تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 7205
تاریخ انتشار: ي, 1392/05/06 - 14:19
نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس:
عدم تعیین نرخ خرید تضمینی حبوبات عامل گراني اين محصول در بازار است
عدم تعیین نرخ خرید تضمینی حبوبات عامل گراني اين محصول در بازار است
آران مغان: نماينده مردم شهرستانهاي پارس آباد و بيله سوار در مجلس گفت: عدم تعیین قیمت خرید تضمینی حبوبات از سوی دولت موجب شد که دلالان با خرید فله ای حبوبات از کشاورزان و نیز با احتکار آن در انبارها به منظورسود دهی بیشتر به بازار عرضه كنند.

به گزارش پايگاه خبري آران مغان، حجت الاسلام حبيب برومند درواکنش به افزایش قیمت حبوبات در بازارهای کشور، افزود: با توجه به اینکه کشور از جهت تولید حبوبات در سال جاری کمبودی نداشته به طوری که این میزان تولید نسبت به مدت مشابه در سال قبل حدود 50 هزار تن هم افزایش یافته است اما متأسفانه به علت عملکرد ضعیف مسئولان دولتی شاهد افزایش قیمت این محصول در بازارهای مصرف هستیم.

 

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عملکرد ضعیف مسئولان دولتی منجر به راهیابی دلالان به این حوزه شده است، تصریح کرد: عدم تعیین قیمت خرید تضمینی حبوبات ازسوی دولت موجب شد که هزینه های تولید حبوبات برای کشاورزان بسیار بیشترازدرآمدهای حاصل از فروش آن باشد که این امر برای کشاورزان نه تنها سودآوری نداشت بلکه با ضررهم مواجه شدند.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، اظهارداشت: واسطه گران و دلالان با خرید فله ای حبوبات از کشاورزان و نیز با احتکار آن درانبارها به منظورسود دهی بیشتر حبوبات را درزمان افزایش قیمت که ناشی از نبود تناسب میان عرضه و تقاضا این محصول است به بازار عرضه می کنند به همین جهت شاهد بی ثباتی و افزایش قیمت در بازارهای داخلی هستیم.

 

برومند داشقاپو، با بیان اینکه وزارت صنعت و معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی متولیان اصلی تنظیم بازاردربخش کشاورزی کشورهستند، تصریح کرد: قانون طرح انتزاع و تمرکزوظایف که ازمفاد آن صادرات، تنظیم بازاروصنایع تبدیلی بخش کشاورزی است باید ازوزارت صنعت و معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده شود که متأسفانه به علت نبود دستگاه تخصصی دربحث حاکمیت و نظارتی تا به امروز این اقدام صورت نگرفته است.

 

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس، گفت: دولت جدید با برنامه ریزی مدون و دقیق درخصوص تنظیم بازارو نیز خرید تضمینی محصولات کشاورزی و همچنین توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری باید بتواند ازکشاورزان حمایت عملیاتی کند وکشوررا دراین زمینه به استقلال اقتصادی  نیز برساند.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر