تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 3869
تاریخ انتشار: س, 1391/11/10 - 14:13
برنامه دوشنبه شب نود که تحت تاثیر برگزاری هفتاد و ششمین دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس روی آنتن رفت اتفاقات ریز و درشت فراوانی را به تصویر کشید. از آنالیز بازی ضعیف دربی توسط جلالی تا فرار امیر قلعه‌نویی از پاسخگویی در مورد اتهامات.

به گزارش آران مغان به نقل از مهر، برنامه این هفته عادل فردوسی پور و همکارانش در شرایطی روی آنتن رفت که دیرتر از هفته های قبل آغاز شد و البته به خاطر تعطیل بودن روز سه شنبه طولانی تر هم شد تا عوامل این برنامه بتوانند از زوایای مختلف به دربی هفتاد و ششم و حواشی آن بپردازند.

مردم ترسو بودن را تایید کردند!
سوال نظرسنجی این برنامه در مورد دلایل پایین بودن سطح کیفی دیدار استقلال و پرسپولیس بود که گزینه ترس مربیان از شکست بیشترین آرا را از سوی مخاطبان به خود اختصاص داد. این در حالی بود که افزایش حساسیت از سوی مردم و رسانه ها کمترین رای را آورد و سطح پایین لیگ و بازیکنان در رده دوم قرار گرفت.

حضور در مجتمع نابینایان
برنامه نود با بررسی دیدارهای هفته بیست و سوم لیگ برتر آغاز شد و پس از اینکه مسائل داوری این بازی ها از سوی محمد فنایی مورد بررسی قرار گرفت و سپس نوبت به بازی استقلال و پرسپولیس رسید. یکی از آیتم هایی که در چند سال اخیر برنامه نود به آن پرداخته حضور همزمان با دربی در مکان های متفاوت است که این بار مجتمع نابینایان شهید محبی سوژه برنامه بود.

گزارشی از زندان اوین
البته این برنامه در دو آیتم جداگانه دیگر با همین مضمون به سراغ زندانیانی رفت که به خاطر تصادف و یا مهریه در زندان اوین بودند و دیدار استقلال و پرسپولیس را در آنجا تماشا می کردند. اعلام مشکلات جوانانانی که به خاطر این موارد در زندان بودند باعث شد خیلی زود افراد خیر با برنامه تماس بگیرند و برای کمک به این زندانیان اعلام آمادگی کنند.

اشک های یک فوتبالیست در زندان
سومین بخشی که با این موضوع روی آنتن رفت، گفتگوی محمدحسین میثاقی با علی اکبریان مهاجم سابق استقلال و پرسپولیس بود که به خاطر مواد مخدر در زندان قزل حصار به سر می برد و با چشمانی اشکبار دیدار هفتاد و ششم دو تیم را تماشا کرد.

چرا اینجا هستم؟
اکبریان که حسرت روزهای خوب گذشته را می خورد در مورد دلایل گرایشش به مواد مخدر گفت: وقتی فوتبالم تمام شد از دوستان فوتبالی ام فاصله گرفتم و به سمت دوستانی رفتم که انتخاب های اشتباهی بودند. همین شد که تا به خودم آمدم دیدم اینجا هستم.

حسرت یک سرخابی
در حین مصاحبه با اکبریان، تصاویری از بازی های او با پیراهن استقلال و پرسپولیس و گل هایی که برای هر دو تیم زده شده بود پخش شد. اکبریان که یک دختر و یک پسر دارد زمانی دستگیر شد که هنوز پسرش به دنیا نیامده بود و به گفته خودش او هنوز پسرش را ندیدده است. این بازیکن زمانی که صحبت از بچه هایش به میان آمد و اینکه نمی خواهد آنکه او را در این وضعیت ببینند، اشک در چشمانش حدق زد و گریه کرد.

آمار جلالی و تایید سطح پایین دربی
مجید جلالی کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران مهمان حضوری برنامه ۹۰ بود که در فرصت کوتاهی که در اختیارش بود توانست گزارشی از آنالیز عملکرد بازیکنان دو تیم استقلال و پرسپولیس در دربی ۷۶ را به تصویر بکشد. آمار مجید جلالی تاییدی بود بر نظر کارشناسان و اهالی رسانه که اعتقاد داشتند کیفیت این دربی پایین بوده است. در این گزارش عملکرد این دربی با استانداردهای جهانی هم مقایسه شد که در همه موارد کیفیت این بازی نصف استاندارها بود.

قلعه نویی بازهم قبول نکرد
با این حال امیر قلعه نویی که بعد از صحبت های مجید جلالی روی خط آمد مثل روزهای گذشته نافی این آمار بود. سرمربی استقلال که در مصاحبه های تند و بعضا توهین آمیز کارشناسان و خبرنگاران را مورد حمله قرار داده و آنها را اجنبی پرست بی وجدان نامیده بود، همچنان برمواضع اش اصرار داشت که سطح کیفی دربی پایین نبوده. این در حالی بود که آمار مجید جلالی و نظر مخاطبان برنامه بر پایین بودن کیفیت این دربی صحه گذاشت.

کنایه جلالی به قلعه نویی
کارشناس فوتبال ایران که در این برنامه تلاش می کرد در مورد صحبت های امیر قلعه نویی اظهار نظری نداشته باشد در بخشی از صحبت هایش به مطرح شدن بحث اجنبی پرست بودن خبرنگاران اشاره و به کنایه گفت: ما حتی به افرادی که می روند زیر پرچم آمریکا قسم می خورند تا گرین کارت بگیرند هم اجنبی پرست نمی گوییم.

رسانه ها پاسخ دادند
قلعه نویی که طی روزهای گذشته در چند مصاحبه علیه خبرنگاران و کارشناسان موضع تندی گرفته بود در گفتگویش با فردوسی پور بازهم حرف های گذشته اش را تایید کرد تا سردبیر رسانه های ورزشی روی خط بیایند و به اظهارات او پاسخ بدهند. هیوا یوسفی سردبیر روزنامه تماشا، رضا خسروی سردبیر بخش ورزشی خبرگزاری مهر و پژمان راهبر سردبیر سایت گل نفراتی بودند که در مورد اظهارات تند قلعه نویی صحبت کردند.

هیوا یوسفی گفت: نمی‌دانم هدف قلعه‌نویی از کلمه بعضی‌ها چه کسانی است؟ اجنبی‌پرستی یعنی چه؟ آیا نقد کردن به معنی وطن‌فروشی است؟ هر کس نظر خودش را می‌دهد و دیدگاه‌هایش را درباره شرایط مربیان مطرح می‌کند. آقای قلعه‌نویی که به تعطیل شدن لیگ به خاطر تیم ملی انتقاد می‌کند، زمانی که قلعه نویی سرمربی بود سه بار لیگ را به خاطر اردوهای تیم ملی تعطیل کرد.

رضا خسروی که عضو هیات رئیسه انجمن خبرنگاران و نویسندگان ورزشی است نیز گفت: ما در انجمن ورزشی‌نویسان کمیته‌ای داریم به نام کمیته صیانت از اخلاق حرفه‌ای که هر فردی مثل آقای قلعه نویی که علیه خبرنگاران حرف بزند و آنها را متهم کند باید با حضور در این کمیته مستنداتش را ارائه کند. متاسفانه آقای قلعه نویی از واژه بعضی‌ها استفاده می‌کند و خبرنگاران را متهم به اجنبی‌پرستی می‌کند. فکر می‌کنم قلعه‌نویی خواسته فضای بعد از داربی را عوض کند و کیفیت فنی پایین این مسابقه را با ربط دادن به موضوع کارلوس‌ کی‌روش یا اجنبی‌پرستی توجیه کند. او قبل از این هم از این ابزارها استفاده می کرد و یک مدت بحث دست های پشت پرده را مطرح می کرد که آخر هم مشخص نشد این دست ها چه کسانی هستند. فکر می کنم این کلمات ابزاری است برای آقای قلعه نویی.

پژمان راهبر هم که حرف هایش مورد تایید و البته تشکر امیر قلعه نویی قرار گرفت روی خط آمد و مصاحبه اخیر قلعه‌نویی را توهین به خبرنگاران قلمداد نکرد! او گفت: مطرح کردن این بحث ها دردی را دوا نمی کند و ای کاش اجازه می دادید بحث های فنی ادامه پیدا کند. راهبر معتقد بود که قلعه نویی به خاطر پایگاه اجتماعی اش اینچنین اظهار نظر کرده است.

اتهام به عادل فردوسی پور
جالب اینکه قلعه‌نویی در واکنش به حضور تلفنی آنها به انتقاد از عادل فردوسی پور پرداخت و گفت که شما اینها (یوسفی و خسروی) را با هماهنگی روی خط آوردید تا از من انتقاد کنند. سرمربی استقلال که نمی خواست از مواضع قبل اش کوتاه بیاید ناگهان بحث حضور فردوسی پور در منزل کی روش را به میان کشید تا او را هم متهم کند که با پاسخ عادل مواجه شد.

فرار قلعه نویی از ارائه مستندات
امیر قلعه نویی که قبل از این در تماس میثم زمان آبادی دبیرکل انجمن ورزشی نویسان تاکید کرده بود برای حرف هایی که زد مستندات دارد و با حضور در جلسه هیات رئیسه انجمن این مستندات را ارائه خواهد کرد، پس از آنکه خسروی بر این موضوع تاکید کرد و از قلعه نویی خواست که در جلسه هیات رئیسه شرکت کند گفت: به خاطر آینکه آقای خسروی از لفظ "باید" استفاده کرده است من به جلسه هیات رئیسه نمی‌روم!

قطعش کن!
زمانی که امیر قلعه نویی همچنان بر مواضع اشتباهش تاکید داشت و حاضر به پذیرش هیچکدام از انتقادات نبود، مجید جلالی که دقایقی ساکت و آرام در استودیو نشسته بود و به این درگیری های لفظی گوش می داد به عادل فردوسی پور اشاره کرد که گفتگو با قلعه نویی را قطع کند و ثانیه هایی بعد این اتفاق افتاد تا برنامه روال عادی اش را طی کند.

هیچکدام پنالتی نبود!
یکی از محورهای تاثیرگذار دیگر برنامه جنجالی فردوسی پور به کارشناسی اتفاقات داوری دیدار تیم های استقلال و پرسپولیس برمی گشت که محمد فنایی هیچکدام از صحنه های مشکوک و خطاهایی که روی بازیکنان پرسپولیس رخ داده بود و را پنالتی ندانست و قضاوت محسن قهرمانی را تایید کرد.

یک صحنه مشکوک جدید پیدا شد
در حالی که پرسپولیسی ها روی دو صحنه مشکوک حرکت جواد نکونام روی حقیقی و خسرو حیدری روی محمد نوری اعتراض داشتند، در برنامه ۹۰ صحنه جدیدی که مشکوک به پنالتی بود به تصویر کشیده شد که طی آن روی یک ضربه کرنر فرزاد حاتمی با دست سیدجلال حسینی را درون محوطه جریمه سرنگون کرد اما بازهم فنایی اعتقادی به پنالتی نداشت.

گل محمدی قانع نشد
پس از رد شدن پنالتی های پرسپولیس ، یحیی گل محمدی سرمربی سرخپوشان روی خط آمد و با بیان اینکه در حق پرسپولیس ظلم شده است تلاش کرد تا فنایی را به پنالتی بودن یکی از صحنه ها قانع کند اما کارشناس داوری پایش را در یک کفش کرده بود که این صحنه ها تحت هیچ شرایطی پنالتی نیست. او تاکید کرد که نمی تواند گل محمدی را قانع کند اما اعتقاد دارد هیچ پنالتی رخ نداده بود.

آقای گل آسیا آمد
در بخش پایانی برنامه هم مسلم مسیگر عضو تیم ملی فوتبال ساحلی ایران و آقای گل مسابقات قهرمانی آسیا که با این تیم عنوان قهرمانی قاره کهن در قطر را کسب کرده بود، مهمان حضوری عادل فردوسی پور بود که در مورد شرایط تیم ملی و مسائل رفاهی بازیکنان و بی توجهی مسئولان صحبت کرد.
 
انتهاي پيام/

ارسال نظر