تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30231
تاریخ انتشار: ي, 1397/06/18 - 11:30
آیین سنتی طشت گذاری در آستانه فرا رسیدن ماه محرم در شهرستان مرزي پارس آبادمغان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آران مغان، آیین سنتی طشت گذاری با قدمت بیش از 300 سال با هدف استقبال از ماه محرم در شهرستان مرزي پارس آبادمغان برگزار شد.

اين آیین یکی از مراسم سنتی عزاداری در ماه محرم است که از آیین ها و آداب عزاداری و تعزیه منسوب به خطه آذربايجان بوده و از سه روز مانده به آغاز محرم در بیش از 200 مسجد شهرستان پارس آباد برگزار می شود.

به رسم هر سال، اجرای این مراسم روز اول در مسجد جامع شهر پارس آباد و شامگاه شنبه هفدهم شهريور ماه همزمان با 27 ذی‌الحجه با حضور آيت الله سيد حسن عاملي نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اردبيل و مداحي نادر جوادي برگزار شد و نظير اين مراسم در روز دوم و سوم با ترتیب زمانی و مکانی در همه مساجد محلات شهر، بخشها و روستاهاي پارس آبادمغان انجام می شود.

در این مراسم یک طشت پر از آب را ریش سفیدان بر سرگرفته و در جلو دسته های عزاداری حرکت می کنند. دسته های عزاداری بعد از عبور از محل ها و خیابان های شهر يا روستا در مساجد جمع می شوند و به یاد شهیدان دشت کربلا نوحه خوانی و سینه زنی می کنند.

اما آنچه غنای معنوی این آيين را به عقیده کارشناسان دوچندان کرده است، تجدید پیمان با سالار شهیدان به صورت نمادین است. طشت پر از آب که غالبا از جنس برنز و مس است در محل مناسبی در مسجد گذاشته شده و تا پایان ماه محرم در جای خود باقی می ماند.

در این آیین طشت‌ آب نماد آب فرات است و عزاداران با دست زدن به طشت بیعت خود با سالار شهیدان را تجدید می کنند. در اعتقاد دینی شهروندان پارس آبادي، طشت گذاری به دلیل نماد عهد مجدد با شهدای کربلا حامل پیام معنوی غنی بوده و از تقدس خاصی برخوردار بوده، بطوري كه طشت نماد "مشک سقای دشت کربلا" و آب نماد "آب فرات" است.

جایگاه مخصوص طشت در یکی از اضلاع دیوار مساجد به صورت "طاق ‌نما" ایجاد می ‌شود و در طول سال طشتها روی این سکوها قرار دارند؛ در مواردی نیز ممکن است طشتها از قبل در خانه ای که صاحب آن نذر کرده، قرار داشته باشد که در این صورت نیز دسته های عزادار به آن خانه مراجعه کرده و پس از انجام عزاداری، طشتها را برداشته و به طرف مکان برگزاری مراسم می برند.

به نظر می‌ رسد این سنت، با الهام از اقدام سالار شهیدان و یادآور رفتار جوانمردانه امام حسین (ع) در مقابل سپاه حر می باشد که به روایتی آن حضرت، در روز 27 ذیحجه‏، آب مَشک ها را در طشت ها ریخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب‏ کردند.

هر چند در ارتباط با علت و دلیل برگزاری مراسم طشت گذاری نظرات و احتمالات مختلفی وجود دارد؛ اما آنچه كه در اين ميان از اهميت خاصي برخوردار است، واقعه کربلا و بسته شدن فرات به روی امام حسین(ع) و یارانشان و ایثارگریهای سقای کربلا برای رساندن آب به تشنگان و حماسه آفرینی یارانی که با لبانی تشنه، شهد شهادت را نوشیدند، به یقین قداست و جایگاه والای آب را در فرهنگ شیعیان و به خصوص آذري زبانها که از دیرباز نیز از جایگاه خاص و معنوی برخوردار بوده، عمق و وسعت بسیاری بخشیده است تا جایی که انعکاس این امر را در فرهنگ مردم و به خصوص در شکل گیری آداب و رسوم و آیین ها شاهد هستیم.

گفتني است، مراسم طشت‌گذاری در شهرستان پارس آبادمغان از ۲۷ذیحجه شروع می‌شود و در ۳۰ ذیحجه به پایان می‌رسد.

 

 
///
///

انتهای پیام/

ارسال نظر