تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31518
تاریخ انتشار: ش, 1398/06/30 - 11:56
وزیر ارشاد گفت: دولت باید برای توجه به زندگی عشایر در سطح کشور اهتمام ویژه‌ای داشته باشد و علاوه‌ بر تقویت و حمایت از محصولات تولیدی عشایر کشور باید برای معرفی محصولات عشایر در عرصه‌های فرهنگی و هنری نیز تلاش کنیم.

به گزارش آران مغان، سید عباس صالحی در نشست با نمایندگان عشایر شاهسون مغان اظهار داشت: عشایر ایران اسلامی علاوه‌ بر اینکه فرهنگ و تمدنی غنی دارند در سلحشوری و مرزبانی از تمامیت ارضی کشور نیز الگویی برای سایرین است.

وی با بیان اینکه باید محصولات عشایر در عرصه‌های فرهنگی و هنری معرفی شود افزود: دولت باید برای توجه به زندگی عشایر در سطح کشور اهتمام ویژه‌ای داشته باشد و علاوه‌ بر تقویت و حمایت از محصولات تولیدی عشایر کشور باید برای معرفی محصولات عشایر در عرصه‌های فرهنگی و هنری نیز تلاش کنیم.

صالحی زندگی عشایری را نمونه کامل و جامع اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به شرایط موجود اقتصادی و معیشتی در کشور و جامعه توجه به روش‌های تحقق اقتصاد مقاومتی ضروری است و زندگی عشایری نمونه کامل و جامعی از اقتصاد مقاومتی است.

وزیر ارشاد با اشاره به مهم‌ترین و شاخص‌ترین ویژگی‌های زندگی عشایری بیان کرد‌: تلاش و کوشش، پشتکار، خودباوری، قناعت از شاخص‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های زندگی عشایری است و جامعه عشایری کشور با این مولفه‌ها و شاخص‌ها اقتصاد مقاومتی را در زندگی خود به نمایش گذاشته‌اند.

وی با بیان اینکه عشایر کشور و منطقه نقش ویژه و گسترده‌ای در پاسداری از مرزهای ایران اسلامی داشته‌اند اظهار کرد: سهم عشایر کشور و منطقه مغان در پاسداری از مرزهای ایران آشکار و روشن است و هر زمان وطن و سرزمین ما مورد تهاجم واقع شده، عشایر نقش قابل توجهی در پاسداری از خاک کشور داشته‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشادی اسلامی همچنین در نشست مشترک با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه شمال استان اردبیل در شهرستان بیله‌سوار مغان گفت: ایجاد این مرکز، ساختاری مهم در جمع آوری مستندات و حمایت از مقولات فرهنگی و هنری جامعه عشایری منطقه محسوب می‌شود و تاثیر عمیقی در حفظ غنای فرهنگی موجود در منطقه خواهد داشت.

سید عباس صالحی با اشاره به پیش‌بینی برنامه‌های متعدد در حوزه فرهنگ و هنر طی دو سال آینده برای منطقه مغان بیان کرد: برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی به همراه نیازمندی‌های حوزه فرهنگ و هنر منطقه مغان به صورت منسجم جمع‌آوری شده و در محل وزارتخانه برای تامین آنها تصمیم گیری خواهد شد.

وی وسعت ایران را موجب پدید آمدن ذخایر و گنجینه‌های غنی فرهنگی و هنری در گوشه گوشه این کشور دانست و اظهار کرد: برخی مناطق کشور شاید به لحاظ اقتصادی برخوردار نباشند، ولی اغلب از لحاظ فرهنگی و هنری دارای غنای عمیقی هستند.

وزیر ارشاد با تاکید بر حل نیازمندی سخت افزاری چهار شهرستان گرمی، بیله‌سوار، پارس‌آباد و اصلاندوز مغان در حوزه فرهنگی و هنری گفت: منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محدود است ولی تلاش خواهیم کرد که متناسب با نیازمندی‌ها و ظرفیت منطقه اقدامات لازم صورت گیرد.

صالحی همچنین از امضای تفاهم نامه دو ساله و نقشه راه فرهنگی و هنری استان در جریان سفر سه روزه خود به این استان خبر داد و افزود: توجه به تامین نیازهای فرهنگی و هنری در مناطق مرزی رویکرد دولت است و این هدف بیش از گذشته مد نظر خواهد بود.

در این جلسه اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان‌های گرمی، پارس‌آباد و بیله‌سوار مغان به بیان دیدگاه‌ها و مشکلات حوزه کاری خود پرداختند.

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر