تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31111
تاریخ انتشار: پ, 1398/02/19 - 23:11
عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس، از انعقاد قرارداد 700 میلیون یورویی احداث، نگهداری، بهره برداری و انتقال خط آهن جلفا- نوردوز- قلی‌بیگلو خبر داد.

به گزارش آران مغان به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، صفر شاسفند گفت: این تفاهم نامه بین سازمان منطقه آزاد ارس و کنسرسیوم ایرانی-اروپایی برای احداث خط آهن 204 کیلومتری منعقد شد.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی های انجام شده مدت زمان واگذاری این خط آهن 25 سال است، افزود: اتمام مطالعات و اجرای کامل پروژه پنج سال بوده و بیست سال دوره بهره برداری توسط سرمایه گذار بخش خصوصی خواهد بود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری ارس با اشاره به میزان بار ترانزیتی قابل جذب از کریدور شمال-جنوب، اجرای این پروژه را برای اقتصاد کشور و افزایش سهم ایران از ترانزیت کریدورهای بین المللی مثبت و پراهمیت ارزیابی کرد.

شاسفند گفت: بر اساس پیش بینی های احتمالی مجموع میزان بار ترانزیتی قابل جذب از این مسیر در سال اول 1.53 میلیون تن و در سال بیستم 10.76 میلیون تن بوده و در بخش مسافری نیز انتقال 101 هزار نفر در سال اول بهره برداری و انتقال 409 هزار نفر مسافر در سال بیستم پیش بینی می شود.

انعقاد تفاهم نامه احداث خط آهن جلفا - قلی بیگلو در حالي است كه پيش تر نيز عملیات اجرایی فنس کشی (پل دوستي) محدوده قلی بیگلو با هدف راه اندازی گمرک و بهره مندی از مزایای قانونی منطقه آزاد ارس در سال 91 با حضور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، مدیران و مسوولان منطقه آزاد ارس کلنگ زنی شده و قرار است عمليات فاز اول اين پل طي سال هاي آتي اجرايي شود.

احداث پل دوستي (گمرك) در منطقه قلي بيگلو آذربايجان شرقي كه در فاصله 5 كيلومتري اصلاندوز قرار دارد در حالي است كه شهر اصلاندوز استان اردبيل با داشتن گمرك كه مناسب ترین، کوتاه ترین و با صرفه ترین مسیر برای ارتباط زمینی و انجام تبادلات تجاری و بازرگانی، ترانزیت کالا و سوخت و تردد اتباع دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان به شمار مي رود 25 سال بود تعطيل شده و آخر هم این گمرک سال 95 با مصوبه هیأت وزیران از نقاط مجوز دار کشور حذف شد!

منطقه آزاد ارس در چهار محدوده منفصل در شمال غرب ایران و 135 کیلومتری تبریز واقع بوده و با نخجوان از طریق محدوده جلفا، با ارمنستان از طریق محدوده نوردوز و با آذربایجان از طریق محدوده قلی بیگلو و خداآفرین هم مرز است.

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر