تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30720
تاریخ انتشار: ش, 1397/10/29 - 11:35
پروژه کتابخانه مرکزی شهرستان پارس‌آباد بیش از یک دهه است با اعتبار قطره‌چکانی و پیشرفت لاک پشتی موجب گلایه‌مندی شهروندان شهرستان پارس‌آباد شده است.

به گزارش آران مغان، کتابخانه‌ها مراکز رشد فرهنگی هر منطقه‌ای به شمار می‌روند و  نقش مهم و تأثیرگذاری در پیشرفت و توسعه جامعه دارند.

پارس‌آباد به عنوان دومین شهرستان بزرگ استان بعد از مرکز اردبیل و با بیش از 30 هزار دانش‌آموز و رشد  مثبت دانش‌آموزی، با نرخ بالای علاقه‌مندی مطالعه، ماهانه حدود 15هزار جلد کتاب از کتابخانه‌های آن به امانت برده می‌شود اما با کمبود فضای کتابخانه‌ای مواجه است.

حجت‌الاسلام سید سعید رشادی امام جمعه پارس‌آباد با تأکید بر اینکه کتاب و کتابخوانی باید به یک فرهنگ تبدیل شود، اظهار کرد: امروزه باید بیش از این  تلاش کنیم که جامعه ما به جامعه‌ای کتابخوان تبدیل شود و مسئولان هم در این خصوص باید عنایات ویژه‌ای داشته باشند.

وی ضمن تشکر از تلاش‌های اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارس‌آباد گفت: شاخص کتاب و کتابخوانی از نشانه‌های توسعه پایدار هر کشور  به حساب میآید و در این رابطه هر قدر سعی و تلاش کنیم باز نیاز است که تمهیداتی اتخاذ و نوجوانان و جوانان به فرهنگ کتابخوانی سوق داده  شوند.

امام جمعه پارس آباد در خصوص پروژه کتابخانه مرکزی این شهرستان تصریح کرد: فونداسیون و اسکلت این پروژه انجام شده و از آنجا که شهرستان پارس‌آباد کمبود فضای کتابخانه‌ای دارد تجهیز و تکمیل سریع این پروژه از خواسته‌های مردم این شهرستان است که إن‌شاءالله  با بهره‌برداری آن شاهد حل مشکلات مردم شهرستان پارس آباد  باشیم.

 

با تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی پارس‌آباد مشکلی در فضای کتابخانه‌ای نخواهیم داشت

حجت‌الاسلام امین پورمحمد رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان پارس‌آباد نیز در این باره بیان کرد: با تکمیل و بهره‌برداری  پروژه کتابخانه مرکزی شهرستان پارس‌آباد که بعد از کتابخانه مرکزی اردبیل بزرگترین کتابخانه استان است، هیچ مشکلی در فضای کتابخانه‌ای پارس‌آباد نخواهیم داشت.

وی در خصوص اینکه پروژه کتابخانه مرکزی شهرستان پارس‌آباد بیش از 10 سال راکد مانده است، گفت: امسال 2 میلیارد ریال اعتبار به این پروژه  تخصیص یافته و امید است شاهد تکمیل و بهره‌برداری سریع‌تر این پروژه باشیم.

 

مجری پروژه کتابخانه مرکزی پارس‌آباد سازمان مسکن و شهرسازی است

رباب عزیزخانی مدیرکل اداره کتابخانه‌های استان اردبیل در این خصوص بیان کرد: پروژه در حال احداث کتابخانه مرکزی شهرستان پارس‌آباد با زیربنای 2500 متر مربع  در سال 1386 آغاز شده و مجری این پروژه سازمان مسکن و شهرسازی است.

وی عنوان کرد: جذب اعتبار و هزینه‌کرد برای این پروژه توسط مسکن و شهرسازی استان صورت می‌گیرد و اداره کتابخانه‌های عمومی استان بهره‌بردار این مجموعه فرهنگی خواهد بود.

عزیز خانی تشریح کرد: 12 باب کتابخانه عمومی و مشارکتی در شهرستان پارس‌آباد فعالیت دارند که از این تعداد 4 باب در شهر پارس‌آباد و 8 باب دیگر در بخش‌های تابعه و روستاها واقع هستند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 13 هزار نفر از خدمات کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارس‌آباد استفاده می‌کنند که امیدواریم با بهره‌برداری کتابخانه مرکزی این آمار دو برابر شود.

 

تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی پارس‌آباد حداقل 40 میلیارد ریال دیگر نیاز دارد

اسماعیل اسوار رئیس اداره اجرای پروژه‌های ساختمانی و تأسیسات عمومی استان اردبیل نیز بیان کرد: پروژه کتابخانه مرکزی شهرستان پارس‌آباد در زمینی به مساحت 1017 متر مربع توسط سازمان مسکن و شهرسازی وقت  شروع شده و به دلیل نبود اعتبار کافی پس از اجرای اسکلت پروژه طبق ماده 48 شرایط عمومی پیمان، در 22 اردیبهشت سال 1390 قرارداد پیمانکار وقت خاتمه یافته است.

وی ادامه داد: پس از سال‌ها وقفه، در سال 96 اعتبار 3 میلیارد ریال برای ادامه عملیات اجرایی مصوب شده که منحصر به عقد قرارداد با پیمانکار جدید و اجرای بخش‌هایی از سقف پروژه شده است. 

رئیس اداره اجرای پروژه‌های ساختمانی و تأسیسات عمومی استان اردبیل، با اشاره به اینکه این پروژه 35 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: تاکنون 9 میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شده و برای ادامه و تکمیل آن حداقل 40 میلیارد ریال نیاز است.

وی ادامه داد: در سال جاری 2 میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شد که در حال حاضر 10 درصد آن تخصیص یافته است.

اسوار عنوان کرد: کتابخانه پارس‌آباد با سازه فلزی و در سه طبقه توسط اداره کل راه و شهرسازی اردبیل در حال احداث است که محل تأمین اعتبار پروژه از طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان بوده و توسط فرمانداری محترم شهرستان پارس‌آباد تأمین می‌شود.

انتهای پیام/ فارس

برچسب‌ها: 
ارسال نظر