تپه باستانیرا شامل می‌شود. 

وی اضافه کرد: خانه خانلار وکیلی واقع در روستای وان شهرستان گرمی نیز در فهرست آثار ثبت شده قرار گرفت که مربوط به دوره قاجار بوده و سبک معماری آن روسی ایرانی است.

فلاحی گفت: این آثار اهمیت خاصی در دوره‌های مختلف تاریخی داشته که حفاظت و صیانت از آنها از اولویت‌های ما در اداره کل میراث فرهنگی استان است.

انتهای پیام/

 

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر