تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31290
تاریخ انتشار: س, 1398/04/11 - 21:14
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: شهر اسلام‌آباد و قصابه در استان اردبیل فاقد کتابخانه می‌باشد که با پیگیری‌های ویژه در اولین فرصت شاهد ایجاد کتابخانه عمومی در این دو شهر خواهیم بود.

به گزارش آران مغان، اهمیت مطالعه و نقش آن در توسعه کشورها بر هیچ کس پوشیده نیست بنابراین باید زمینه‌های لازم برای ترویج این فرهنگ مطلوب در جامعه فراهم شود.

مردم شهرها و روستاهای دور از مرکز استان به عنوان قشری زحمت‌کش نیازمند امکانات در زمینه‌های مختلف هستند و راه‌اندازی کتابخانه عمومی یکی از نیازهای اساسی آن‌هاست. 

دستگاه‌های فرهنگی و همچنین سایر بخش‌های مرتبط می‌توانند با همفکری و تعامل مناسب به راه‌اندازی کتابخانه در این شهرها و حتی روستاهای پرجمعیت کمک کنند.

مردم شهرهای اسلام‌آباد و قصابه در انتظار کتابخانه عمومی

پروانه رضا قلیزاده پیش از ظهر امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارس‌آباد که در سالن فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: شهر اسلام‌آباد و قصابه در استان اردبیل فاقد کتابخانه می‌باشد که با پیگیری‌های ویژه در اولین فرصت شاهد ایجاد کتابخانه عمومی در این دو شهر خواهیم بود.

وی افزود: زیربنای فرهنگ هر منطقه و جامعه‌ای توسعه فرهنگی آن است و زیربنای توسعه فرهنگی نیز با کتاب‌خوانی میسر می‌شود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل تاکید کرد: خانواده‌ها نقش موثر و اساسی در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه فرزندان دارند و باید از کودکی فرزندان خود را به سمت مطالعه کتاب و افزایش آگاهی سوق دهند.

وی با اشاره به اینکه نباید از ظرفیت کتابخانه‌ها فقط به عنوان انبار کتاب یا سالن مطالعه استفاده شود، بیان کرد: کتابخانه‌ها باید یک مرکز فرهنگی باشند و با اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی در کتابخانه ارتباط مردم و کتاب افزایش یابد.

انجمن کتابخانه‌های عمومی پارس‌آباد انجمن برتر استان و کشور است

علی علایی با اشاره به اینکه شهرستان پارس‌آباد نرخ رشد جمعیت دانش‌آموزی مثبت دارد، اظهار کرد: انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارس‌آباد سال‌های پیاپی بعنوان انجمن برتر استان و کشور شناخته شده است.

وی افزود: انجمن کتابخانه‌های عمومی باید پویایی، خلاقیت و ایده‌های مثبت در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی داشته باشد.

فرماندار شهرستان پارس‌آباد در خصوص پروژه کتابخانه مرکزی که به مدت بیش از 10 سال بلاتکلیف مانده بود، عنوان کرد: در سال‌جاری 7 میلیارد ریال برای پروژه کتابخانه عمومی اختصاص یافته است و امیدواریم علاوه بر این از منابع متمرکز و ملی نیز هزینه شود تا شاهد پیشرفت و توسعه این پروژه باشیم.

تاکنون در جشنواره رضوی ۴ هزار نفر شرکت کردند

حجت الاسلام امین پورمحمد ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی اظهار کرد: در شهرستان پارس آباد 9 باب کتابخانه نهادی و 3 باب کتابخانه مشارکتی وجود دارد.

وی افزود: 10 هزار و 66 نفر اعضای فعال در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان وجود دارد که در یک ماه گذشته 9 هزار و 397 نسخه کتاب به امانت سپرده شده و 110 هزار و 977 نسخه نیز در کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارس آباد موجود است.

رئیس کتابخانه‌های عمومی پارس‌آباد با اشاره به اینکه در سال ۹۷ از محل اعتبارات تملک دارایی 800  میلیون ریال برای تعمیر و تجهیز کتابخانه‌های عمومی تخصیص یافته است، بیان کرد: اداره کل کتابخانه های عمومی استان نیز نزدیک به ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای خرید تجهیزات سرمایشی و تجهیز کتابخانه‌ها هزینه کرده است.

وی تشریح کرد: نشست کتاب‌خوان، معرفی کتاب، جمع‌خوانی کتاب و مسابقات نقاشی هر هفته در کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارس آباد جرا می‌شود.

پورمحمد تصریح کرد: در جشنواره رضوی ۴ هزار نفر از این شهرستان در بخش مکتوب و آنلاین شرکت کرده بودند که نسبت به سال گذشته دو و نیم برابر افزایش داشته است.

رئیس کتابخانه‌های عمومی پارس‌آباد در خصوص  بررسی وضعیت پرداخت نیم درصد حق سهم کتابخانه‌های عمومی از درآمد شهرداری‌ها ادامه داد: شهرداری پارس آباد 3 میلیارد و 500 میلیون ریال بدهی به کتابخانه‌های عمومی دارد که با پرداخت به موقع می‌توان در برگزاری مراسمات فرهنگی و برنامه‌ریزی برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی موفق‌تر عمل نمود.

وی گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب با محوریت کودک و نوجوان و به ویژه زنان خانه دار در پارک‌های شهرستان پارس آباد از برنامه‌های فصل تابستان است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

 

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر