تازه ترین مطالب


کد مطلب: 32570
تاریخ انتشار: ي, 1399/11/19 - 22:35
در آیینی با حضور استاندار اردبیل و جمعی از مسئولان استانی و محلی لطفعلی زیادی به عنوان نخستین فرماندار شهرستان تازه ‌تاسیس انگوت معارفه شد.

به گزارش آران مغان، در آیین معارفه فرماندار جدید این شهرستان که به مناسبت دهه مبارک فجر برگزار شد، ۲۰ طرح عمرانی و اقتصادی با ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این شهرستان تازه‌تاسیس به بهره برداری رسید.

 

استاندار اردبیل در آیین افتتاح فرمانداری و آغاز به کار نخستین فرماندار شهرستان انگوت گفت: مردم شهر گرمی و تازه‌کند انگوت از آب آشامیدنی مناسب برخوردار نیستند ولی اقدامات اساسی برای آبرسانی به مناطق شهری و روستایی این منطقه آغاز شده است.

 

اکبر بهنامجو افزود: احداث سد عمارت و سد تازه‌کند انگوت با اعتباری بالغ بر چهار هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری گامی اساسی برای توسعه این شهرستان تازه‌تاسیس است.

 

وی با اشاره به اتمام عملیات ساخت سد تازه‌کند و افتتاح سد عمارت در سال آینده بیان کرد: با بهره‌گیری از منابع آبی ذخیره شده در این ۲ سد، روستاهای اطراف تازه‌کند و شهر گرمی از نعمت آب آشامیدنی مطمئن برخوردار می‌شوند.

 

استاندار اردبیل با بیان اینکه سال آینده مطالعات آبرسانی به شهر گرمی و تازه‌کند انگوت به اتمام می‌رسد، گفت: با حمایت مناسب وزارت نیرو و پیگیری صورت گرفته، اعتبار مناسبی برای آبرسانی روستاهای این شهرستان در نظر گرفته شده و در سال آینده نیز اعتبار لازم تامین می‌شود.

 

نماینده مردم گرمی و انگوت و نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم نیز در آیین معرفی نخستین فرماندار شهرستان انگوت گفت: با اتحاد و همدلی بستر مناسبی برای توسعه شهرستان گرمی و انگوت ایجاد خواهیم کرد.

 

ولی اسماعیلی، کمبود آب آشامیدنی بویژه در مناطق روستایی و بیکاری را اصلی‌ترین مشکل ۲ شهرستان گرمی و انگوت عنوان کرد و افزود: مشکل تامین آب از منابع مطمئن و دائمی برای مناطق شهری و روستایی گرمی تاکنون حل نشده است.

 

وی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ روستای شهرستان گرمی و انگوت با مشکل کمبود آب آشامیدنی روبرو هستند ولی اقداماتی برای تامین آب این روستاها آغاز شده که امیدواریم با بهره‌برداری از طرح‌های در دست اجرا، به زودی شرایط تامین آب ۱۵۰ روستای منطقه بهبود یابد.

 

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم، بالا بودن نرخ بیکاری و نیز نحوه و میزان اشتغال مولد جمعیت ساکن در این منطقه را یکی دیگر از مشکلات مهم حوزه انتخابیه خود ذکر کرد و ادامه داد: این مساله سبب شده است که با مهاجرت اهالی، جمعیت این منطقه از ۱۲۰ هزار نفر طی بازه زمانی ۱۰ ساله به ۷۴ هزار نفر کاهش یابد.

 

نماینده گرمی مغان و انگوت در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برای حل این موضوع هم اقداماتی مانند جذب سرمایه‌گذار و راه‌اندازی چند کارخانه زیر مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در دستور کار قرار گرفته است.

 

اسماعیلی تاکید کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۷۰۰ نفر بیکار اغلب تحصیل کرده در شهرستان گرمی و انگوت به دنبال شغل هستند که اگر راه‌حلی برای این مشکل پیدا نشود، روند مهاجرت این سیل بیکاران به شهرهای بزرگتر و کلانشهرها ادامه خواهد داشت.

 

شهرستان گرمی مغان که در ۱۱۰ کیلومتری شمال اردبیل و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار گرفته، حدود یک ماه پیش به ۲ شهرستان گرمی مغان و انگوت تقسیم شد.

 

شهرستان گرمی مغان پیش از تقسیم به ۲ شهرستان ۷۴ هزار نفر جمعیت داشت که با تقسیم انجام شده، شهرستان گرمی مغان با ۴۵ هزار نفر و شهرستان انگوت با ۳۰ هزار نفر جمعیت، به شکل جداگانه در تقسیمات کشوری اداره خواهد شد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر