تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 32181
تاریخ انتشار: س, 1399/04/03 - 22:54
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: با تهیه مستندات و اطلاعات اولیه پرونده ثبت ملی شهرهای اصلاندوز و نمین تهیه و درخواست ثبت ملی این شهرها به وزارت میراث فرهنگی ارسال شد.

به گزارش آران مغان به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل، ناصر محمودی اظهار کرد: با تهیه مستندات و اطلاعات اولیه پرونده ثبت ملی شهرهای استان اردبیل تهیه و درخواست ثبت ملی این شهرها به وزارت میراث‌فرهنگی ارسال شد تا در این زمینه اقدام شود.

وی این شهرها را شامل شهرستان مرزی اصلاندوز و شهر مرزی عنبران سفلی برشمرد و گفت: ثبت اصلاندوز به عنوان شهر ملی ورنی و عنبران سفلی از توابع شهرستان نمین به عنوان شهر ملی گلیم و مسند از وزارت درخواست شده و پیگیری می‌کنیم تا ثبت ملی این شهرها محقق شود.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل، افزود: با توجه به اینکه این دو شهر از نظر تولید صنایع‌دستی بیشترین حجم تولید و بالاترین آمار جمعیت فعال صنایع‌دستی را دارا هستند، ثبت آنها به عنوان شهرهای ملی صنایع دستی استان اردبیل در فهرست آثار ملی درخواست شده است.

محمودی بیان کرد: گلیم عنبران دارای نشان مهر اصالت یونسکو و نشان‌های مختلف مرغوبیت ملی و ورنی مغان دارای نشان‌های ملی مرغوبیت و نشان جغرافیایی ثبت جهانی است که با توجه به ظرفیت‌های این صنایع‌دستی می‌توانیم شاهد ثبت ملی آنها باشیم.

وی عنوان کرد: در این دو رشته صنایع دستی هنرمندان مختلفی در شهرهای عنبران و اصلاندوز فعالیت می‌کنند که در تلاش برای معرفی این صنایع و حمایت از صنعتگران ورنی مغان و گلیم عنبران هستیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر