تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31708
تاریخ انتشار: ش, 1398/09/09 - 10:52
مدتی پیش سایت خبری نشنال اینترست در گزارشی تاکید کرد که ایران بیشترین حجم از موشک‌های بالستیک را در خاورمیانه در اختیار دارد.

به گزارش آران مغان، ایران با موشک‌های دوربرد و میان برد بالستیکش تاکنون ترس بسیاری بر تن دشمنان انداخته است. در این میان سری موشک‌های شهاب بیش از سایر موشک‌ها باعث ترس دشمنان شده است.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در سال ۱۹۹۸ گفته بود که ایران در حال توسعه شهاب ۶ که قادر به هدف قرار دادن اسرائیل است. بعد از این رسانه‌های صهیونیستی بیش از پیش روی موشک‌های صهیونیستی‌ها مانور داد.

سلاح ایرانی که باعث وحشت رژیم صهیونیستی شد

مدتی پیش سایت خبری نشنال اینترست در گزارشی با عنوان "همه آنچه که باید درخصوص توان گسترده موشکی ایران بدانیم"، تاکید کرد که ایران بیشترین حجم از موشک‌های بالستیک را در خاورمیانه در اختیار دارد.

نویسنده نشنال اینترست در این مقاله می‌گوید: "جلوگیری از تهدید رقبای منطقه ای، مهم‌ترین دلیل ایران برای ایجاد بزرگ‌ترین قدرت موشک بالستیک در خاورمیانه است. برنامه موشکی ایران درحقیقت از دوران شاه شروع شد، اما در جنگ ایران-عراق روند آن تشدید شد و هدف از آن تهدید صدام به حملات موشکی در داخل عراق بود. از آن زمان تاکنون، ایران با کشور‌هایی نظیر لیبی، کره شمالی و چین همکاری کرده است تا زرادخانه‌ای عظیم و متنوع از مو شک‌های کروز و بالستیک ایجاد کند، این اقدام بخشی از استراتژی بازدارنده سه مرحله‌ای ایران است. "

سلاح ایرانی که باعث وحشت رژیم صهیونیستی شد

در این میان، موشک‌های بالستیک شهاب بیش از سایر موشک‌ها باعث وحشت خارجی‌ها شده است. موشک‌های سری شهاب، اصلی‌ترین بخش توان موشکی ایران را تشکیل می‌دهد. شهاب، موشک بالستیک با سوخت مایع است که اکثرا برد کوتاهی دارد.

سه نوع موشک شهاب در زراخانه‌های ایران وجود دارد: شهاب ۱، شهاب ۲ و شهاب ۳. مشهور است موشک‌های شهاب ۴ و ۵ و ۶ شهاب هم ساخته شده اند. ایران ظاهرا این موشک‌ها را ابتدا از لیبی و احتمالا سوریه خریده است، اما کره شمالی مهم‌ترین تامین کننده آن بوده است.

طبق گزارش ها، شهاب ۱ بردی بین ۲۸۵ تا ۳۳۰ کیلومتر دارد و قادر است کلاهکی با وزن تقریبی هزار کیلوگرم با خود حمل کند. ایران احتمالا ۳۰۰ فروند موشک شهاب ۱ دارد. ایران پس از مدتی شهاب ۲ را به زرادخانه اش افزود، و احتمالا آن را از کره شمالی خرید. این موشک براساس مدلی از اسکاد-C است و برد آن ۵۰۰ کیلومتر است و می‌تواند کلاهکی با وزن ۷۷۰ کیلوگرم حمل کند. آزمایش شهاب ۲ در سال ۱۹۹۸ آغاز شد و از حداقل سال ۲۰۰۴ این موشک عملیاتی بوده است. مانند شهاب ۱، موشک شهاب - ۲ هم از یک پرتابگر متحرک استفاده می‌کند.

سلاح ایرانی که باعث وحشت رژیم صهیونیستی شد

موشک شهاب ۳؛ ویژگی‌ها و توانمندی‌ها

شهاب ۳ یک موشک بالستیک میان‌برد سوخت مایع تولید ایران است. اولین نسخه شهاب۳ در تابستان سال ۲۰۰۳ وارد خدمت رسمی در نیرو‌های مسلح ایران شد. برد این موشک با کلاهک ۱۲۰۰ کیلویی تا ۱۳۰۰ کیلومتر، با کلاهک ۱ تنی تا ۱۵۰۰ کیلومتر و با کلاهک ۸۰۰ کیلویی تا ۲۱۰۰ کیلومتر اعلام شده‌است. تا پایان دهه ۲۰۰۰ این موشک مهم‌ترین اهرم فشار ایران برای دفاع از خود در برابر حملات احتمالی اسرائیل بود.

وزن این موشک ۱۶ تن و قطر آن ۱٫۳ متر و طول این موشک در حدود ۱۶متر می‌باشد. وزن خشک این موشک ۲۱۸۰کیلوگرم است و قادر به حمل یک کلاهک ۷۶۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرمی می‌باشد. این موشک‌ها ۱۷ متر طول دارند و قادرند کلاهکی به وزن ۱۰۰۰ کیلوگرم را تا مسافت ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلومتر حمل کنند. در نمونه جدید که در رزمایش پیامبر اعظم در سال ۱۳۸۷ آزمایش شد، برد این موشک به ۲۰۰۰ کیلومتر ارتقاء یافته‌است.

موتور موشک شهاب۲۶.۷۶۰کیلوگرم نیروی رانش تولید می‌کند که برای طی مسافت ۲۰۰۰ کیلومتر کافی است. اگر بخواهند برد آن بیشتر شود، از کلاهک‌های کم وزن‌تر استفاده می‌کنند و به همین دلیل، وزن کلاهک‌های از ۷۶۰ تا ۱۱۵۸کیلوگرم متفاوت است.

سلاح ایرانی که باعث وحشت رژیم صهیونیستی شد

سلاح ایرانی که باعث وحشت رژیم صهیونیستی شد

منبع: خبرفوری

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر