تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30186
تاریخ انتشار: س, 1397/06/06 - 13:39
وقتی اطلاعات شهروندان در اختیار دزدان است؛
کلاهبرداری تلفنی از رئیس اداره ثبت احوال پارس آباد!
اجرا خیلی ساده شروع می‌شود. تلفن زنگ می‌خورد، معمولا مردی گاهی اوقات هم زنی خوش‌صدا از پشت خط خبر به ظاهر خوشی را اعلام می‌کند. «شما برنده شدید.

به گزارش آران مغان، ماجرا خیلی ساده شروع می‌شود. تلفن زنگ می‌خورد، معمولا مردی گاهی اوقات هم زنی خوش‌صدا از پشت خط خبر به ظاهر خوشی را اعلام می‌کند. «شما برنده شدید، منتخب مسابقه رادیویی، برنده خوش‌شانس و...» بعد هم هدایت به طرف یک دستگاه خودپرداز و انتقال ناخواسته پول به حساب این کلاهبرداران. این شگردی است که چند‌سال است افراد زیادی را متضرر کرده است.

با وجود هشدارهای مکرر پلیس و بانک‌ها، هنوز هم هستند افراد زیادی که طعمه این شیادان می‌شوند. پزشک یا مهندس، کارگر ساده یا بازاری فرقی هم نمی‌کند، این کلاهبرداران با شگردهای مختلف هر آدمی را در هر سطح فرهنگی و اجتماعی فریب می‌دهند و تا بیایی به خودت بجنبی، حسابت را خالی کرده‌اند.

نمونه اخیرش هم چند پرونده مشابهی است که برای تعدادی از دندانپزشکان تشکیل شده است. مورد عجیبی که البته پرده از یک راز بزرگ درخصوص نحوه به‌روزشدن این کلاهبرداری‌ها برداشت. بالاخره فروش بانک اطلاعاتی مشترکان تلفن‌همراه دردسرساز شد. حالا اطلاعات میلیون‌ها مشترک در اختیار خیلی‌هاست و این اطلاعات برای آنهایی که قصد کار خلاف دارند، بهترین فرصت برای عملی‌کردن نقشه‌هایشان است؛ اما فقط این نیست، سیستم‌های جابه‌جایی پول و خرید الکترونیکی هم حفره‌های امنیتی زیادی دارد که کار را برای کلاهبرداران ساده‌تر کرده است.

پای دستگاه نرفتم نه حسابم مسدود شد نه شماره تلفنم قطع
رئیس اداره ثبت احوال پارس آباد اردبیل ٤٧  سال دارد و نامش سعید است. ١٦ روز پیش بود که مردان کلاهبردار با او هم تماس گرفتند. مردانی که ادعا می‌کردند از اپراتور همراه اول هستند و قصد دارند جایزه او را با کشاندن وی به دستگاه خودپرداز تحویل دهند. ساعت ١٢ ظهر روز ٢٠ مرداد ماه بود که شماره‌ای ناشناس با پیش شماره ٩٩٠ با او تماس گرفت. اسم و فامیل سعید را به طور کامل گفت و از پشت تلفن نوید یک جایزه ٥ میلیونی را به او داد. سعید وحدتی که در زندگی‌اش نخستین بار بود برنده یک جایزه می‌شد  پرده از این کلاهبرداری تلفنی برداشت.

او در رابطه با این تبهکاری به «شهروند» می‌گوید: ظهر در محل کارم بودم که شماره ناشناس با من تماس گرفت. اسم و فامیلم را می‌دانست. می‌گفت برنده شده‌ام. به خاطر اینکه یک مشترک خوش حساب هستم. من با ١٤ نفر دیگر. می‌گفت یا می‌توانی به کربلا بروی یا  مبلغ ٥ میلیون تومان برایت واریز کنیم. شرایط کربلا رفتن را نداشتم به همین خاطر جایزه نقدی را قبول کردم. قرار شد پول را برایم واریز کنند. باید می‌گفتم در چه بانکی حساب دارم. وقتی گفتم یکی از حساب‌هایم بانک ملی است به سرعت شماره حساب و کارتم را گفت و دوباره از من یک بانک دیگر را خواست که شماره حساب دارم. تا نام بانک کشاورزی را گفتم شماره حساب این بانکم را هم داد. اینجا بود که تصور کردم واقعا برنده شده‌ام اما  از من خواست تا خودم را به دستگاه خودپرداز برسانم. از من پرسید تا دستگاه چقدر مسافت است. ١٥ دقیقه‌ای فاصله داشت. می‌گفت در این مدت گوشی را قطع نکن و با من صحبت کن تا به دستگاه خودپرداز بروی. وقتی بهانه هزینه تلفن را گرفتم، می‌گفت مهم نیست شرکت پول را پرداخت می‌کند. ولی با این وجود سمت دستگاه نرفتم و گفتم فعلا کار دارم و سرم شلوغ است. گوشی را قطع کردم. به سرعت با اپراتور همراه اول تماس گرفتم. شک کرده بودم. اصرارهای مرد تماس گیرنده برایم شبهه ایجاد کرده بود. وقتی با همراه اول صحبت کردم آنها گفتند:«برنده شدن مشترکان خوش حساب یک کلاهبرداری است و اعتماد نکنید.» همین جا بود که مرد کلاهبردار دوباره تماس گرفت. از او خواستم با رئیسش صحبت کنم که صدای گویا وصل شد و گفت اگر می‌خواهید با رئیس شعبه صحبت کنید شماره یک و اگر با معاون می‌خواهید صحبت کنید شماره ٢. در صفحه شماره‌گیر شماره یک را فشار دادم. مردی گوشی را برداشت که به تصورم همان نفر اولی بود که صحبت می‌کرد. گفتم از کجا مطمئن باشم این کلاهبرداری نیست، گفت:«مشکلی ندارد شما پای دستگاه برو تا ببینی بین ١٥  برنده، نفر چندمی در غیر این صورت پول از حسابت کسر نمی‌شود.» گفتم مگر نمی‌گویید پول به حسابم واریز شده چرا باید پای دستگاه بروم.گفت :«اگر نروی  عابربانکت مسدود و تلفنت هم قطع می‌شود. »همانجا بود که گفتم هرکاری دلتان می‌خواهد بکنید مهم نیست. تلفن را قطع کردم. اما نه حسابم مسدود شد و نه تلفنم.

گفتنی است، این نوع کلاهبرداری چند هفته پیش نیز برای یک از شهروندان پارس آبادی اتفاق افتاده بود که هوشیاری این شهروند و پی بردن به شگرد این کلاهبرداران مانع از انجام سرقت به حساب بانکی وی شده بود.

انتهای پیام/ روزنامه شهروند

 

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر