تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31951
تاریخ انتشار: چ, 1398/12/07 - 00:48
استفاده از شبکه های اجتماعی و یا پیام رسان های داخلی و بومی از آن جهت ارجحیت دارد که بر اساس الگوهای فرهنگی و ارزشی کشور ما طراحی شده و از طرفی راه را بر جاسوسی دیگر کشورها از داده های کاربران ایرانی می بندد.

به گزارش آران مغان، از دیرباز انسان ها دغدغه برقرای ارتباط با دیگرانی را داشتند که قادر به ارتباط چهره به چهره یا حضوری  با آن ها نبوده اند. تاسیس سازمان های پستی و اختراع تلگراف و تلفن نیز پاسخی بدین نیاز بوده است. امروزه اینترنت به مدد شبکه های اجتماعی و پیام رسان هایی که در بستر آن شکل گرفته اند، به تمامی بدین نیاز انسان ها پاسخ داده است.

شبکه های اجتماعی و پیام رسان های گوناگونی از جمله در کشور خود ما طراحی شده و به کاربران اینترنت ارائه شده است.

 پیام رسان های داخلی نظیر سروش و بله به خوبی توانسته اند جایگزین اپلیکیشن های خارجی نظیر تلگرام شوند به طوری که بسیاری از کاربران این اپلیکیشن، اقدام به دیلیت اکانت تلگرام کرده اند و روی به استفاده از اپلیکیشن های داخلی آورده اند.

گرچه حذف کردن حساب کاربری شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها برای کاربری که از آن استفاده می کند باید به سادگی مقدور باشد، اما پاک کردن اکانت تلگرام چندان راحت نیست.

چرا که  حذف آن از طریق خود اپلیکیشن صورت نمیگیرد و برای حذف باید از طریق لینک دیلیت اکانت تلگرام اقدام کرد.

شبکه های اجتماعی ایرانی نظیر کلوب، فیس نما، هم میهن ، افسرانو یا پیام رسان های داخلی نظیر سروش، بله، ایتا ، گپ و آی گپ به خوبی توانسته اند به نیاز کاربران داخل ایران در این زمینه پاسخ دهند. گرچه هنوز راه بسیاری تا رسیدن به یک شبکه اجتماعی و یا پیامرسان داخلی ایده آل باقی مانده است.

///

استفاده از شبکه های اجتماعی و یا پیام رسان های داخلی و بومی از آن جهت ارجحیت دارد که بر اساس الگوهای فرهنگی و ارزشی کشور ما طراحی شده و از طرفی راه را بر جاسوسی دیگر کشورها از داده های کاربران ایرانی می بندد.

همگی با ارتباطات مدرن امروزی که در شبکه های اجتماعی و به مدد اینترنت شکل گرفته است آشنایی داریم. کمتر کسی را به ویژه در نسل جوانان می توان یافت که از شبکه های اجتماعی استفاده نکرده باشد و یا با کارکرد آن ها آشنایی نداشته باشد.

اما شبکه اجتماعی چیست و از چه تاریخی نخستین شبکه های اجتماعی پدید آمدند؟ اولین بار این اصطلاح در سال 1954 و توسط جان بارنز یک انسان شناس اجتماعی است مطرح شد. بارنز این اصطلاح را در تحقیقی بر روی روابط بین انسان ها و توصیف و تحلیل شیوه ارتباطی گروهی از انسان ها به کار برد.

همین که شما با تعدادی از دوستانتان گرد هم می آیید و به صحبت می پردازید یک شبکه اجتماعی را تشکیل داده اید. اما اگر این ارتباط در بستر  اینترنت و در پلتفرم های طراحی شده صورت گیرد در این صورت یک شبکه اجتماعی مجازی شکل گرفته است.  از شبکه اجتماعی " 6 درجه" به عنوان اولین شبکه اجتماعی مجازی یاد میشود که در سال 1997 شکل گرفت . پس از آن شبکه های اجتماعی مجازی بسیاری پدید آمد.

در شبکه های اجتماعی مجازی گروهی از افراد بر اساس ارتباطات حقیقی، یک علاقه مشترک، یک فعالیت مشترک و غیره گرد هم می آیند و می توانند بدون آنکه همدیگر را دیده باشند و یا با وجود کیلومترها فاصله به مبادله پیام های متنی ، صوتی و یا تصویری بپردازند.

چنین امری در گذشته های دور شاید ناممکن به نظر می رسید اما امروزه بیش از چهل درصد از مردم جهان از شبکه های مجازی استفاده می کنند و هر سال به تعداد کاربران این شبکه ها در دنیا افزوده می شود.

خود شما نیز ممکن است تعدادی از این شبکه ها و یا پیام رسان ها را در گوشی همراه خود نصب داشته باشید و برای ارتباط با دوستانتان از آن ها استفاده کنید.

///

گستردگی این شبکه ها و تعداد روز افزون کاربرانشان و امکان پیام رسانی دو سویه در آن ها، همچنان که می تواند برای جوامع فرصت باشد می تواند به عنوان تهدید نیز عمل کند.

برای بسط و گسترش یک اندیشه ، یک ایدئولوژی، یک فرهنگ یا شیوه فکری و رفتاری خاص می توان از این شبکه ها بهره برد همچنان که می توان برای حذف آن بر روی این شبکه ها و پتانسیل نهفته در آن سرمایه گذاری کرد.

از این رو کاربر شبکه های مجازی باید هوشیار و آگاه باشد که چرا که در چنین شبکه هایی هر فرد آگاه و ناآگاهی می تواند تریبون داشته باشد و مخاطبان بسیاری را گرد خود جمع کند.

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر