تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31027
تاریخ انتشار: ج, 1398/01/30 - 23:35
کمیته انطباق در فرمانداري، مصوبه شورای شهر پارس آباد مبنی بر انتخاب علي منفرد به عنوان شهردار پارس آباد را مغایر با قانون تشخیص داد و آن را رد کرد.

به گزارش آران مغان، بعد از گذشت پنج ماه از استعفاي انوري آذر شهردار پارس آباد، پنجشنبه 29 فروردين ماه 98 بود كه هيات تطبيق (کمیته انطباق) در فرمانداري شهرستان پارس آباد برای بررسی مصوبه شورا در معرفي علي منفرد به عنوان شهردار پارس آباد تشکیل جلسه داد و نهايتا تصمیم شورای شهر پارس آباد در خصوص انتخاب شهردار جدید را مغایر با قانون دانست.

اگرچه قانون برای تعیین شهردار به شورای شهر پارس آباد 90 روز فرصت داده بود اما روند طی شده در روزهای سپری شده چندان در خور شان دومین شهر پرجمعیت استان نبود. بطوري كه اختلافات شدید میان اعضای شورای شهر پارس آباد در انتخاب شهردار خود را نمایان کرده و مبلمان و عمران شهری در پارس آباد معطل تصمیم اعضای شورا برای انتخاب شهردار مانده است و حاشیه های این انفعال و بی توجهی به شرایط شهر، به مانعی بزرگ در راه پیشرفت پارس آباد مبدل شده است.

آذر ماه سال 97 كه رحمت انوري آذر پس از حدود 15 ماه کار در شهرداری پارس آباد از سمت خود استعفا داد این استعفا همان زمان مورد موافقت اعضا قرار گرفت، از آن زمان تاکنون شهرداری پارس آباد با سرپرست به فعالیت خود ادامه می دهد.

به هر حال پس از استعفا و انتخاب سرپرست شهرداری پارس آباد، شورای شهر وارد فاز انتخاب شهردار شد؛ انتخابی که مهمترین موضوع مدیریت شهری پارس آباد بود تا اینکه نام «سیامک پورعباس» به عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری پارس آباد مطرح شد.

با مطرح شدن نام پورعباس اتفاقات عجیب و غریب در شورا شروع شد و جلسات بعدی گاهی با پیامک شبانه، گاهی با شب نشینی برخی اعضا و گاهی هم با تصمیم رئیس یا برگزار نمی‌شد و یا نیمه‌کاره می‌ماند.

با وجود دو دستگی‌هایی که بین شورای شهر پارس آباد وجود داشت، در روز رأی گیری که توسط اعضا انجام شد، با پنج راي موافق آقايان: خانش عيوض زاده، پويا مجرد، هوشنگ نوروزي، كريم سربلند و محمدرضا شيرپور و دو راي مخالف بهروز عبداللهي و ساسان ورزند، سيامك پورعباس به عنوان شهردار پارس آباد انتخاب شد.

مطابق قانون، پس از معرفی گزینه منتخب شهرداری از سوی شورای شهر به استانداري، این دستگاه‌ 10 روز مهلت داشت تا پس از استعلام‌های موردنیاز، گزینه معرفی شده را تایید یا رد صلاحیت کند.

9 اسفند 97 بود که معاون هماهنگي امور عمرانی استاندار اردبيل طی نامه‌ای رسمی، با توجه به تبصره 3 ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و لحاظ مفاد تبصره 4 بند چ ماده 3 آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار مصوبه شماره 54153/130730 مورخ 97/10/4 هیات محترم وزیران ابلاغی از سوی معاون اول محترم رئیس جمهور، فرد پیشنهادی فاقد شرایط لازم برای تصدی سمت شهردار می باشد، رای به عدم احراز صلاحیت سيامك پورعباس داد تا شورای شهر باز هم با چالش انتخاب شهردار مواجه شود.

با عدم احراز صلاحیت پورعباس، این بار سایه انحلال بیش تر از گذشته بر سر شورا سنگيني مي كرد بطوری که تعلل در انتخاب شهردار صدای علي علايي فرماندار شهرستان پارس آباد مغان نیز را درآورد و او خبر از انحلال شورا در صورت عدم انتخاب سریع شهردار داد.

بعد از کش و قوس های بسیار، شورای شهر پارس آباد این بار به سراغ چند گزینه دیگر رفتند و بازهم با وجود دودستگی از میان گزینه های مطرح شده علی منفرد را به شهردار پارس آباد انتخاب کردند هر چند شوراها در ابتدا انتخاب منفرد را تکذیب كردند، اما روز بعد اقدام به معرفی علی منفرد کردند!

براساس اين گزارش، جلسه شوراي شهر پارس آباد روز دوشنبه 26 فروردین ماه 98 در ساختمان شورا برگزار شد و علی منفرد با چهار رای مثبت خانش عیوض زاده، هوشنگ نوروزی، افسر شیرپور و کریم سربلند از هفت رای شورای شهر پارس آباد به‌عنوان شهردار اين شهر انتخاب شد.

با انتخاب منفرد به عنوان شهردار پارس آباد مغان بالطبع اين منتخب شورا مي بايست مسير استعلام و قانوني انتخاب شهرداران را طي مي كرد. بنابراين در گام اول مصوبه شورا به هيات تطبيق در فرمانداري شهرستان پارس آباد ارجاع داده شد تا در کمیته انطباق فرمانداری مورد بررسی قرار بگيرد كه با نظر اعضای کمیته انطباق مغایر با قانون تشخیص داده شده و رد شد.

بايد منتظر ماند و ديد با توجه به عدم احراز صلاحيت علي منفرد در كميته انطباق در فرمانداري شهرستان پارس آباد مغان، آيا استانداری اردبيل هم اين مصوبه شوراي شهر پارس آباد را مغاير با قانون تشخيص داده و راي به عدم احراز صلاحيت منفرد خواهد داد؟

به هر حال حال پرسش اصلی مردم پارس آباد مغان این است که مردم تا چه زمانی باید منتظر بمانند تا فرد شایسته تصدی این مسئولیت از سوی اعضا انتخاب شده و امور شهری از سردرگمی بیرون آید.

انتهای پیام/

 

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر