تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 5191
تاریخ انتشار: ش, 1392/01/17 - 19:42
آران مغان: شهروندان پارس آبادي از ابتدای سال جاری به دلیل کاهش سهمیه آرد مصرفی با مشکلاتی در زمینه تهیه نان مصرفی روزانه خود مواجه شده اند.

به گزارش آران مغان، شهرستان پارس آباد به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان اردبیل از ابتدای سال جاری به دلیل کاهش سهمیه آرد مصرفی و ساعات پخت با مشکلاتی در زمینه تهیه نان مصرفی روزانه خود مواجه شده است.
پخت و تامین نان به عنوان یکی از مهمترین سبد غذایی خانوارهای ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و ایجاد مشکلات از جمله کمبود آن و یا ایجاد صف های طولانی در این زمینه می تواند نارضایتی شهروندان را در پی داشته باشد.
سهمیه آرد این شهرستان که از چندماه پیش کاهش یافته بود و مشکلاتی را در زمینه تهیه نان برای شهروندان این شهرستان ایجاد کرده بود، در ایام تعطیلات نوروزی به دلیل ورود هزاران گردشگر نوروزی داخلی و خارجی تشدید شد که نارضایتی شهروندان را در پی داشت.
شهرستان پارس آباد در شمال استان اردبیل و هم مرز با کشور جمهوری آذربایجان با بیش از 200 هزار نفر جمعیت در ایام تعطیلات نوروزی و تابستانی پذیرایی هزاران گردشگر داخلی و بویژه اتباع آذری بود.
برخی از شهروندان این شهرستان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اظهار نارضایتی از مشکلات تهیه نان در پارس آباد، سهمیه آرد نانوایی ها را که از چند ماه پیش کاهش یافته، جوابگوی جمعیت این شهرستان ندانستند.
غفور رحیمی با بیان اینکه سهمیه آرد نانوایی ها به ازای هر نفر 7.5 کیلو ماهانه پاسخگوی جمعیت این شهرستان نیست، بیان داشت: کاهش سهمیه نانوایی ها از چند ماه پیش آغاز شده ولی با آغاز فصل بهار و ورود مسافرین نوروزی به شهرستان نیاز به خرید نان افزایش یافته و در نتیجه صف ها ی طولانی برای گرفتن نان در شهرستان ایجاد شده است.
وی اضافه كرد: وجود صف های طولانی در مقابل نانوایی ها و تعطیلی زود هنگام بسیاری از آنها كه اعلام می كنند آرد سهمیه روزانه خود را مصرف كرده اند، باعث ایجاد مشكلاتی برای مردم شده است.
یكی دیگر از شهروندان پارس آّباد به خبرنگار مهر گفت: با توجه به این كه نان یكی از اقلام اساسی در سبد غذایی هر خانوار محسوب می شود، انتظار طولانی در صف ها  موجب نارضایتی اغلب مراجعه كننده ها شده است.
علیرضا محمدی ادامه داد: برای بهبود وضعیت موجود ضروری است مسئولان از نانوایی های سطح شهر بازدید و مشکلات را برطرف کنند.
وی از مسئولان خواست تا حداقل با افزایش سهمیه آرد نانوایی ها، زمان پخت نانوایی ها را برای ارایه خدمات به مردم زیاد كنند.
محمدی با بیان اینکه تشكیل صف‌های طولانی در مقابل نانوایی‌ها حتی به 30 یا 40 متر هم می رسد، یادآور شد: این شهرستان به دلیل مرزی بودن و ورود اتباع خارجی و حتی خروج نان از شهرستان نیازمند سهمیه ویژه آرد روزانه است تا مشکلات فعلی پیش نیاید.
از سوی دیگر برخی از شهروندان سهمیه آرد را بهانه ای برای تعطیلی زودهنگام نانوایی های این شهرستان دانستند و معتقد بودند که صاحبان نانوایی ها به دلیل پرداخت دستمزد پایین به کارگران نانوایی و عدم فعالیت آنها به تنهایی فعالیت می کنند و این امر باعث شده که پس از پخت یک کیسه آرد در مغازه را ببندند.
در پی بررسی مهر و گفتگو با برخی نانوایی های این شهرستان، بعضی از نانوایان كمبود كارگر برای تهیه و پخت نان را مهمترین علت صف های طولانی در مقابل نانوایی ها عنوان می کنند.
رئیس اتحادیه نانوایان و قنادان شهرستان پارس آباد با تاکید این مطلب و با بیان اینکه كم بودن دستمزد سبب شده اغلب كارگران از ادامه كار در نانوایی ها خودداری كنند، گفت :به دلیل پرداخت دستمزد كم به كارگران اغلب آن ها از كار كردن در نانوایی ها خودداری می كنند.
محبت بالازاده تصریح کرد: برخی صاحبان نانوایی ها با توجه به گرانی های اخیر توان پرداخت حقوق كافی به كارگران را ندارند.
وی با اشاره به افزایش قیمت نان در استان های همجوار متذکر شد: اما نرخ نان در شهرستان پارس آباد هیچ تغییری نكرده که اعتقاد داریم اگر قیمت نان افزایش یابد كارفرمایان توان پرداخت حقوق كارگران را خواهند داشت.
رئیس اتحادیه نانوایان و قنادان پارس آباد ادامه داد: با وجود تماس های مكرر با مدیركل غله استان اردبیل و اداره صنعت و معدن شهرستان پارس آباد متاسفانه در رفع مشكل پیش آمده اقدام لازم صورت نگرفته است.
علاوه بر این مشکلات و با توجه به کمبود سهمیه اختصاصی به این شهرستان، قاچاق آرد در این شهرستان افزایش یافته و برخی سودجویان از فرصت استفاده کرده و از بابت ورود آرد آزاد به پارس آّباد با قیمت های سرسام آور از شهرستان های اردبیل و استانهای آذربایجان شرقی، كرج، گیلان و تهران سودهای کلانی را به جیب می زنند.
این امر باعث شده که فروش نان آزاد در بسته بندی و با قیمت بیشتر در این شهرستان افزایش و متداوم شود که بی شک خرید آن برای برخی از شهروندان کم درآمد متحمل هزینه سنگین خواهد بود.
پیش از این استاندار اردبیل نیز در جلسه ستاد تنظیم بازار استان با انتقاد از وضعیت ساماندهی نانوایی ها تصریح کرده بود گزارشات رسیده حاکی از آن است که در روزهای اول تعطیلات نوروزی مسافران و خود شهروندان این استان با کمبود نان مواجه بوده اند.
اکبر نیکزاد با اشاره به گردشگر پذیر بودن این استان خواستار توجه مسئولان به تامین نان و جلوگیری از نارضایتی شهروندان شده بود.
اما به نظر می رسد این مشکل هنوز در شهرستان پارس آباد نه تنها حل نشده بلکه به دلایل متعدد افزایش یافته که نیازمند توجه جدی مسئولان غله استان و نیز سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است.
انتهاي پيام/

ارسال نظر