تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31885
تاریخ انتشار: ش, 1398/11/12 - 15:19
استاندار اردبیل از آغاز عملیات ریل گذاری ۹۰ کیلومتر از طرح ملی راه آهن میانه ـ اردبیل به مناسبت آغاز دهه مبارک فجر و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش آران مغان، اکبر بهنامجو آغاز ریل گذاری خط آهن اردبیل در نخستین روز دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی را گامی در جهت تحقق وعده داده شده به مردم عنوان کرد و گفت: راه آهن مهمترین پروژه مطرح برای مردم استان بود که با پیگیری مسئولان استان و وزارت راه، عملیات ریل گذاری از اردبیل آغاز شد.

وی با اشاره به تامین ریل های این خط آهن از داخل و توسط شرکت ذوب آهن اصفهان افزود: پیمانکار صلاحیت دار برای عملیات ریل گذاری انتخاب و با تجهیزات کامل در منطقه مستقر شده و امکانات و تجهیزات لازم نیز به محل اجرای پروژه انتقال داده شده است.

استاندار اردبیل گفت: مسئولان استان و شرکت شهرک‌های صنعتی کشور برای اتصال خط آهن اردبیل به شهرک صنعتی شماره ۲ و منطقه ویژه اقتصادی اردبیل به توافق رسیده‌اند و بر این اساس، طرح راه آهن در حدود ۱۰ کیلومتر فاصله این دو منطقه صنعتی با ایستگاه راه آهن اردبیل نیز به اجرا در می آید.

وی ادامه داد: اتصال شهرک صنعتی شماره ۲ و منطقه ویژه اقتصادی اردبیل به خطوط ریلی کشور پیس از تکمیل مرحله دوم مطالعات طرح انجام خواهد شد تا به این طریق محصولات تولید شده در این دو منطقه صنعتی از طریق خط ریلی به بازارهای داخلی و خارجی منتقل شود.

بهنامجو با پیش بینی پایان پروژه راه آهن اردبیل تا آخر دولت دوازدهم گفت: پیگیری ادامه این خط ریلی کشور به سمت شمال استان نیز ادامه دارد و طرح مورد نظر در مرحله مطالعاتی قرار دارد.

وی بیان کرد: این خط ریلی منطقی‌ترین و کم هزینه‌ترین مسیر ریلی در کریدور شمال ـ جنوب محسوب می‌شود و با ادامه احداث آن تا منطقه مغان و گمرک مرزی در شهرستان بیله‌سوار، کل استان به شبکه ریلی کشور متصل خواهد شد.

استاندار اردبیل از نهایی شدن اجرای شهرک صنعتی مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد و افزود: اجرای این طرح در سفر رییس جمهوری آذربایجان به ایران قبل از پایان امسال قطعی شده و در کنار آن بارانداز ریلی برای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور نیز احداث می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر با افزایش ۳۵ درصدی نسبت به سال گذشته، حجم مبادلات صادراتی و وارداتی استان اردبیل حدود ۲۵۰ هزار تن است که با احداث بازانداز در منطقه پارس آباد، ظرفیت تجارت مرزی این به سه میلیون و ۲۵۰ هزار تن خواهد رسید.

استاندار اردبیل همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی برای ایجاد بارانداز ریلی در شمال استان و اتصال آن به راه آهن جمهوری آذربایجان در محدوده این شهرک گفت: با احداث ۱۴ کیلومتر راه آهن در شمال استان اردبیل، خطوط ریلی ایران به راه آهن کشور آذربایجان متصل می‌شود.

در جریان سفر یک ماه پیش رییس جمهوری به استان اردبیل درخواست اعتبار ویژه برای تکمیل راه آهن اردبیل در اولویت قرار گرفت و بر این اساس، هفت هزار میلیارد ریال خط اعتباری ویژه به پروژه راه آهن اردبیل اختصاص یافت.

امسال علاوه بر یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار عمومی، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال نیز از محل خط ویژه اعتباری بانک ملی و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از محل قسط اول اعتبارات سفر ریاست جمهوری اختصاص می‌یابد که با تزریق این ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال، این پروژه با سرعت بیشتری تکمیل خواهد شد.

طرح راه آهن اردبیل بر اساس برنامه زمان‌بندی شده، قرار است اواخر سال آینده به بهره‌برداری برسد.

عملیات تکمیلی این پروژه ۱۴ ساله هم‌اکنون در ۱۲ قطعه شامل ۳۵ درصد منطقه کوهستانی و سخت گذر، ۴۵ درصد تپه ماهور و ۲۰ درصد دشت با سرعت قابل قبول در حال اجراست.

مرتفع ترین پل ریلی کشور به ارتفاع ۸۱ متر در مسیر آرپاچایی برای ایجاد ارتباط در این خط ریلی در حال احداث است و علاوه بر آن، در طول مسیر ۲۷ کیلومتر تونل و هفت کیلومتر گالری نیز بازگشایی شده و در حال اجراست.

عملیات اجرایی راه ‌آهن میانه - اردبیل به طول تقریبی ۱۷۵ کیلومتر در سال ۸۴ شروع شده و در این مدت بارها مردم استان وعده های تحقق نیافته بسیاری برای افتتاح آن شنیده اند، اما با تامین اعتبار توسط بانک ملی ایران و تزریق اعتبارات مناسب در جریان سفر اخیر رئیس جمهوری، عملیات اجرایی این پروژه سخت شتاب گرفته است.

در طرح راه آهن اردبیل - میانه ۶۲ دستگاه تونل به طول ۲۳ هزار و ۸۱۰ متر، چهار کیلومتر پل دره‌ای بزرگ، سه کیلومتر پل آبرو و ۱۰ دستگاه گالری به طول چهار کیلومتر اجرا می‌شود.

حجم عملیات اجرایی این خط ریلی بسیار گسترده بوده و برای تکمیل آن حدود ۳۵ هزار تن مصالح فلزی همچون آهن آلات، میلگرد و کابل و حدود ۲۲۰ هزار تن سیمان مورد نیاز است.

مسئولان ذیربط پیشرفت فیزیکی طرح راه آهن اردییل - میانه که در ۱۲ قطعه در حال اجرا می‌باشد را قابل قبول ذکر کرده و می‌گویند که افتتاح آن تا پایان سال ۹۹ تقریبا قطعی است.

اکبر بهنامجو استاندار اردبیل اوایل امسال نیز اعلام کرد که افتتاح این طرح را در دهه فجر ۹۹ به مردم نوید داده‌ایم و امید است در موعد مقرر تحقق یابد.

منبع: ايرنا

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر