تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 32144
تاریخ انتشار: ش, 1399/03/17 - 00:41
سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پارس‌آباد از برنامه‌ریزی برای احیای بافت اجاق قیراغی در این شهرستان خبر داد

به گزارش آران مغان به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل، فریده سرودی ظهر روز 12 خردادماه اظهار کرد: احیا و باز زنده‌ساری صنایع‌دستی از جمله برنامه‌ها و اولویت‌ها در راستای حفظ این صنایع و هنرها در شهرستان است.

وي از برنامه‌ریزی برای احیای بافت اجاق قیراغی خبر داد و افزود: بافت اجاق قیراغی از جمله هنرهای سنتی و صنایع‌دستی بومی در شهرستان به شمار می‌رود که برگزاری کارگاه آموزشی برای باز زنده‌سازی آن امسال انجام می‌شود.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پارس‌آباد بیان کرد:‌ قرار بود این دوره آموزشی تا بعد از عید در اردبیل برگزار شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا به تأخیر افتاد.

سرودي گفت: بافت اجاق قیراغی یا اجاق کناری شبیه گلیم و جاجیم به شکل مکعب مستطیل است و در کنار اجاق و در حمل‌ونقل لوازم عشایری به‌عنوان صندوق استفاده می‌شود، در شهرها نیز برای رویه مبل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وي از برگزاری دوره آموزشی ورنی خبر داد و افزود:‌ بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این دوره آموزشی نیز برای علاقه‌مندان به این رشته، امسال برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر