تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 5230
تاریخ انتشار: ي, 1392/01/18 - 22:12
آران مغان: سال 91 با اينكه تمام شد اما آمارها طي اين سال نشانگر اين است كه پارس آبادمغان از اين حيث، ركوردار پروژه هاي نيمه تمام عمراني و صنعتي استان اردبيل است.

به گزارش خبرنگار آران مغان، از قدیم همه در رویاهای کودکی مان به دنبال نقشه گنج بودیم، گنجی که در دل زمین پنهان شده و کلی گرانقیمت است.

حالا یک چیز جالب برایتان بگویم، در حال حاضر در هر شهر و استان کشور چندین گنج وجود دارد که مالک آن مردم عادی هستند و فقط برای استفاده آن هاست.فقط یک تفاوت با رویای کودکی دارد و آن این که این گنج ها در دل زمین نیستند، همین بالا جلوی چشم و اتفاقا هر روز هم از کنارشان رد می شویم، آن هم با بی توجهی.

آمارهای مختلفی از تعداد این گنج ها وجود دارد، اما همه آنها در چند ده هزار مشترکند، در سایز و ابعاد و با طرح های مختلف، گنج های بیمارستانی، گنج های جاده ای، گنج های کتابخانه ای و صدها نوع گنج دیگر.

ما "پروژه های ناتمام" صدا می کنیم این گنج ها را هرچند به اشتباه، ده ها دلیل منطقی می توان برای گنج بودنشان آورد، مثلا اینکه هزاران هزار تومان از پولهای ملت و مملکت صرف ساخت همین ساختمان هایی شده که امروز به بهانه بی پولی نیمه ساخته رها شده اند.

پول هایی که اگر جای دیگر خرج می شد شاید سودش زودتر به جیب مردم می رفت، خرج کارخانه ها و واحدهای تولیدی و خیلی چیزهای دیگر، اما حالا این پول ها برای مشتی آجر و سنگ و فلز صرف شده که باد و باران می خورند و نگهبانی تنها در میان آنها چادر زده که مبادا در این بین دزدی هم مزید علت شود و مصالحی که با پول مملکت خریداری شده به باد فنا برود.

سرمایه های کشور و مردم خوابیده و هیچ کس از آن نفع نمی برد هیچ، هر سال هم به تعداد این طرح ها اضافه  می شود و هم پول مورد نیاز برای تکمیل آن ها بیشتر.

طرحی که تا چندسال پیش 200 یا 300 میليون اعتبار می خواست حالا با دو ، سه میلیارد هم کار به جایی نمی برد.

باز همه این ها به کنار مردم را چرا بی اعتماد می کنید؟ وعده پشت وعده، از هفته دولت به هفته دفاع مقدس از هفته دفاع مقدس به دهه فجر و از دهه فجر به ابتدای سال آینده و آنقدر این تاریخ های افتتاح در تقویم پس و پیش می شوند که سن برخی از پروژه ها به بالاي ده سال هم می رسد.

پارس آبادمغان از هرچه کم داشته باشد از این گنج ها آنقدر دارد که دیگر نمی داند این همه ثروت را کجای دلش جا دهد، مونوریل، راه آهن، تله کابین، بیمارستان، ورزشگاه، کتابخانه، موزه و ... .

استخر شنايي که خودش به تاريخ پيوست!

پروژه ای میلیاردي که از طرح هاي مهر ماندگاری و از مصوبات سفرهای استانی بود، تاریخش به سال 84 باز می گردد، این طرح هم سه ماه پیش به گفته مسئولین 85 درصد پیشرفت داشت و همان وقت ها بود که اعلام کردند دهه فجر افتتاح می شود پروژه ای میلیاردي که مهر ماندگاری شد.

 

 

پروژه ای که كارفرمايش وزارت ورزش و جوانان و پيمانكارش شركت آتي ساز هستي است و ما هم امید داشتیم مسئولین این وزارت نگاهی به ورزش و جوانان شهرستان ما داشته باشند و دهه فجر که رسید بتوانیم پارس آبادمغان را جزء شهرستانهاي داراي استخر سرپوشيده استان اردبيل یاد کنیم و بدبختانه اين امر ميسر نشد و دهه فجر 91 هم این بار دست خالی رفت و گويا بنا نيست طلسم هشت ساله استخر اين شهرستان شكسته شود.

کتابخانه مرکزی شهر خفته در خواب عميق!

آدم می ماند راجعبش چه بگوید؟ اینجا دیگر نه از پیشرفت های 85 درصدی خبری هست و نه از وعده های دهه فجری و هفته دولت و سال آینده! خواب خواب است این ساختمان نیمه کاره که زمین دو هزار و چهارصد متری را اشغال کرده و به جز ستون تير آهن هاي سر به فلك كشيده، خبري از قفسه های کتاب در آن نیست.

 

 

سال 87 بود که کلنگش را زدند و 16 میلیارد و پانصد ميليون ريال اعتبار برای ساختش پیش بینی کردند، بخشی سهم استان و بخشی سهم دولت و اینکه چه شد و چه کسی به تعهد خود عمل نکرد نمی دانیم، فقط این را خوب می دانیم که نداشتن یک کتابخانه مجهز و بزرگ اصلا در شان دومين شهر پر جمعيت استان اردبيل نیست... پروژه اي كه به گفته فرماندار پارس آباد 30درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

بيمارستاني كه خودش بيمار شد!

عمليات ساخت اين پروژه كه جزء طرح هاي مهر ماندگار مي باشد از سال 87 شروع شده و با اعتباري بالغ بر 72 ميليارد ريال در زميني به مساحت 12 هزار و 300 متر مربع در حال احداث مي باشد و تا به امروز هم 75درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.

 

 

از بيمارستان 120 تخت خوابي پارس آبادمغان هر چه بگيم باز هم كم گفتيم، بيمارستاني كه خودش نياز به درمان دارد. تا موقعي كه اعتبار عمليات اجرايي و پول مهندسين اين پروژه پرداخت بشه بيمارستان كار چندين ماهش رو يك جا انجام ميده. اما واي به اون روزي كه در اين پروژه يك ريال هم اعتبار هزينه نشه، مهندسين و پيمانكاران همون جا شال و كلاه بسته و تا موقعي كه اعتباري از سوي وزارت راه و شهرسازي پرداخت نشه عمليات اجرايي اين بيمارستان رو تا اطلاع ثانوي تعطيلي مي كنند!

حالا گلي به جمال علي نيكزاد وزير راه و شهرسازي كه چند روز قبل در سفر به پارس آبادمغان از بيمارستان 120 تخت خوابي اين شهرستان بازديد كرد و قول مساعد داد تا پايان سال 92 اين بيمارستان پذيراي مردم اين منطقه مرزي باشد.

خدا رو چه ديدي! شايد همين روياي وزير راه به حقيقت پيوست...

مصلي پارس آبادمغان، گرفتار باتلاق و كاغذ بازي هاي مسئولين

مصلاي جديد شهرستان پارس آبادمغان با اعتبار بالغ بر 70 ميليارد ريال و با زير بناي 11/317 متر مربع در فاز اول در 24 ماه احداث مي شود. سخناني بود كه مهندس يوسف باقري معاون مسكن و شهرسازي استان اردبيل در پنجم ارديبهشت ماه سال 90 در جمع نمازگزاران شهرستان پارس آباد گفت.

 

 

از كلنگ زني مصلي جديد پارس آباد بيش از دو سال گذشته است اما طي اين سالها هيچ مسئول دولتي يا ناظر اين پروژه، از روند اجرايي اين مصلي خبري را در اختيار اين دفتر قرار نداده است. نه تنها در اين سالها ساخت مصلي جديد پيشرفتي نداشته، بلكه معلوم نيست اعتباراتي كه براي اين پروژه بايد صرف مي شد كجا استفاده شده است. اين سخنان صريح امام جمعه پارس آباد در خطبه هاي نماز جمعه 27 بهمن ماه سال 91 اين شهرستان بود.

 

 

اما ماجراي مصلي شهرستان پارس آباد چيست و مشكل از كجاست كه پس از 2 سال حتي يك آجر هم در آن ديده نمي شود!

سئوالات و انتظارات مردم، گفته‌هاي امام جمعه شهرستان پارس آباد و ديده و شنيده‌ها ما را به اين انديشه وادار مي‌كند كه در نهايت چه كسي، چه نهادي، چه سازماني و يا چه شخص حقيقي يا حقوقي مي‌خواهد پروژه‌اي را به اتمام برساند كه 2 سال از آغاز آن مي‌گذرد. شايد اگر چند صباحي ديگر بگذرد و شايد پس از مدتي به جاي اينكه صداي اذان از منارهاي آن به گوش برسد صداي حراج حراج فروشنده‌هاي دوره گرد شنيده شود.

سخن دراز است و تعداد پروژه ها زیاد، گاهی به تعدادشان اضافه هم می شود و خبری از افتتاح ها نیست، وعده سر خرمن حداقل ندهید، اعتماد مردم از دست برود آسان باز نمی گردد.

امیدمان به این بود که در دهه فجر امسال از شبکه های تلویزیون خبر افتتاح این پروژه ها را بشنویم که نشنیدیم و انگار دست خالی رفت این سال هم...

باشد تا نزدیک ترین مناسبت سال آینده، مثلا هفته دولت.

 

نمونه اي از پروژه هاي نيمه كاره مانده در شهرستان مرزي پارس آبادمغان

دبيرستان در حال ساخت استعدادهاي درخشان فرزنگان و هنرستان نمونه دولتي دانش

 

تنها جايگاه سوخت خصوصي داخل شهري كه بلاتكليف مانده

 

واحدهاي شيكي با شيشه هاي شكسته، كه بدون اجاره مانده است

اداره هواشناسي شهرستان پارس آباد

 

گزارش از مرتضي برّي، خبرنگار پايگاه خبري تحليلي آران مغان

و فاطمه كماني، خبرنگار ايسنا

ارسال نظر