تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 32103
تاریخ انتشار: ج, 1399/02/19 - 00:21
معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان خبر داد:
ساخت پل بر روی رود ارس بر اساس توافق ۲۰۱۶ ایران - آذربایجان
معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان گفت: بر اساس توافق سال ۲۰۱۶ میان ایران و جمهوری آذربایجان، طرف ها بر اساس حق حاکمیت، تمامیت ارضی و منافع هر دو کشور بر روی رودخانه مرزی ارس در رابطه با ادامه ساخت و بهره برداری سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی به صورت مشترک فعالیت می کنند.

به گزارش آران مغان، در پی انتشار برخی اخبار در رسانه‌های آذربایجانی مبنی بر اینکه ایران در حال ساخت پل بر روی رود ارس است، معاون وزیر خارجه این کشور ضمن رد این اخبار و ادعاها اعلام کرد که بر اساس توافق سال ۲۰۱۶ میان دو کشور، طرف ها بر اساس حق حاکمیت، تمامیت ارضی و منافع هر دو کشور بر روی رودخانه مرزی ارس در رابطه با ادامه ساخت و بهره برداری سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی به صورت مشترک فعالیت می کنند.

بر اساس گزارش قفقاز اینفو، خلف اف، معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد: «توافقنامه‌ای درباره همکاری در زمینه ادامه ساخت، بهره برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی، بر روی رودخانه ارس در روز ۲۳ فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی به امضا رسیده و دولت های جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران طرف های این توافقنامه هستند.

وی گفت که احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی هر دو کشور در این توافقنامه منعکس شده است. با توجه به این اصول، در این توافقنامه مطابق با الزامات قطعنامه های سازمان ملل متحد بر اهمیت تامین تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان تاکید شده است.

همچنین مطابق با این توافقنامه، طرف ها بر اساس حق حاکمیت، تمامیت ارضی و منافع هر دو کشور بر روی رودخانه مرزی ارس در رابطه با ادامه ساخت و بهره برداری سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی به صورت مشترک فعالیت می کنند.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به مسایل منتشره در رسانه ها در رابطه با اجرای این توافقنامه، افزود: مسایل مربوط به ساخت پل ها که در رسانه ها منعکس شده است، باید مطابق با توافقنامه مذکور و در چارچوب اجرای پروژه های سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی ارزیابی شود و همان طور که سفارت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد، طرف ایرانی بخش سدها و پل ها که در اراضی آذربایجان قرار دارد، را در چارچوب تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان می پذیرد. این مساله در توافقنامه مذکور که توسط پارلمان های دو کشور مورد تایید قرار گرفته و دارای اهمیت قانونی است، منعکس شده است.

وی افزود: با توجه به روابط اعتماد متقابل، دوستی و حسن همجواری بین ایران و جمهوری آذربایجان، باور داریم که این پل ها صرفا در خدمت اجرای پروژه ها در رابطه با سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی است.

پیش از این سفارت کشورمان در جمهوری آذربایجان در خصوص پل هایی که میان ایران و قره باغ ساخته شده اعلام کرده است که «این پل ها بر اساس توافقنامه امضا شده با آذربایجان ساخته شده است».

بخش مطبوعات سفارت ایران تصریح کرده بود: ادعاها در خصوص ۵ پلی که میان ایران و قره باغ ساخته شده است، دور از واقعیت است. دو پلی که در نقشه دیده می شود، پل های قدیمی است و در حال حاضر از آنها استفاده نمی شود. دو پل دیگر نیز مربوط به تاسیسات سد خداآفرین می باشد. این سه پل به صورت پنهان ساخته نشده است.

طرف ایرانی آن پل ها را نه به سوی اراضی « اشغالی قره باغ کوهستانی» بلکه به سوی اراضی جمهوری آذربایجان ساخته است.

ما این سرزمین ها را در چارچوب تمامیت ارضی آذربایجان می پذیریم. زمانی که آذربایجان استقلال خود را اعلام نمود ایران اولین کشوری بود که استقلال آن را به رسمیت شناخت.

افرادی که ادعاهای مختلفی در خصوص این پل ها مطرح می کنند، تلاش می کنند خللی در روابط خوب بین دو کشور برادر وارد کنند».

بر اساس بیانیه سفارت ایران هدف از احداث این پل ها برقراری روابط اقتصادی با « قره باغ کوهستانی» نیست.

سد خداآفرین بر روی رودخانه ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان در فاصله ۱۹۶ کیلومتری پایین‌دست سد ارس و سد مارازاد و در محدوده شهرستان خداآفرین استان آذربایجان شرقی در ۲۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز بین پل خداآفرین و روستای ساریجالو قرار دارد.

برای اجرای این طرح انرژی، کمیسیون مشترک فنی متشکل از مسئولان و کارشناسان انرژی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است.

پل ها برای ادامه احداث سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی ساخته شده است. دو پل ارتباطی و تکمیلی مورد بحث مربوط به تاسیسات این سد می باشد.

انتهای پیام/

 

انتشار مطالب دیگر رسانه ها در آران مغان لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر