تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30459
تاریخ انتشار: پ, 1397/08/17 - 18:04
در پي کاهش ارزش ریال در مقابل مانات؛
هجوم آذری ها براي خرید اجناس در پارس آباد
در حالی که گرانی های اخیر توان خرید مردم پارس آباد مغان را به حداقل رسانده اهالی جمهوری آذربایجان با سفر به این منطقه انبوهی از کالا و اجناس فروشگاه ها را خریداری و به شهر و دیار خود می برند.

به گزارش آران مغان، مردم پارس آباد مغان می‌گویند هجوم خریداران آذري برای خرید در این منطقه، خود عاملی شده برای بالا رفتن قیمت‌ها تا جایی که برخی از فروشندگان حاضر نیستند جنس‌هایشان را به مردم بومی بفروشند و کار به جایی رسیده که حتی برخی از پزشکان متخصص، پذیرش بیماران آذري را در اولویت خود گذاشته‌اند!

در حالی که گرانی های اخیر توان خرید مردم منطقه پارس آباد مغان را به حداقل رسانده اهالی جمهوری آذربایجان با سفر به این منطقه انبوهی از کالا و اجناس فروشگاه ها را خریداری و به شهر و دیار خود می برند.

این شرایط در حالی رقم خورده که بازاریان نیز به جای فروش محدود اجناس خود به مشتریان بومی تمایل دارند اجناس خود را به چندین برابر قیمت و گاه فله ای به آذری ها بفروشند.

بازار استان اردبیل از جمله شهرستان پارس آبادمغان این روزها به دلیل بالا بودن ارزش مانت آذری در مقابل ریال ما مملو از خریداران و مسافران آذری است که چمدان چمدان جنس از گمرک مرزی بیله سوار و در مقابل چشم مسئولان خارج می کنند بدون اینکه صدای مسئولي در بیاد!

گشتی در بازار پارس آبادمغان، نشان می دهد که  تعداد خریداران آذري در اين شهر کم نیست. از یکی‌شان به‌نام واسق که نزدیک به چندين دست لباس و پتو خریده می گوید: از زمانی که قیمت دلار در کشور شما رفت بالا برای من و همشهری‌هایم می‌صرفد که برای خرید به ایران بیاییم. ماز سويي با توجه به ارزش بالاي مانات آذربايجان در مقابل ريال ايران هزینه پزشکی و خريد دارو اینجا به مراتب خیلی ارزان‌تر از کشور خودمان است.

هجوم آذری ها براي خرید اجناس انبوه و دارو در پارس آباد مغان در حالی است که در سالهای نه چندان دور مردم جمهوری آذربایجان به نان شب خود محتاج بودند اما امروز به دلیل ارزش پول ملی خودشان مقابل ریال ما در خرید اجناس و دارو و درمان گوی سبقت را از اهالی شهرستان پارس آباد مغان ربوده اند که به گفته شهروندان پارس آبادي، این امر در صورت تداوم می تواند منجر به کمبود مایحتاج مردم شود.

در حالي روز به روز بر اتباع آذربايجاني براي خريد اجناس و ... در منطقه مغان افزوده مي شود، انگار كه اتباع آذري در کشور خودشان زندگی می کنند.

حالا باید دید استقبال آذري ها در این برهه از بازار و مراکز درمانی کشورمان، موجب رشد و شکوفایی اقتصادی مردم بومی منطقه مغان بالاخص شهرستان پارس آباد می‌شود یا تهدیدی برای پایین آمدن قدرت خرید اهالي منطقه مي شود.

به هر حال هدف از اين گزارش مخالفت با سفر اتباع آذربايجان براي خريد و يا مسافرت به منطقه ما نيست بلكه روي سخن ما با مسئولاني است كه در اين برهه از فشار اقتصادي كه بر مردم منطقه وارد شده است، مي طلبد کنترلی بر قیمتهاي صعودي كه متاسفانه بر بازار حاكم شده نظارت داشته تا شاهد افزایش روز به روز قیمتها نباشیم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر