تازه ترین مطالب


کد مطلب: 32567
تاریخ انتشار: پ, 1399/11/16 - 17:19
رئیس پلیس فتا استان اردبیل از دستگیری سرکرده باند جعل اسناد و کلاهبرداری رایانه‌ای در شهرستان پارس‌آباد که با ایجاد صفحات جعلی در شبکه اجتماعی اینستاگرام اقدام به جعل مدارک شناسایی و فروش صوری البسه و ابزارآلات صنعتی می‌کردند، خبر داد.

به گزارش آران مغان، سرهنگ علی قهرمان طالع رئیس پلیس فتا استان اردبیل گفت: با مراجعه چندین شاکی به پلیس فتا شهرستان پارس‌آباد و ادعای اینکه در دام صفحات اینستاگرامی كه در زمينه جعل مدارک شناسايي از قبيل :شناسنامه، کارت ملي، گواهينامه راهنمايي و رانندگي و همچنین فروش البسه و ابزارآلات صنعتي  فعاليت دارند گرفتار شده اند و از آنان مبالغی بالغ‌بر 5 میلیارد ریال کلاهبرداری شده، موضوع در دستور کار افسر پرونده قرار گرفت. 

 

وی ادامه داد: طی بررسی و تجزیه ‌وتحلیل داده‌های به‌دست‌آمده توسط کارآگاهان پلیس فتا مشخص شد که اشخاص کلاهبردار با ایجاد صفحات تبلیغی فروش کالاهای صنعتی و جعل مدارک در اینستاگرام با نشان دادن فاکتور فروش و ترخيص کالا با مشخصات شرکت‌های حمل بار و ارسال آن به مشتریان، موجبات جلب اعتماد كاربران را فراهم و با دریافت بیعانه در قبال آماده‌سازی مدارک جعلی اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

 

سرهنگ قهرمان طالع اظهار داشت: پس از اقدامات فنی و پلیسی افسر پرونده ، متهم اصلی را دریکی از روستاهای شهرستان پارس‌آباد شناسایی و در یک عملیات پلیسی  دستگير و از متهم اقلام و تجهيزات الکترونيکي، رایانه‌اي، کارت‌های بانکي، چندین فقره گواهينامه رانندگي جعلي،  فاکتورهاي  ترخيص کالا، فاکتورهاي  فروش کالا و همچنین گوشی‌های تلفن همراه کشف و ضبط گرديد.

 

رئیس پلیس فتا استان اردبیل گفت: متهم در اظهارات خود اعلام کرد که از اواخر سال 97 به همراه بردار و 14 نفر از دوستانشان با ایجاد پیج‌های اینستاگرامی در زمينه کلاهبرداري رایانه‌ای و جعل مدارک هويتي فعاليت داشته و با معرفی خود به‌عنوان مغازه‌دار و طراحی فاکتور و بارنامه‌های صوری حدوداً از تعداد 250 نفر مبالغی بیش از 5 میلیارد ریال به این طریق کلاهبرداری کرده‌اند. وی همچنین در خصوص جعل مدارک هويتي و گواهينامه رانندگي عنوان کرد که برادرش به همراه دوستش در کرمانشاه در قبال دریافت مبالغ مختلف اقدام به این کار می‌کردند.

 

قهرمان طالع بیان داشت : متهم  در ادامه اعترافاتش عنوان کرد: این گروه با اجاره کارت‌های بانکی افراد مختلف در قبال پرداخت ماهیانه يك میلیون تومان اقدام به سوءاستفاده از آنان کرده و کلیه وجوه جمع شده در کارت‌ها را نیز از طریق خريد از مغازه‌ها و پمپ‌بنزین‌ها در سراسر کشور و دریافت وجه به‌صورت نقد از متصديان فروشگاه‌ها و جایگاه‌های سوخت به‌حساب هاي بانکي خود و بستگان انتقال می‌دادند.

 

این مقام انتظامي اعلام داشت: سایت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیکی، نشان ملی ثبت (رسانه‌های دیجیتال) و همچنین عضویت در اتحادیه کسب‌وکارهای تجاری ازجمله الزامات لازم برای یک خرید اینترنتی مطمئن است که کاربران برای اطمینان خاطر باید ازاین‌گونه سایت‌ها برای خرید کالاهای خود بهره ببرند.

 

وی خاطر نشان کرد : : هم‌وطنان باید توجه داشته باشند که تهیه و استفاده از مدارک جعلی تبعات قانونی سنگینی دارد که قانون با فعالان این حوزه به‌شدت برخورد خواهد کرد لذا از عزیزان درخواست می‌کنیم در صورت مشاهده چنین صفحاتی در اینترنت آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  گزارش نمایند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

انتهای پیام/

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر