تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 5210
تاریخ انتشار: ي, 1392/01/18 - 11:30
مدير جهاد كشاورزي پارس آباد خبر داد
بیشترین کشت کلزا در کشور به پارس آبادمغان اختصاص دارد
آران مغان: مدیرجهاد کشاورزی پارس آباد گفت: این شهرستان از نظر سطح زیرکشت کلزا، مقام اول را در بین شهرستان های کشور دارد.

به گزارش روز يكشنبه آران مغان، ˈحسن روحیˈ  با بيان اين مطلب افزود: در سال زراعی 92-91مجموع سطح زیرکشت کلزا در بخش های دولتی و خصوصی پارس آباد با حدود سه برابر افزایش نسبت به پارسال، به افزون بر 15هزار و 600هکتار رسیده است.

وی، اضافه کرد: از این رقم 11هزار و 800هکتار در اراضی بخش غیر دولتی و حدود سه هزار و 800هکتار در کشت و صنعت مغان کشت شده است.

روحي، با بیان اینکه امسال حدود 70درصد زراعت کلزا در استان اردبیل به پارس آباد مغان اختصاص دارد، پیش بینی کرد، در سال زراعی جاری حدود 45هزار تن دانه روغنی کلزا از اراضی زیر کشت برداشت شود.

اين مسئول، کلزا را بهترین تناوب زراعی در گروه غلات دانست و گفت: شیوع برخی بیماری های قارچی در مزارع گندم در سال های گذشته سبب رغبت کشاورزان به کشت کلزا شده است.

به گفته وی، کلزا بهترین و موثرترین تناوب زراعی برای کنترل بیماری های قارچی زراعت گندم است که استمرار این روند در سال های آینده منجر به کنترل و مهار این بیماری خطرناک در غلات و افزایش کمی و کیفی محصولات زراعی در منطقه خواهد شد.

روحی، با اعلام این که در زمان حاضر زراعت کلزا در پارس آباد مغان از سطح سبز مطلوبی برخوردار است، بیان کرد: مساعد بودن شرایط جوی در زمستان سال گذشته سبب شد این محصول زودتر به مرحله گل دهی برسد که به تبع نسبت به سال های گذشته عملیات برداشت نیز زودتر شروع خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی پارس آباد، نبود کارخانه ی روغنی کشی در منطقه و سطح استان اردبیل را از مهم ترین مانع توسعه کشت کلزا در این شهرستان عنوان کرد و افزود: فقدان کارخانه ی روغن کشی در استان موجب شده محصول دانه روغنی کلزا این منطقه پس از برداشت با صرف هزینه های سنگین و تحمل مشکلات جانبی به استان های دیگر حمل شود.

وی، با بیان اینکه احداث کارخانه ی روغن کشی در استان می تواند صرفه اقتصادی زیادی به دنبال داشته باشد، از سرمایه گذاران بخش خصوصی خواست با احداث و راه اندازی کارخانه ی روغن کشی علاوه بر بهره مندی از منافع آن به رونق بخش زراعی این شهرستان و استان کمک کنند.
منبع : ايرنا
انتهاي پيام/

ارسال نظر