تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31498
تاریخ انتشار: ش, 1398/06/23 - 11:44
با وجود ادعای ابلاغ دستور مغاون اول رئیس جمهور برای اصلاح تقسیمات در حوزه آبریز سد عمارت، نماینده کلیبر از دستور وزیر نیرو در تخصیص حق آبه از سد عمارت به آذربایجان شرقی خبر داد!

به گزارش آران مغان، قلی اله قلیزاده اظهار کرد: مقرر شده تامین آب روستاهای هوراند در اولویت قرار بگیرد، در حال حاضر جهاد کشاورزی استان و شرکت آب منطقه‌ای استان نیز درصدد عملیاتی کردن این مصوبه هستند تا به هر میزان که آب در باغ‌ها و زمین‌های اردبیل از این سد مصرف می‌شود، برای توسعه‌ زمین‌های کشاورزی در هوراند هم مصرف شود. 

وی  اظهار کرد: سد عمارت در زمین‌های آذربایجان شرقی قرار نگرفته، بلکه در رودخانه‌ی مشترک دره رود بین استان اردبیل و آذربایجان شرقی واقع شده و عملیات اجرایی آن برعهده‌ استان اربیل بوده است. 

وی افزود: عملیات اجرایی این پروژه در دهه‌ 70 آغاز شده است و با ایجاد آن بخشی از اراضی کشاورزی روستاهای آذربایجان شرقی و اردبیل زیر آب رفت ولی تعداد اراضی باغات آذربایجان شرقی که زیر آب رفتند، بیشتر از استان اردبیل بوده است. 

اله قلی زاده با بیان این‌که اراضی روستاییان در زمان ساخت سد، خریداری شد تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود، گفت: مقرر شد در ازای اراضی مسکونی، کشاورزی و باغات کسانی که به طورکلی در این منطقه از بین رفته است، امکانات زیرساختی برای روستاییان فراهم شود، و برای استمرار درآمد روستاییان، آبی را از سد به زمین‌های شیب دار پمپ کنند تا مردم بتوانند باغ احداث کرده و اراضی جدید را جایگزین باغات از دست رفته‌ی خود کنند.

وی با بیان این‌که متاسفانه سهم آب آذربایجان شرقی را از پایین دست سدعمارت حذف کرده بودند، گفت: با پیگیری‌ها زیاد و سوال از وزیر و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان سازمان آب منطقه‌ای، مقرر شد هر دو استان به طور مساوی از آب سد عمارت به منظورتامین آب شرب و اراضی بهره مند شوند.

بر اساس گزارش ایسنا؛ پروژه مخزن سد عمارت از سال 84 در حد فاصل شهرستان‌های گرمی و هوراند استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی توسط آب منطقه‌ای اردبیل با حجم 180میلیون متر مکعب در حال اجرا است که به علت زیر آب رفتن کامل اراضی دو روستای هلان صفرعلی و قشلاق ذکیر با مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان از طرف منابع طبیعی استان 70 هزار و 798 متر مربع به بنیاد مسکن استان آذربایجان‌شرقی به عنوان محل اسکان جدید معرفی شد.

به گزارش تابناک اردبیل، به دنبال اعتراضات گسترده مردمی، رسانه های گروهی، شبکه های اجتماعی و بالاخص نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل نسبت به دستکاری در تقسیمات جغرافیایی حوزه آبریز سد عمارت و روستاهای اطراف، 19 دی ماه سال 1397 ادعا شد که در جلسه هیات وزیران، اشتباه صورت گرفته اصلاح شده و موضوع از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است.

با این وجود نماینده مردم کلیبر و خداآفرین از دستور جدید وزیر نیرو برای تخصیص حقابه از سد عمارت برای استان آذربایجان شرقی خبر داده است!؟

باید منتظر ماند و دید که مسئولان استان اردبیل، بالاخص استاندار چه واکنشی به این خبر خواهند داشت.

منبع: تابناک

انتهای پیام/

 

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر